Connect with us

Lajme

Studimi më i ri / Ja sa zgjasin antitrupat kundër Covid19 në trupin tonë

Published

on

Antitrupat e zhvilluar kundër Covid rezistojnë për një kohë të gjatë në të shëruar: konfirmimi vjen edhe një herë nga Vo ‘Euganeo, qyteti Veneto që u bë, në pranverën e vitit 2020, një model ndërkombëtar i kontrollit të suksesshëm të shpërthimit të CoViD-19, dhe që prej atëherë më shumë herë lëndë e studimeve shkencore. Nga një fushatë masive e depistimit që përfshiu pothuajse të gjithë popullsinë e Vo ‘del se antitrupat anti-Covid të prodhuar në përgjigje të një infeksioni natyror qëndrojnë në trup për të paktën nëntë muaj, pavarësisht nga ashpërsia e sëmundjes: me pak fjalë, madje edhe për asimptomatikët.

Shkencëtarët nga Universiteti i Padova dhe Kolegji Imperial në Londër tamponuan 85% të 3,000 banorëve të Vo ‘midis shkurtit dhe marsit 2020, pas vdekjes së një banori nga Covid në 21 shkurt 2020. Njerëzit u testuan përsëri në maj dhe nëntor 2020, për të monitoruar nivelet e antitrupave ndaj koronavirusit. Analizat e botuara në Nature Communications tregojnë se 98.8% e popullatës së sëmurë nga pranvera kishin ende sasi të zbulueshme të antitrupave në nëntor, nëntë muaj më vonë.

Dhe këtu fillon pjesa më interesante: për të filluar, duket se nuk ka asnjë lidhje midis ashpërsisë së simptomave fillestare dhe nivelit të antitrupave të lënë – cilësia e përgjigjes imune prandaj nuk varet nga rrjedha e sëmundjes . Përveç kësaj, edhe pse antitrupat në të gjithë pacientët përjetuan një rënie të përgjithshme midis majit dhe nëntorit, shkalla e zbuluar e kësaj rënie ndryshonte në varësi të llojit të testit të përdorur. Në fakt, ekzistojnë metoda të ndryshme serologjike, të afta për të identifikuar antitrupat që lidhen në pjesë të ndryshme të proteinës spike.

“Nivelet e antitrupave ndryshojnë, në disa raste dukshëm, në varësi të testit të përdorur”, shpjegon Ilaria Dorigatti, një nga autorët, “prandaj është i nevojshëm kujdes kur krahasoni nivele të ndryshme të infeksionit në popullatë në pjesë të ndryshme të botës, duke përdorur lloje të ndryshme të testeve “.

Pjesa e parë e studimit, ajo që zgjati deri në maj, kishte gjetur një takim të kaluar me virusin në rreth 3.5% të popullsisë, me një prevalencë të lartë të rasteve asimptomatike. Kjo “ndjekje” e dytë tregon një rënie të përgjithshme të antitrupave pas nëntë muajsh dhe nevojën për të vazhduar mbrojtjen e monitorimit për të ardhmen e parashikueshme. Por puna gjithashtu ofroi disa më shumë informacione se si ngjiten dhe përmbahen infeksionet.

Një person i infektuar me SARS-CoV-2 ka një në katër mundësi të kalojë infeksionin te një anëtar i së njëjtës familje. Për më tepër, siç është gjetur tashmë në studimet e mëparshme, shumica e transmetimit viral (79% e rasteve) i atribuohet vetëm 20% të infeksioneve. Kjo do të thotë që shumica e pacientëve të infektuar nuk gjenerojnë infeksione dytësore, ndërsa një pakicë e pozitiveve sjellin pjesën më të madhe të transmetimit. Prandaj rëndësia e vazhdimit të masave të kufizimit, të tilla si ndarja dhe përdorimi i maskave, edhe në këtë fazë në të cilën vetëm një pjesë e popullatës është plotësisht e vaksinuar kundër Covid.

Së fundmi, hulumtimet tregojnë se gjatë valëve pandemike, në mungesë të masave të tilla si izolimi i shpejtë i pozitiveve dhe bllokimeve të shkurtra, vetëm gjurmimi i kontakteve nuk mjafton për të ndaluar epideminë. Sqaron Andrea Crisanti, i cili mbikëqyri studimin: “Gjurmimi manual i kontaktit (kërkimi i pozitiveve në bazë të kontakteve të njohura dhe të deklaruara) do të kishte pasur një ndikim të kufizuar në frenimin e epidemisë nëse nuk do të shoqërohej me shqyrtim masiv”. Në muajt e ardhshëm, do të jetë e rëndësishme të forconi edhe këtë mjet, ndërsa përpiqeni të përfundoni fushatën e vaksinimit. (FOCUS)

Edel Strazimiri /SCAN

Continue Reading

Lajme

Milloshoski: Zaev dëshiron ta mbajë Filipçen për shkak të tenderëve

Published

on

Kuvendi ende nuk e ka marrë dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe të zëvendësit të tij Ilir Hasani, të cilat VMRO-DPMNE-ja kërkoi që kryeministri Zaev t’i dorëzojë në Parlament. Këtë në emisionin “10 Minuta” të “TV21” e deklaroi deputeti i opozitares VMRO-DPMNE, Antonio Milloshoski. Ai mes të tjerësh tha se Zaevi mundohet ta zvarrisë punën dhe akuzon se arsyeja se përse ende nuk e pranon dorëheqjen janë tenderët në shëndetësi.

