Connect with us

Lajme

Misteri i vdekjes së shefit të Antidrogës së Ulqinit

Published

on

Autopsia: Ka marrë një plumb në kokë nga afër

Mbetet e mbuluar nga misteri vdekja e shefit të Antidrogës së Ulqinit Rudolf Elezoviç. Trupi i tij u gjet i pajetë 2 ditë më parë në afërsi të fshatit Shëngergj, pranë një lumi, pasi ishte shpallur i zhdukur nga familja që prej 27 Majit. Prokuroria urdhëroi kryerjen e autopsisë në Podgoricë, e cila arriti në përfundimin se 54-vjeçari është qëlluar nga afër me një plumb në kokë, 10 ditë më parë, duke i mëshuar pistës së vetëvrasjes.

Gjithsesi hetuesit nuk janë ende të bindur për këtë version. Shkak është mungesa e armës në vendin e ngjarjes dhe e elementëve të tjerë. Nuk përjashtohet ende pista e inskenimit të vetëvrasjes dhe Elezoviç të jetë ekzekutuar në një vend tjetër dhe trupi i tij të jetë zhvendosur më pas.

Mediat vendase shkruajnë se hetuesit janë duke verifikuar thëniet e një bashkëpunëtori të drejtësisë që e implikonte e Elezoviç në trafikimin e 2.5 tonëve kanabis nga Shqipëria më 10 Shkurt, operacion që çoi në pranga 24 persona. Rudolf Elezoviç mbajti për 6 vite detyrën e shefit të policisë së Ulqinit dhe më pas shërbente në policinë kufitare në departamentin e luftës kundër trafiqeve të paligjshme.

Continue Reading

Lajme

Mangova: Gjeneratat e reja të shqiptarëve nuk mësojnë gjuhën maqedonase, të kufizuar në tregun e punës

Published

on

Në edicionin e sotëm të “Programit 200” në Alsat, Ilina Mangova nga IRI tha se gjeneratat e reja të shqiptarëve duke menduar se kanë siguruar arsimin në gjuhën anëtare nuk mësojnë gjuhën maqedonase, dhe si rezultat kufizojnë vetveten në tregun e punës.

“Numër i madh i qytetarëve me etnicitet shqiptar nuk ndjejnë nevojë të mësojnë maqedonisht. Ata vlerësojnë se tani ka institucione në gjuhën shqipe, arsim në gjuhën shqipe dhe se nuk iu duhet tani. Ajo që mundgon këtu, në vetëdije…është se në këtë mënyrë ata vet-izolohen nga pjesëmarrja në proceset shoqërore dhe shtetërore. Në këtë mënyrë mund të funksiononi vetëm në një bllok gjuhësor, nuk jeni konkurrent në tregun e punës”, tha Ilina Mangova, zv/drejtore e IRI për Maqedoninë e Veriut.

Continue Reading

Kosovë

Duda Balje reagon ndaj serbëve që provokuan: Krenare në çdo hap me policinë tonë

Published

on

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka shpërndarë në llogarinë e saj në Facebook pamje të pjesëtarëve të Policisë së Kosovës nga pikat kufitare në veri.

Ajo shprehet krenare me policët që nuk bien pre e provokimeve të serbëve.

Samiti BE-Ballkani Perëndimor më 6 tetor në Brdo të Sllovenisë – Gazeta Ex…

Ti kurrë nuk do ta humbëesh epshin tënd përsëri. Provoni këtë!
“Me policinë/ milicin, Me snajepr, Me njesitë speciale, Me Rambo, Por pa tabela!”, shkroi Balje në Facebook.

“Provokimet e tuaja për neve janë frymëzim !Krenare në çdo hapë me policinë tonë!”, shtoi ajo.

Të hënën, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që shoferët nga Serbia, me të hyrë në Kosovë, t’i ndërrojnë ose mbulojnë targat e tyre dhe të marrin regjistrim të përkohshëm të Kosovës.

Me këtë vendim, Qeveria e Kosovës ka thënë se ka vendosur masën e reciprocitetit për targat e Serbisë, pasi një gjë të ngjashme Serbia e ka aplikuar për veturat nga Kosova për më shumë se dhjetë vjet.

Jarinja dhe Bërnjaku, dy vendkalimet kufitare në veri të Kosovës – ku popullsia është shumicë serbe – janë bllokuar nga banorët lokalë që e kundërshtojnë vendimin për reciprocitet.

Atje janë vendosur njësitë speciale të Policisë së Kosovës.

Continue Reading

Lajme

Video/ Zjarr në afërsi të Bibliotekës Universitare në Shkup

Published

on

Mbrëmjen e sotme një zjarr i madh ka rënë në një ndërtesë në afërsi të Bibliotekës Universitare në Shkup, përcjell in7.

Për të bërë të mundur shuarjen e flakëve, në vendngjarje janë nisur ekipet e zjarrfikësve, ndërsa ende nuk dihet cili ka qenë shkaku i zjarrit./in7.tv/

Video Alsat M

Continue Reading

Aktuale