Connect with us

Lajme

Regjistrohen 20 raste të reja me Kovid -19 nga 2.885 testet e bëra, dy persona ndërruan jetë dhe 30 janë shëruar

Published

on

Regjistrohen 20 raste të reja me Kovid -19 nga 2.885 testet e bëra, dy persona ndërruan jetë dhe 30 janë shëruar

Shkup, 11 qershor 2021 (MIA) – Gjatë 24 orëve të kaluara janë bërë 2.885 teste, ndërsa janë regjistruar 20 raste të reja me Kovid-19. Janë regjistruar dy pacientë të vdekur dhe 30 pacientë të shëruar, njoftoi Ministria e Shëndetësisë, duke iu referuar të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik.

Nga 20 të sapoinfektuar, nga Kumanova janë 5, Shkupi dhe Manastiri nga 4, Tetova 3, Prilepi, Ohri, Kërçova dhe Kriva Pallanka nga 1.

Nga 30 pacientët e regjistruar si të shëruar, nga Shkupi janë 21, Kumanova, Prilepi dhe Vinica nga 2, Koçani, Gjevgjelia dhe Berova nga 1.

Janë regjistruar dy pacientë të vdekur: nga Shkupi (63 dhe 78 vjet), të dy ndërruan jetë në spital.

Janë bërë 2.885 teste përmes: ISHP-126, QSHP Shkup-31, QSHP Manastir-57, QSHP Prilep-46, QSHP Tetovë-22, QSHP Kumanovë-63, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile -0, Mjekësia Ligjore-3, spital laboratorik Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji 1, SPQ 8 Shtatori -9, Instituti i Mikrobiologjisë-21, ASHAM-54, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -226, Avicenna-320, Biotek-514, Sistina-129 , laboratori Laor-197, Sinlab-28, Remedika-30, Fertiliti-46, Genea-78, Nikob lab-307, VFV Medical-12, ISHP dhe IPP (test i shpejtë) – gjithsej 565.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 826.661 teste për Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 155.507, numri i pacientëve të shëruar është 149.612, i të vdekurve është 5.470, ndërsa numri i rasteve aktive është 425.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja në qytet është si në vijim:

Shkup 68.604, Aktiv 189
Kumanovë 8.867, Aktiv 53
Prilep 8.316, Aktiv 31
Tetovë 7.226, Aktiv 23
Manastir 6.303, Aktiv 17
Veles 5.469, Aktiv 2
Gostivar 5.180, Aktiv 15
Kavadar 5.153, Aktiv 0
Ohër 5.009, Aktiv 17
Shtip 4.959, Aktiv 2
Strumicë 4.113, Aktiv 7
Strugë 2.981, Aktiv 4
Koçan 2.791, Aktiv 4
Kërçovë 2.571, Aktiv 21
Gjevgjeli 2.195, Aktiv 3
Negotinë 2.184, Aktiv 4
Sveti Nikole 1.523, Aktiv 2
Resnjë 1.234, Aktiv 1
Kriva Pallankë 1.222, Aktiv 2
Radovish 1.161, Aktiv 7
Berovë 1.029, Aktiv 0
Dellçevë 972, Aktiv 4
Dibër 940, Aktiv 1
Vinicë 886, Aktiv 5
Probishtip 789, Aktiv 0
Vallandovë 666, Aktiv 1
Bogdanc 494, Aktiv 0
Krushevë 490, Aktiv 1
Demir Hisar 400, Aktiv 3
Demir Kapi 396, Aktiv 0
Kratovë 376, Aktiv 3
Makedonski Brod 359, Aktiv 1
Pehçevë 268, Aktiv 0
Makedonska Kamenicë 249, Aktiv 2
Dojran 132, Aktiv 0. fc/

Continue Reading

Denoncime

Platforma e gjelbër në Strugë / Digjet deponia e egër në Labunisht, banorët në hall po helmohen nga tymi dhe gazrat

Published

on

By

Prej më shumë se 12 orësh në Labunisht të Strugës digjet deponia e egër sipër fshatit. Banorët janë në hall, po helmohen nga tymi dhe gazrat që lëshohen prej zjarrit, ndërsa askush nga autoritetet nuk ka dalur në vendngjarje, shkruan in7.

