Connect with us

Komente

Te i Madhi Zot arrin vetëm përkushtimi i të devotshmit

Published

on

Mesazh për Kurban Bajramin, 2021:
Te i Madhi Zot arrinë vetëm përkushtimi i të devotshmit

Me të vërtetë, Ne të kemi dhënë ty shumë të mira, andaj, falu (vetëm) për Zotin tënd dhe ther kurban! (El Keuther, 1-2)

Nga Afrim Tahiri

Besimtarë të dashur,

Myslimanët, anekënd botës, kanë shumë ngjarje për të përkujtuar e për t’i shënuar, për t’u krenuar e për t’u mburr me ato, por, i kanë vetëm dy festa: Fitër Bjramin dhe Kurban Bajramin. E para është madhërim, falënderim, përulje me bindje para Allahut Fuqiplotë dhe, e dyta, sakrifikim në emër të Allahut Mëshirëplotë!
Akti i flijimit na kthen te gjeneza e njerëzimit, te djemtë e Ademit a.s., na kthem te pesha e premtimit që i bëhet Allahut të Madhërishëm, te Ibrahimi a.s.; ky akt njerëzor, besimtarë të dashur, na e pasqyron Mëshirën dhe Mirësinë e pakufishme të Allahut xh.sh., duke u bindur se, të gjitha veprimet tona vetëm në emër të Allahut xh.sh., ndjehen, na pranohen dhe, sakaq ne i ndjejmë mirësitë e Zotit tonë.
A ka gjë më të shenjtë se të sakrifikojmë në emër të të Plotëfuqishmit, pastaj, a ka gjë më të mirë se, ta shprehim dashurinë tonë, bujarinë tonë, humanitetin tonë, virtyte këto me të cilët e gëzojmë Krijuesin tonë por që, gëzohemi edhe vetë. Çdo vepër e mirë na e shton gëzimin, ndjehemi më ndryshe, më të lumtur, më të hareshëm, në mesin tonë djejmë harmoni më të madhe, ndjejmë dashuri dhe, e gjithë kjo shton paqen ndër ne. Zatën, ky është misioni i vetëm i njeriut! Me veprat e veta bujare ta shtojë kënaqësinë e Allahut xh.sh. dhe, njëkohësisht, të jetë në shërbim të paqes, mirësisë, dashurisë dhe të mirëqenies së njeriut.

Motra e vëllezër, besimtarë të dashur!
Edhe këtë Festë të shenjtë, duhet ta festojmë në kushte e rrethana të tjera, të cilat, duhet t’i kemi parasysh dhe të sillemi konform rregullave e protokoleve të parashtruara për situata të tilla si kjo e pandemisë së koronavirusit, e cila, tash e dy vjet na ka pamundësuar festimin dhe shijimin tradicional të festave tona fetare. Festë për ne duhet të kuptohet edhe veprimi ynë human e bujar, ndaj skamnorëve, ndaj jetimëve, ndaj të varfërve, duke ua mundësuar atyre që me mishin e kurbanit tonë, ta kenë edhe ata sofrën plotë, të ndjehen të lumtur, ta shijojnë këtë festë me të gjitha të mirat e Zotit, të cilat, nuk janë vetëm për ne por edhe për ata që janë në nevojë. Ne jemi mëkëmbës të Zotit në këtë botë dhe duhet të sillemi me mirësi e me dashuri, ashtu siç sillet Zoti me ne! Mëshira e Tij, Mirësia e Tij, Bereqeti i Tij, është për mbarë njerëzimin.
Edhe sivjet, shumë zemra ndjehen të prekur që nuk ia arritën të jenë mysafirë në vendet e shenjta islame, në Meke e Medinë! Janë derdhur shumë lotë nga pamundësia për të qenë mysafirë të këtyre viseve të shenjta, miliona myslimanë në botë janë lutur që të tejkalohet sa më parë kjo situatë me qëllim që, nijetlinjtë për Haxh të sivjemë, të jenë mysafirë të Allahut të Mëshirshëm.
Të mos harrojmë, motra e vëllezër se, “Tek Allahu nuk arrin as mishi, as gjaku i tyre, por arrin përkushtimi juaj”(El Haxhxh, 37). Pra, tek Ai arrinë vetëm nijeti i të devotshmit!
Uroj dhe lutem me shpirt që deri në frymën tonë të fundit të jemi prej atyreve që janë me devotshmëri të paluhatur!
Paqa, begatitë, mirësitë e të Madhit Zot, qofshin me ne! Dashuria, harmonia, humaniteti e mirëqenia mbisundofshin gjithkund në botë! Bota shqiptare, edhe më ngeltë shembull i njerëzimit se si festohen dhe madhërohen ngjarjet dhe festat fetare, duke ia shtuar madhështinë bashkëjetesës sonë fetare.

