Connect with us

Bota

Macroni pas takimit me Zaevin: RMV e meriton të nisë bisedimet për anëtarësim në BE

Published

on

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, priti të enjten në Paris kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, të cilit i shprehu mirënjohje për reformat dhe sidomos për Marrëveshjen e Prespës.

Macroni tha se Maqedonia e Veriut meriton hapjen e bisedimeve për anëtarësim me BE-në dhe se tani ka ardhur koha që kjo të konkretizohet.

Po kështu, në konferencën e përbashkët me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ai deklaroi se do të ndihmojë në gjetjen e një zgjidhjeje mes Shkupit dhe Sofjes.

“Maqedonia e Veriut duhet të hyjë në BE dhe e dini që Franca e mbështet plotësisht në ketë rrugë. Ne vendosem që t’i hapim negociatat me vendin tuaj në muajin mars 2020 dhe tani ka ardhur koha që ky vendim të konkretizohet ndërsa më pas do të flasim për mënyrat se si do të realizohet kjo. Unë e mbështes në mënyrë aktive gjetjen e një kompromisi me Bullgarinë. Lidhur me reformat e zbatuara nën drejtimin tuaj që në 2017, vendi e meriton t’i filloje pa vonesa bisedimet për anëtarësim ne BE”, u shpreh Macron.

Zaev e ka konsideruar propozimin e presidencës portugeze bazë të mirë për tejkalimin e kontestit me Bullgarinë dhe se është veçanërisht e rëndësishme që çështja për gjuhën dhe identitetin nuk mund të jenë në tavolinën negociuese.

“Propozimin e presidencës portugeze është bazë e mirë për tejkalimin e kontestit me Bullgarinë dhe se është veçanërisht e rëndësishme që çështja për gjuhën dhe identitetin nuk mund të jenë në tavolinën negociuese. Para nesh është Samitit i Këshillit Evropian në qershor dhe ajo është mundësia e vërtetë për hap përpara dhe zgjidhje për heqjen e bllokadës së rrugës sonë evropiane. Dialogu sjell zgjidhje”, deklaroi Zaev. /euronewsal

Continue Reading

Bota

Bajden paralajmëroi për populizmin e rremë që po përhapet në kontinentin amerikan dhe evropian

Published

on

By

Presidenti amerikan Xho Bajden, sot, në fillim të samitit me liderët e Bashkimit Evropian, paralajmëroi për “populizmin e rremë” që po përhapet në kontinentin amerikan dhe evropian.

“Ne jemi në mes të bukurisë së tmerrshme që lindi”, tha ai, duke e cituar shkrimtarin irlandez, Vilijam Batler Jets, transmetoi Si-En-En.

Bëhet fjalë për, siç thotë ai, ndryshimin e madh në teknologji dhe ndryshimin e madh të zhvillimit në botë.

“Kjo po shkakton ankth të madh në vendet tona”, shtoi presidenti amerikan, i cili u ul në tryezën e madhe të rrumbullakët, së bashku me përfaqësues evropianë dhe anëtarë të qeverisë amerikane.

Bajden deklaroi se ndryshimet ekonomike dhe teknologjike kanë shkaktuar paqëndrueshmëri politike që çoi në rezultate fatkeqe.

Biden shtoi se dëshiron t’i zgjidhte këto çështje gjatë bisedimeve të vazhdueshme me liderët evropianë, një ditë para udhëtimit të tij në Gjenevë në takimin me presidentin rus Vladimir Putin.

“Evropa është partneri ynë natyror, ndërsa arsyeja për këtë është se ne jemi të përkushtuar ndaj të njëjtave norma demokratike, dhe ato janë gjithnjë e më shumë nën sulm,” përfundoi presidenti amerikan.

Continue Reading

Bota

Kompania ajrore Emirate për herë të parë regjistroi humbje prej 4,5 miliardë euro

Published

on

By

Kompania ajrore Emirate për herë të parë regjistroi humbje prej 4,5 miliardë euro

Dubai, 15 qershor 2021 (MIA) – Kompania ajrore nga Dubai, Emiratet sot njoftoi se për herë të parë për 30 vite ka shënuar humbje prej 4,5 miliardë euro në nivel vjetor për shkak të masave restriktive të vendosura për shkak të pandemisë me Kovid-19.

“Për shkak të kufizimit të fluturimeve dhe udhëtimeve për shkak të pandemisë, kompania ajrore vitin e kaluar shënoi humbje prej 20,3 miliardë dirhemë (më shumë se 4,5 miliardë euro), pas fitimit prej 1,1 miliardë dirhemë (afër 247 miliardë dirhemë (afro 247 milionë euro)”, njoftoi Emirate.

Kompania ajrore Emirate për shkak të pandemisë i suspendoi fluturimet në pranverë të vitit 2020 me çka regjistroi rënie të të ardhurave prej 66 për qind.

Gjatë vitit të kaluar fiskal, që përfundoi në mars, Emiratet transportuan 6,6 milionë udhëtarë, që është për 88 për qind më pak se periudha e kaluar, prej marsit 2019 deri në mars të vitit 2020.

Për shkak të kësaj, për here të pare të gjithë sektorët e kompanisë kishte largime nga puna, ndërsa numri i të punësuarve është ulur për 31 për qind. Emiratet tani kanë 75.145 të punësuar.

Continue Reading

Bota

Sherr për një maskë në supermarket/ Vdes punonjësja, plagosen 2 të tjerë pas mosmarrëveshjes

Published

on

By

Një konflikt për një maskë në një dyqan ushqimore shkaktoi një të shtëna me armë zjarri që mori jetën e një punonjësi dhe plagosi dy persona të tjerë.

Mes tyre ishte Sherifi i Qarkut DeKalb Melody Maddox. Personi i armatosur hyri në një supermarket në Atlanta, Georgia, ku nisi një debat me arkëtaren për mbajtjen e maskës së fytyrës.

I dyshuari më pas qëlloi punonjësen dhe ajo vdiq saj, tha Maddox në një konferencë shtypi të hënën.

Një tjetër punonjës në dyqan qëlloi mbi të dyshuarin, i cili u kthye menjëherë drejt tij duke qëlluar sërish. Të dy u plagosën dhe u dërguan në spitalet lokale.

Ndërkohë po vijojnë hetimet për këtë incident.

Continue Reading

Aktuale