Connect with us

Komente

Politikani i ri, çmimi, populli dhe shokët e tij!

Published

on

Nga Osama Muadini

Një politikan i ri, i cili me bindjet, qëndrimet, reagimet dhe kërkesat e tij, i ishte bërë therrë në sy pushtetit dhe sistemit që kishin ndërtuar ata ndër vite, pushteti si përfundim kishte vendosur që “ta blejë” atë.

Pas tentimeve të kota për shantazh, obstruksioneve të vazhdueshme, bile edhe kërcënimeve ndaj tij, pushteti vendos që të përdorë edhe blerjen, vetëm e vetëm ta “heqin qafe”, sepse i pengonte sistemit dhe kishte përkrahje në popull.

E dërgojnë një “të shitur” për ta takuar atë dhe për ta bindur që të “shitet” dhe pasi ulen të bisedojnë, ky i thotë :”Pse nuk u shite derimë tani, siç kanë bërë shumica e politikanëve tjerë?”

Si të shitem? … ia kthen politikani i ri.

Sa e ke çmimin ? …i thotë ky!

Po nuk kam çmim që të shitem dhe s’më bleni dot!

Çdokush ka çmim, vetëm thuaje! Se fundja edhe populli po shitet, e jo ti!

Pasi mendohet pak, politikani i ri i thotë:
“Meqë edhe populli shiteshka, atëherë shko dhe pyet çdo qytetarë që më përkrahë mua, sa e kanë çmimin secili prej tyre një nga një, dhe mblidhe shumën e tyre dhe eja e ma trego çmimin e përgjithshëm, pastaj e shohim a ia vlenë të shitem për atë çmim!”…

Kjo nuk është e mundur! – ia ktheu
“i shituri”. Si shumë po lypke ti!

Po a the që polulli po shitet? Po.
A the sa e ke çmimin? Po.

Epo atëherë, çmimin se sa vlejë unë e përcakton populli, e nëse mund t’i bleni të gjithë ata me çmimin që ata ia kanë vendosur vetes, atëherë do të mund të më bleni mua.

“I shituri” i hidhëruar nga përgjigja, pasi çohet nga tavolina i thotë: “Do të t’i blejmë shokët që të kanë ngelë, se një pjesë t’i kemi blerë! E do ngelesh vetëm me popullin”….

“Më mjafton populli, sepse nga populli e për popullin do të bëhemi shumë shokë, e s’do të na bleni dot”

Continue Reading

Komente

Zaevi thotë se të korruptuar janë administratorët e jo drejtuesit e institucioneve, ja reagimi i gazetarit shqiptar

Published

on

By

Zaevi thotë se të korruptuar janë administratorët e jo drejtuesit e institucioneve, ja reagimi i gazetarit shqiptar

Shkruan Benjamin Arifi në facebook:

Paramendo të bësh 16-17 vite shkollë, me 100 qamete të pranohesh me punu në shtet. Të të marrin nëpër mitingje e ngjarje partiake që të bësh numër e ta shpaguash punësimin.

T’i shohësh shefat e tu, ministra e drejtorë, se si pasurohen brenda natës e ti punon për 300-350 euro. E në fund të thonë se TI je i korruptuar e jo ata.

Bile po mendojnë me ju vendos edhe kamera në trup në orar pune.

Ehhh moj rini…

Continue Reading

Komente

Koalicioni i opozitës shqiptare me VMRO-DPMNE’në është i domosdoshëm

Published

on

By

Koalicioni i opozitës shqiptare me VMRO-DPMNE’në është i domosdoshëm

Gazetari i njohur nga Tetova, Ardit Ramadani në facebook shkruan:

Në qoftë se është normale (sipas analistëve të pavarur) dhe vetë BDI-së, që të ketë koalicion qeveritar për zgjedhjet lokale. Pse nuk qenka normale që të ketë koalicion opozitar?

Të dilet fer në zgjedhje, nuk mundet që katër ekipe (LSDM-BDI-BESA-PDSH) të garojnë kundër dy ekipeve (ASh-AAA). Koalicioni i opozitës shqiptare me VMRO-DPMNE është i domosdoshëm. Pikë.

Ndryshe, ç’është ky inzistim i Ali Ahmetit, që me çdo kusht ta ketë LSDM-në në zgjedhjet lokale? Nga kush frikësohet zoti Ahmeti që të dalë vet?

Continue Reading

Komente

Arianit Xhaferi ndan mesazhin që ja shkruajti mërgimtari tetovar: Po na mbyt llomi e bërlloku

Published

on

By

Arianit Xhaferi ndan mesazhin që ja shkruajti mërgimtari tetovar: Po na mbyt llomi e bërlloku

Për ta vërejtur se në çfarë gjendje e ka katandisur Teuta Arifi Tetovën, nuk të duhet të shkosh në Vjenë, Cyrih, Berlin, Kopenhagen, Oslo apo diku tjetër në Evropë ose në Botë. Të mjafton të dalësh deri në Ferizaj ose Prizren, dhe gjithçka duket ashiqare. Në inbox kam një mesash nga një tetovar që jeton jashtë shtetit e që çdo vit rikthehet në vendlindje disa herë. Mesazhin e tij po e kopjoj këtu 👇

“Slm dhe mëngjes. Si rregull unë nuk ankohem kur jam në Tetovë për pushimet verore. Po dje më plasi filmi. Dje isha në Kosovë. Dhe isha në Ferizaj, Prishtinë, Prizren dhe prap. Çka më la përshtypje ishte kjo. Kosova si shtet aqë i ri. Ka kaluar Maqedoninë me vite. Dhe Tetovën e len larg kur është në pytje rendi, pastërtia mbeturinat dhe mikpritja e gurbetçarve.

(***)

Se shum inati më vjen se ësht tu na mytë llomi, bërllogu dhe qent rrugëve.”

Continue Reading

Aktuale