“Për shembull para një viti e gjysmë dorëheqje dha zëvendësministri i atëhershëm i Arsimit, Petar Atanasov, dorëheqje kjo e cila ishte shumë e shpejtë. Për një-dy ditë e njëjta ishte proceduar në Kuvend dhe ishte konstatuar. Tani dorëheqje dha edhe Venko Filipçe, por shohim se edhe pas 10 ditëve nga parashtrimi i dorëheqjes, ajo ende nuk është dërguar në Kuvend. Vlerësojmë se Ministria e Shëndetësisë, si institucion i cili disponon me fond të madh dhe shumë tenderë, është arsyeja për shkak të së cilës Zaevi mundohet ta mbajë Venko Filipçen në postin nga i cili ai vetë dha dorëheqje”, tha Milloshoski.

Edhe pse në opinionin publik kishte dyshime nëse janë dorëzuar dorëheqjet e ministrit Filipçe dhe zëvendësit të tij, Ilir Hasani, zëdhënësi i Qeverisë, Dushko Arsovski dje konfirmoi se dorëheqjet janë deponuar.

“Dorëheqjet e ministrit dhe zëvendësi ministrit të shëndetësisë i janë dorëzuar kryeministrit dhe janë arkivuar. Përmbajtja e dorëheqjeve nuk dallon nga ajo që ata të dytë e thanë”, theksoi zëdhënësi i Qeverisë, Dushko Arsovski.

Milloshoski, për deklaratën e Zaevit se për dorëheqjet do të prononcohet pas mbarimit të hetimit, tha se është vetëm përpjekje për manipulim.

“Dorëheqja e ministrit Filipçe është përgjegjësi objektive që duhet të konstatohet për shkak se ka ndodhur një katastrofë e madhe shëndetësore dhe njerëzore në resorin e tij. Për përgjegjësinë subjektive, nëse ai ka përgjegjësi penale në lidhje me ndërtimin e spitaleve modulare, ose dikush tjetër është përgjegjës për këtë gjë, do të tregojë hetimi. Andaj, mendoj se dorëheqjet nuk duhet të lidhen me hetimin”, shtoi Milloshoski.

Kaluan 8 ditë nga zjarri tragjik në të cilin jetën e humbën 14 persona, megjithatë deri më tani ende nuk janë konstatuar dorëheqjet e deponuara të ministrit të shëndetësisë, Venko Filipçe dhe zëvendësit të tij, Ilir Hasani dhe të dy drejtorëve të spitalit./TV21/

Continue Reading

Lajme

Paralajmërohen vërshime ne Maqedoninë e Veriut

Published

on

Drejtori i Qendrës për Menaxhim me Kriza Stojançe Angellov njoftoi se brenda një muaji do të ketë përmbytje të mëdha, sipas vlerësimeve.

“Së bashku me njerëzit nga vlerësimi i rrezikut dhe rrezikimi, arritëm në përfundimin se përmbytjet do të vijnë në Maqedoni brenda disa javësh, ndoshta mbas një muaji, sepse është e zakonshme që thatësira të tilla të kenë përmbytje, statistikisht.

Kjo nuk do të thotë se do të ketë. Prandaj tani po i paralajmëroj kryetarët e komunave që të pastrojnë kanalet.

Para zjarreve, unë paralajmërova kryetarët e komunave se ata mund të mbështeteshin vetëm në dy helikopterë në rast zjarri. Ky është realiteti”, tha Angellov.

Continue Reading

Lajme

Tateshi: Brengos deklarata e kryeministrit se është në kontakt me prokurorinë për tragjedinë në Tetovë

Published

on

Ne duhet ta ndajmë përgjegjësinë morale nga ajo juridike. Kështu deklaroi Bekim Tateshi nga Aleanca për Shqiptarët në emisionin “Rruga Drejt”.
Sipas tij ky rast nuk është i parë që ka ndodhur në Evropë dhe në botë.

“Ka pasur shumë vende ku ka pasur paraqitje të zjarrit dhe ministri i Shëndetësisë të nesërmen ka dhënë dorëheqje edhe atë të parevokueshme. Se ne tani në këtë rast kemi lojëra me dorëheqjet. Jo ja jap këtij atij, por asnjëri nuk tha se e jap dorëheqje të parevokueshme”, deklaroi Tateshi.
Sipas tij, në aspektin e përgjegjësisë juridike nuk kanë çfarë të marrin pjesë kryetari i partisë Ali Ahmeti ose kryeministri.

“Në momentin që vendosen shiritat në vendin e ngjarjes aty më nuk guxon të hyje kërkosh. Kjo është abc e juridikes. Dhe kjo është për tu habitur se si kanë defiluar ministrat e BDI-së, diku 7-8 prej tyre të cilët nuk kanë nevojë të ishin aty, atë ne duhet të ja lëmë prokurorisë që ata ta kryejnë punën deri në fund”, u shpreh Tateshi.

Ai shtoi se ata i brengos fakti edhe deklarata e kryeministrit i cili ka thënë se ai tërë kohën është në kontakt me prokurorinë.

“Kjo që ndodhi në Tetovë është ishte një shkëndijë e vogël e asaj që u thash qe shëndetësia është e sëmurë. Kjo një ditë do të ndodhte, dhe për fat të keq ndodhi në Tetovë. Nëse politika vazhdon të ketë gisht në shëndetësi, unë kam frik se mund të ndodh edhe në vend të tjera, jo vetëm në spitalet modulare por edhe në përgjithësi në shëndetësi”, deklaroi më tej Tateshi.

Continue Reading

Aktuale