Connect with us

Bota

DASH flet për emrat e rinj në listën e zezë të Ballkanit Perëndimor

Published

on

Shtetet e Bashkuara ende nuk i kanë emrat e rinj në lidhje me dekretin e presidentit, Joseph Biden mbi Ballkanin Perëndimor, tha zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Ned Price, duke iu përgjigjur pyetjes nëse njerëz potencialisht të rinj do të jenë në listën e zezë.

“Sidoqoftë, falë dekretit, ne do të jemi në gjendje të trajtojmë kërcënimet më urgjente ndaj stabilitetit dhe përparimit të institucioneve demokratike”, tha Price.

Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara për “promovimin e demokracisë, transparencës, llogaridhënies dhe qeverisjes demokratike në të gjithë Ballkanin Perëndimor, në përputhje me standardet që vendet duhet të plotësojnë në mënyrë që të përmbushin qëllimin e tyre për të përparuar në rrugën Evropiane”.

Biden ka lëshuar një urdhër për ngrirjen e pasurive dhe ndalimin e individëve për të hyrë në Shtetet e Bashkuara që përbëjnë një kërcënim për sigurinë dhe paqen e çdo vendi në Ballkanin Perëndimor.

Urdhëri ekzekutiv do të përfshijë gjithashtu persona që janë të përfshirë direkt ose indirekt në korrupsion, keqpërdorim të fondeve publike, marrje ryshfet dhe të ngjashme.

Në fillim të qershorit, administrata amerikane shpalli zyrtarisht luftën kundër korrupsionit vendimtare për sigurinë kombëtare të SHBA-ve.

Continue Reading

Bota

Bajden paralajmëroi për populizmin e rremë që po përhapet në kontinentin amerikan dhe evropian

Published

on

By

Presidenti amerikan Xho Bajden, sot, në fillim të samitit me liderët e Bashkimit Evropian, paralajmëroi për “populizmin e rremë” që po përhapet në kontinentin amerikan dhe evropian.

“Ne jemi në mes të bukurisë së tmerrshme që lindi”, tha ai, duke e cituar shkrimtarin irlandez, Vilijam Batler Jets, transmetoi Si-En-En.

Bëhet fjalë për, siç thotë ai, ndryshimin e madh në teknologji dhe ndryshimin e madh të zhvillimit në botë.

“Kjo po shkakton ankth të madh në vendet tona”, shtoi presidenti amerikan, i cili u ul në tryezën e madhe të rrumbullakët, së bashku me përfaqësues evropianë dhe anëtarë të qeverisë amerikane.

Bajden deklaroi se ndryshimet ekonomike dhe teknologjike kanë shkaktuar paqëndrueshmëri politike që çoi në rezultate fatkeqe.

Biden shtoi se dëshiron t’i zgjidhte këto çështje gjatë bisedimeve të vazhdueshme me liderët evropianë, një ditë para udhëtimit të tij në Gjenevë në takimin me presidentin rus Vladimir Putin.

“Evropa është partneri ynë natyror, ndërsa arsyeja për këtë është se ne jemi të përkushtuar ndaj të njëjtave norma demokratike, dhe ato janë gjithnjë e më shumë nën sulm,” përfundoi presidenti amerikan.

Continue Reading

Bota

Kompania ajrore Emirate për herë të parë regjistroi humbje prej 4,5 miliardë euro

Published

on

By

Kompania ajrore Emirate për herë të parë regjistroi humbje prej 4,5 miliardë euro

Dubai, 15 qershor 2021 (MIA) – Kompania ajrore nga Dubai, Emiratet sot njoftoi se për herë të parë për 30 vite ka shënuar humbje prej 4,5 miliardë euro në nivel vjetor për shkak të masave restriktive të vendosura për shkak të pandemisë me Kovid-19.

“Për shkak të kufizimit të fluturimeve dhe udhëtimeve për shkak të pandemisë, kompania ajrore vitin e kaluar shënoi humbje prej 20,3 miliardë dirhemë (më shumë se 4,5 miliardë euro), pas fitimit prej 1,1 miliardë dirhemë (afër 247 miliardë dirhemë (afro 247 milionë euro)”, njoftoi Emirate.

Kompania ajrore Emirate për shkak të pandemisë i suspendoi fluturimet në pranverë të vitit 2020 me çka regjistroi rënie të të ardhurave prej 66 për qind.

Gjatë vitit të kaluar fiskal, që përfundoi në mars, Emiratet transportuan 6,6 milionë udhëtarë, që është për 88 për qind më pak se periudha e kaluar, prej marsit 2019 deri në mars të vitit 2020.

Për shkak të kësaj, për here të pare të gjithë sektorët e kompanisë kishte largime nga puna, ndërsa numri i të punësuarve është ulur për 31 për qind. Emiratet tani kanë 75.145 të punësuar.

Continue Reading

Bota

Sherr për një maskë në supermarket/ Vdes punonjësja, plagosen 2 të tjerë pas mosmarrëveshjes

Published

on

By

Një konflikt për një maskë në një dyqan ushqimore shkaktoi një të shtëna me armë zjarri që mori jetën e një punonjësi dhe plagosi dy persona të tjerë.

Mes tyre ishte Sherifi i Qarkut DeKalb Melody Maddox. Personi i armatosur hyri në një supermarket në Atlanta, Georgia, ku nisi një debat me arkëtaren për mbajtjen e maskës së fytyrës.

I dyshuari më pas qëlloi punonjësen dhe ajo vdiq saj, tha Maddox në një konferencë shtypi të hënën.

Një tjetër punonjës në dyqan qëlloi mbi të dyshuarin, i cili u kthye menjëherë drejt tij duke qëlluar sërish. Të dy u plagosën dhe u dërguan në spitalet lokale.

Ndërkohë po vijojnë hetimet për këtë incident.

Continue Reading

Aktuale