Connect with us

Bota

“Non grata” të gjithë personat që shkelin Marrëveshjen e Ohrit dhe Prespës, vendosi Biden

Published

on

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi urdhër ekzekutiv me të cilin zgjerohet gama e masave të jashtëzakonshme lidhur me rajonin e Ballkanit Perëndimor, i cili përfshin edhe ngrirje të pasurisë dhe ndalesë për hyrje në SHBA për personat të cilët punojnë kundër Marrëveshjes së Prespës dhe Marrëveshjes së Ohrit dhe zbatimit të tyre dhe e minojnë paqen dhe bashkëpunimin rajonal.

“Unë, Joe Biden, president i SHBA-së, e zgjeroj gamën e gjendjes urgjente të shpallur me Urdhrin ekzekutiv 13219 nga 26 qershori i vitit 2001 (Ngrirje të pasurisë për personat të cilët i rrezikojnë përpjekjet ndërkombëtare për stabilizim të Ballkanit Perëndimor), të saktësuar me Urdhrin ekzekutiv 13304 nga 28 maji i vitit 2003 (Ndërprerje të gjendjes urgjente lidhur me Jugosllavinë dhe modifikimin e Urdhrit ekzekutiv 13219 nga 26 qershori i vitit), duke e shqyrtuar gjendjen në territorin e ish Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë dhe në Republikën e Shqipërisë (Ballkani Perëndimor) dy dekadave të kaluara dhe duke e përfshirë minimin e marrëveshjeve të pasluftës dhe institucioneve pas shpërbërjes së ish RSFJ, si dhe korrupsionit të përhapur në qeveri dhe institucione të ndryshme në Ballkanin Perëndimor, të cilët e vështirësojnë përparimi drejt sundimit efektiv dhe demokratik dhe integrim të plotë të rajonit në institucionet transatlantike dhe për këtë paraqesin kërcënim të pazakontë dhe të jashtëzakonshëm për sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme të SHBA-së”, theksohet në urdhrin ekzekutiv.

Me dekretin, Biden urdhëroi sanksionim të cilitdo person për të cilin Ministria e Financave në konsultim me Departamentin e shtetit ka konfirmuar se “është përgjegjës apo pjesëmarrës direkt apo indirekt në aktivitete ose politika që kanë rrezikuar paqen, sigurinë, stabilitetin” ose integritetin territorial të çfarëdo sfere ose shteti të Ballkanit Perëndimor dhe i minon proceset demokratike ose institucionet në rajon”.

“Bëhet fjalë për persona të cilët, janë përgjegjës apo pjesëmarrës direkt apo indirekt, në prishje apo në aktivitet që e pengon apo është kërcënim për implementim të çdo sigurie rajonale, paqësore apo marrëveshje për bashkëpunim apo marrëveshje kornizë lidhur me Ballkanin Perëndimor, duke i përfshirë Marrëveshjen e Prespës të vitit 2018, Marrëveshjen e Ohrit të vitit 2001, Rezolutën 1244 të KB-së, Marrëveshjen e Dejtonit, konkluzionet e Këshillit për Zbatimin e Paqes të mbajtur në Londër në dhjetor të vitit 1995, duke i përfshirë edhe vendimet apo konkluzionet të përfaqësuesit të lartë, Këshillit për Zbatimin e Paqes apo këshillin e tij drejtues, Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë apo lidhur me ish Jugosllavinë, Mekanizmin për tribunale penale”, theksohet mes tjerash në urdhër.

Më masat ndëshkuese do të përfshiheshin edhe persona që janë përgjegjës për “shkelje serioze të të drejtave të njeriut” të përfshirë në korrupsion në rajon përfshirë edhe shpërdorim të mjeteve publike, tjetërsim të pronës private për interes personal ose për qëllime politike apo mitë”. Siç njoftoi Shtëpia e Bardhë, ajo rregullore mundëson edhe sanksionimin e aktorëve të përfshirë në “shkeljet ose aktivitetet që parandalojnë ose rrezikojnë zbatimin e çfarëdo marrëveshje për siguri rajonale, paqe, bashkëpunim ose njohje reciproke, kornizë ose mekanizëm lidhur me Ballkanin Perëndimor”.

Personat të cilat përmbushin një apo më shumë nga këto kritere u ndalohet hyrja në SHBA, sepse kjo është në kundërshtim me interesat amerikane. Presidenti Biden e obligon sekretarin amerikan të shtetit ta implementojë këtë urdhër, në pjesën që ka të bëjë me lëshimin e vizave për hyrje në SHBA, si dhe sekretarin për siguri të brendshme./TV21

Continue Reading

Bota

I vunë zjarrin kampit grek në Lezbos, dënohen me 10 vjet burg 4 emigrantë afganë

Published

on

By

Gjykata në Chios i shpalli të pandehurit fajtorë për zjarrvënie të Shtunën ndërsa avokatët e tyre denoncuan një “mungesë ndjenje drejtësie”, duke i thënë agjencisë së lajmeve AFP se ata kishin ngritur menjëherë një apel pasi u dha dënimi.

I vunë zjarrin kampit grek në Lezbos, dënohen me 10 vjet burg 4 emigrantë afganëpamje nga kampi

GREQI- Katër azilkërkues afganë janë dënuar me 10 vjet burg për pjesën e tyre në një zjarr që shkatërroi kampin e migrantëve Moria në Greqi vitin e kaluar. Në mars, dy të rinj të tjerë afganë u dënuan me pesë vjet burg në lidhje me çështjen.

Gjykata në Chios i shpalli të pandehurit fajtorë për zjarrvënie të Shtunën ndërsa avokatët e tyre denoncuan një “mungesë ndjenje drejtësie”, duke i thënë agjencisë së lajmeve AFP se ata kishin ngritur menjëherë një apel pasi u dha dënimi.

