Connect with us

Kosovë

Treni godet veturën, lëndohen katër persona në Pejë

Published

on

Treni godet veturën, lëndohen katër persona në Pejë

Një makinë që po kalonte binarët në pjesën ku rruga tranzitore lidhet me rrugën kryesore me katër korsi Pejë-Prishtinë, është goditur nga treni këtë të mërkurë.

Aksidenti që ndodhi rreth orës 12:30 në dalje të qytetit të Pejës u lënduan katër persona.

Të lënduarit janë dërguar në Spitalin e Pejës. kështu ka bërë të ditur për KosovaPress zëdhënësi i Policisë së Pejës, Driton Rugova.

“Treni i udhëtarëve ka goditur një veturë dhe si pasojë e këtij aksidenti janë lënduar katër persona, të cilët kanë pësuar lëndime trupore dhe janë dërguar në spitalin e Pejës për trajtim. Kurse, njësia rajonale rrugore për hetimin e aksidenteve është duke hetuar rastin”, tha tregoi Rugova.

Continue Reading

Kosovë

Avokati: Shoferi nuk më tha se e kishte zënë gjumi

Published

on

By

Shoferit të autobusit që u aksidentua më 25 korrik në Kroaci, të martën iu shqiptua masa e paraburgimit prej 30 ditësh, thanë autoritetet kroate.

Masa e paraburgimit u shqiptua nën arsyetimin se ka rrezik që shoferi, 52-vjeçar, shtetas i Kosovës, mund të arratiset.

Gjykatësi i rastit, Mille Solldo tha për mediat se Kroacia dhe Kosova kanë marrëveshje bashkëpunimi për çështje penale, por kjo marrëveshje nuk parasheh ekstradimin e shtetasve kosovar dhe kjo është arsyeja pse është caktuar masa e paraburgimit.

“Procedurat do të zhvillohen në Kroaci. Por, sipas marrëveshjes midis Kosovës dhe Kroacisë, ekziston mundësia ligjore që procedura të zhvillohet edhe në Kosovë. Por, për këtë duhet pajtimi i të dyja shteteve. Mbrojtja mund ta kërkojë këtë, por propozimi për këtë çështje duhet të vijë nga shteti”, tha ai.

Gjykatësi Solldo shtoi se gjatë ditës po ashtu pritet që të merren në pyetje disa dëshmitarë.

Ndërkaq, zëvendësprokurori i Shtetit për qarkun Sllavonski Brod, Franjo Kopuniq tha se shoferi tani do të dërgohet në burg.

“Ai është deklaruar sot vetëm rreth paraburgimit dhe nuk dha asnjë dëshmi”, tha për gazetarët Kopuniq.

I pyetur se pse shoferi në deklaratën paraprake ka thënë se ishte i lodhur dhe i paaftë për të drejtuar automjetin dhe pastaj u mbrojt në heshtje gjatë marrjes në pyetje, Kopuniq tha se ky konstatim erdhi nga mënyra në të cilën u krye, nga gjurmët e gomave dhe të gjitha rrethanat e tjera.

Kopuniq konfirmoi se do të kërkohet një ekspertizë e detajuar e autobusit.

Shoferi do të mbrohet nga dy avokatë: Igor Cishper dhe Lubo Pavasoviq Viskoviq.

“Në asnjë moment ai nuk më tha se e ka zënë gjumi”, u tha Cishper gazetarëve.

Shoferi gjatë së hënës, para autoriteteve kroate u mbrojt në heshtje.

Aksidenti vdekjeprurës në Kroaci

Nga aksidenti rrugor në Sllavonski Brod, kanë vdekur dhjetë persona me prejardhje, ndërkaq janë lënduar edhe 40 të tjerë.

Në autobus kanë qenë 67 udhëtarë dhe dy shoferë, ku njëri nga shoferët ka vdekur. Autobusi po udhëtonte në linjë të rregullt Frankfurt-Prishtinë.