Sipas portalit lokal VOX Struga, zjarri ka filluar prej orëve të drekës, ndërsa sipas disa dëshmitarëve shenja zjarri e tymi ka pasur edhe ditën e djeshme. Deponia e egër në Labunisht po rritet për çdo ditë dhe paraqet problem të kahmotshëm për banorët e këtij rajoni, që përfshin fshatrat Labunisht, Borovec, Oktis dhe Podgorcë.

Këshilltari i Aleancës për Shqiptarët në Strugë, Jasmin Qazimoski që vjen nga Labunishti, para disa minutash ishte në vendngjarje dhe përmes një video lidhje tregoi se askush nuk gjendej atje. As zjarrfikës e as nga Ndërmarrja Publike Higjiena. Sipas Qazimoskit, këtë deponi banorët e Labunishtit e kanë nga kryetari aktual i Komunës së Strugës, Ramiz Merko.

Kjo ngajrje ndodh një ditë pas vizitës së zëvendëskryeministrit Artan Grubi në Strugë, i cili bashkë me kreun e komunës u zotuan për Platformën e Gjelbër dhe efektet e saj në Strugë./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Syrija Rashidi nga Opozita Shqiptare: Qytetarët presin që ta zgjidhim shtetësinë, partitë të jenë konstruktive

Published

on

By

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, ftojnë opozitën maqedonase për konstruktivitet e të mos e bllokojnë miratimin e ligjit të ri për shtetësi. Nga opozita shqiptare nuk përjashtojnë mundësinë që ligji të kthehet në kuvend me flamur evropian. ASH AAA këmbëngul që të tentojnë edhe një here që ta kalojnë ligjin në Komisionin për mbrojtje si propozim të tyre.

“Apelojmë deri tek kryetari që ta thirr komisionin, të vazhdojë debati. Njëherit, apelojmë që subjektet politike në Kuvend që të heqin dorë nga bllokada e ligjit. Të kenë qasje konstruktive, ta lexojnë ligjin drejtë e jo mbrapshtë dhe të japin kontribut konstruktiv që ky ligj të kalojë.”, Syrija Rashidi nga Aleanca për Shqiptarët.

Continue Reading

Lajme

(VIDEO) Qytetarët e Serbisë marrin në Tabanoc karta falas për pagesat rrugore

Published

on

By

Prej sot hyn në fuqi vendimi i Qeverisë për taksën falas për turistët serbë në Korridorin 10. Gjegjësisht, udhëtarët nga Serbia, të cilët vijnë në vend me makinë, në vendkalimin kufitar “Tabanovc” do të marrin M smart kartela me të cilat mund të kalojnë pa pagesë deri në pikën kufitare me Greqinë.

Kartelat kanë një mbushje prej 760 denarëve, aq sa është e nevojshme për të kaluar Korridorin 10 në të dy drejtimet. Tashmë janë të gatshme 65 mijë kartela të cilat I janë dorëzuar MPB-së për dorëzim nga një për secilin automobil.

Qytetarët serbë do të kenë mundësi t’i shfrytëzojnë kartelat falas deri më 15 gusht, por gjithashtu pas saj ata mund të vazhdojnë t’i shfrytëzojnë të njejtat duke i rimbushur me të paktën 300 denarë.

Përndryshe më 25 maj, qeveria obligoi Ministrinë e Financave që të transferojë mjete në vlerë prej 172 milion denarëve për furnizim me 200,000 M-smart kartela në llogarinë e Qeverisë, ndërsa Ndërmarrja Publike për Rrugët e Shtetit të bëjë shpërndarjen e njëpasnjëshmen të sasive të planifikuara të kartelave, kjo iniciativë realizohet për shkak të dhurimit të vaksinave kundër Covid-19 nga Serbia.

Ndërkohë, koalicioni Alternativë-Aleancë ka dorëzuar tek Gjykata Kushtetuese iniciativë për shqyrtimin e kushtuetshmërisë së vendimit të Qeverisë për heqjen e taksës rrugore për turistët serb. Sipas tyre me këtë vendim diskriminohen turistët e shteteve të tjera.

Medina Ajeti /SHENJA/

Continue Reading

Aktuale