Sipas Aljazeera, afganët e rinj u dërguan në gjykatë të prangosur dhe pritet të kthehen në burgun e Avlona jashtë Athinës, ku u mbajtën para gjyqit.

Kampi Moria, në ishullin Egje të Lesbos, strehoi më shumë se 10,000 njerëz përpara se të shkatërrohej nga dy zjarre në Shtator 2020. Askush nuk vdiq në zjarre.

Autoritetet greke besojnë se zjarret u ndezën qëllimisht nga pushtuesit e kampit pasi masat e karantinës u vendosën pas zbulimit të rasteve COVID-19 midis njerëzve që jetonin në vend. Rreth 20 persona, kryesisht anëtarë të grupeve të huaja të solidaritetit, u mblodhën jashtë gjykatës për të bërë thirrje që të pandehurit të lirohen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Avokatët e mbrojtjes thanë se afganët nuk morën një gjyq të drejtë. Prokuroria bazohet në një pjesë të madhe të dëshmive të një azilkërkuesi tjetër afgan, i cili identifikoi të gjashtë si autorët e krimit. Por sipas avokatëve të mbrojtjes, dëshmitari nuk ishte në gjykatë të Premten dhe nuk u paraqit për gjyqin në Mars pasi ai nuk mund të gjendej.

Të pandehurit pretendojnë se ata ishin në shënjestër të dëshmitarit, një afgan etnik, pasi të gjashtë janë Hazara, një pakicë e persekutuar në Afganistan.

Dëshmitarë të tjerë të prokurorisë ishin oficerë policie, zjarrfikës të thirrur në vendin e ngjarjes në Shtator 2020 dhe stafi nga Shërbimi Evropian i Azilit dhe grupet joqeveritare që punuan në kamp.

Continue Reading

Bota

Takimi Biden-Erdogan, mediat: Tensionet nuk do të mungojnë

Published

on

By

Po pritet me vëmendje të madhe takimi i presidentit amerikan, Joe Biden me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, teksa liderët e vendeve të NATO-s mblidhen në Bruksel.

Disa vëzhgues kanë ngritur pyetjen nëse Turqia mund të shihet ende si një aleat i besuar i NATO-s dhe një partner për sigurinë. Teksa komentet e Bidenit kanë shtuar gjasat që takimi i tij me Vladimir Putin të mos jetë dhe aq miqësor, ka shumë të ngjarë që tensionet të mos mungojnë as gjatë përballjes së shefit të Shtëpisë së Bardhë me kreun e shtetit turk. Në fakt, retorikat e ashpra mes tij dhe Erdoganit nuk kanë munguar kohët e fundit.

Bideni e quajti “autokrat” gjatë fushatës presidenciale, dhe duke iu referuar konfliktit në Gaza, Erdogani e fshikulloi presidentin amerikan për mbështetjen e dhënë Izraelit, duke thënë se ai i ka duart e “lyera me gjak”. Ngërçi i madh në marrëdhëniet dypalëshe mbetet sistemi i mbrojtjes raketore ruse S-400, që Turqia bleu nga Moska. “Kurrë nuk kemi lënë të kuptohet se jemi të gatshëm të pranojmë zotërimin e sistemit S-400 nga Turqia. Bie ndesh me statusin e Turqisë si një aleate e NATO-s”, u shpreh zëdhënësi i DASH.

S-400, një sistem i lëvizshëm raketor tokë-ajër, konsiderohet një rrezik për aleancën por edhe për vetë plaformën më të shtrenjtë amerikanëve të armëve, F 35-sat. Eksperti i politikës së jashtme, Bradley Boëman i tha VOA-s se prej vitesh, Erdogani nuk ka vepruar sikur Turqia dëshiron të mbetet një aleat i besuar në NATO. “Një aleat nuk blen një sistem të mbrojtjes nga raketat nga kërcënuesi kryesor i aleancës, Rusia. Kjo nuk bëhet”, thotë ai, ndërsa të tjerë thonë se Washingtoni duhet t’i shqyrtojë edhe një herë lidhjet me Turqinë.

Continue Reading

Bota

Në qytetin kinez Guangzhu mbi 60 dronë janë duke monitoruar për të siguruar që respektohen masat kundër Kovid-19

Published

on

By

Në qytetin kinez Guangzhu mbi 60 dronë janë duke monitoruar për të siguruar që respektohen masat kundër Kovid-19

Pekin, 14 qershor 2021 (MIA) – Një “flotë” me 60 dronë është mbi qytetin jugor kinez të Guangzhu për të monitoruar personat që kanë nevojë të qëndrojnë në shtëpi dhe të paralajmërojnë ata që shkojnë jashtë të mbajnë maska.

Dronët e drejtuar nga policia janë të pajisur me kamera dhe altoparlantë që dërgojnë mesazhin se mbrojtja më e mirë ndaj infeksionit është të mos dilni jashtë. Dronët po shtohen në rrjetin ekzistues për të monitoruar shëndetin dhe temperaturën e trupit të qytetarëve dhe karantinën e atyre që jetojnë ose kanë jetuar në një zonë me rrezik të rritur të infektimit.

Kina ka çrrënjosur kryesisht rastet e transmetimit vendor të koronavirusit, por kohët e fundit numri i personave të infektuar me variantin Delta, i identifikuar së pari në Indi, është rritur kohët e fundit në Guangzhu. Gjatë një dite më parë, gjashtë raste të tilla u identifikuan në qytetin me miliona banorë, duke e çuar gjithsej numrin atje në më shumë se 100.

Continue Reading

Aktuale