Motra e vëllezër –
Gëzuar për shumë mote Kurban Bajramin!

(Autori është drejtues i Lëvizjs Myslimane për Reforma në BFI të RMV-së)

Continue Reading

Komente

Zaevi thotë se të korruptuar janë administratorët e jo drejtuesit e institucioneve, ja reagimi i gazetarit shqiptar

Published

on

By

Zaevi thotë se të korruptuar janë administratorët e jo drejtuesit e institucioneve, ja reagimi i gazetarit shqiptar

Shkruan Benjamin Arifi në facebook:

Paramendo të bësh 16-17 vite shkollë, me 100 qamete të pranohesh me punu në shtet. Të të marrin nëpër mitingje e ngjarje partiake që të bësh numër e ta shpaguash punësimin.

T’i shohësh shefat e tu, ministra e drejtorë, se si pasurohen brenda natës e ti punon për 300-350 euro. E në fund të thonë se TI je i korruptuar e jo ata.

Bile po mendojnë me ju vendos edhe kamera në trup në orar pune.

Ehhh moj rini…

Continue Reading

Komente

Koalicioni i opozitës shqiptare me VMRO-DPMNE’në është i domosdoshëm

Published

on

By

Koalicioni i opozitës shqiptare me VMRO-DPMNE’në është i domosdoshëm

Gazetari i njohur nga Tetova, Ardit Ramadani në facebook shkruan:

Në qoftë se është normale (sipas analistëve të pavarur) dhe vetë BDI-së, që të ketë koalicion qeveritar për zgjedhjet lokale. Pse nuk qenka normale që të ketë koalicion opozitar?

Të dilet fer në zgjedhje, nuk mundet që katër ekipe (LSDM-BDI-BESA-PDSH) të garojnë kundër dy ekipeve (ASh-AAA). Koalicioni i opozitës shqiptare me VMRO-DPMNE është i domosdoshëm. Pikë.

Ndryshe, ç’është ky inzistim i Ali Ahmetit, që me çdo kusht ta ketë LSDM-në në zgjedhjet lokale? Nga kush frikësohet zoti Ahmeti që të dalë vet?

Continue Reading

Komente

Arianit Xhaferi ndan mesazhin që ja shkruajti mërgimtari tetovar: Po na mbyt llomi e bërlloku

Published

on

By

Arianit Xhaferi ndan mesazhin që ja shkruajti mërgimtari tetovar: Po na mbyt llomi e bërlloku

Për ta vërejtur se në çfarë gjendje e ka katandisur Teuta Arifi Tetovën, nuk të duhet të shkosh në Vjenë, Cyrih, Berlin, Kopenhagen, Oslo apo diku tjetër në Evropë ose në Botë. Të mjafton të dalësh deri në Ferizaj ose Prizren, dhe gjithçka duket ashiqare. Në inbox kam një mesash nga një tetovar që jeton jashtë shtetit e që çdo vit rikthehet në vendlindje disa herë. Mesazhin e tij po e kopjoj këtu 👇

“Slm dhe mëngjes. Si rregull unë nuk ankohem kur jam në Tetovë për pushimet verore. Po dje më plasi filmi. Dje isha në Kosovë. Dhe isha në Ferizaj, Prishtinë, Prizren dhe prap. Çka më la përshtypje ishte kjo. Kosova si shtet aqë i ri. Ka kaluar Maqedoninë me vite. Dhe Tetovën e len larg kur është në pytje rendi, pastërtia mbeturinat dhe mikpritja e gurbetçarve.

(***)

Se shum inati më vjen se ësht tu na mytë llomi, bërllogu dhe qent rrugëve.”

Continue Reading

Aktuale