Autoritetet kroate kanë thënë se ekziston dyshim i bazuar se i dyshuari 52-vjeçar ishte duke vozitur autobusin në anën jugore të autostradës në kundërshtim me ligjin për trafikun rrugor.

Sipas autoriteteve, shoferi, në gjendje të lodhjes dhe paaftësisë për të drejtuar automjetin në mënyrë të sigurt, nuk ka lëvizur në distancë të mjaftueshme dhe ka përfunduar në sipërfaqen me bar.

Në mbrëmjen e 25 korrikut, në Prishtinë, pranë Teatrit Kombëtar u ndezën qirinj për të nderuar viktimat në aksidentin në Kroaci.

Për pasojë, autobusi më pas është rrokullisur.

Të lënduarit lirohen nga spitali
Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj, njoftoi të martën, më 27 korrik se 26 të lënduar në aksidentin me autobus, janë liruar nga spitali në Kroaci. Ai ka thënë se edhe 15 persona janë duke marrë trajtim mjekësor, ku një prej tyre është në gjendje të rëndë.

Gjatë të hënës, autoritetet shëndetësore kroate njoftuan se kanë kryer shtatë operacione te të lënduarit në këtë aksident trafiku.

Autoritetet në Kosovë kanë thënë se gjatë të martës, në vend do të arrijnë udhëtarët që janë liruar nga spitali në Kroaci.

Ndërkaq, ministrja e Jashtme dhe e Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Donika Gërvalla ka deklaruar se “sapo të jenë kryer procedurat e nevojshme, trupat e atyre që humbën jetën në këtë aksident të tmerrshëm, do të sillen në destinacionin e dëshiruar nga familjet e tyre”.

Të hënën, në Kosovë ishte ditë zie për të nderuar viktimat e aksidentit në Kroaci.

Continue Reading

Kosovë

Një muaj paraburgim për shoferin që dyshohet se shkaktoi aksidentin në Kroaci

Published

on

By

Një muaj paraburgim për shoferin që dyshohet se shkaktoi aksidentin në Kroaci

Gjykjata e Qarkut në Slavonski Bord, ka vendosur sot në mëngjes që shoferit të autobusit të linjës Frankfurt – Prishtinë, që dyshohet se shkaktoi aksidentin ku vdiqën 10 persona e u lënduan mbi 45, t’i caktohet masa e paraburgimit prej një muajsh, ka njoftuar Index.hr.

Aksidenti ndodhi të dielën në mëngjes në Slavonski Brod. Në autobusin e kompanisë Deva Tours, ishin 67 udhëtarë që po vinin në Kosovë për pushime dhe dy shoferë, njëri prej të cilëve vdiq.

Shoferi i autobusit, të hënën në intervistimin nga Prokuroria, u mbrojt në heshtje.

Continue Reading

Kosovë

Shoferi që shkaktoi vetaksidentin dërgohet në Prokurori

Published

on

By

Shoferi që shkaktoi vetaksidentin dërgohet në Prokurori

Shoferi i cili shkaktoi vetaksidentin mëngjesin e së dielës në Slavonski Brod të Kroacisë është dërguar para Prokurorisë së Qarkut.

Ai do të merret në pyetje, pas së cilës Zyra e Avokatit të Shtetit do të marrë një vendim për rrjedhën e mëtejshme të procedurave, nëse do të kërkojë kujdestarinë për shoferin ose do ta lirojë atë. Një vendim për këtë do të merret nesër në mëngjes, shkruan index.hr.

Shoferi i dyshuar akuzohet për veprën penale ‘’Shkaktimi i aksidentit të trafikut në rrugë’’. Dënimi maksimal për këtë vepër me ligjet e Kroacisë është deri në 15 vjet.

Siç u raportua, shoferin e zuri gjumi për një moment dhe autobusi që po barte mërgimtarë nga Kosova devijoi nga rruga, duke lënë të vdekur 10 persona dhe mbi 40 të lënduar.

Burimi

Continue Reading

Aktuale