Connect with us

Komente

Absurdet dhe mundësitë e Ziadin Selës

Published

on

Absurdet dhe mundësitë e Ziadin Selës

Nga Arsim ZEKOLLI

Eshte ca konfuze pozita e Ziadin Seles ne kete moment. Edhe me habitese eshte ndjenja se i pari i ASH nuk eshte ne gjendje te ben konstatim précis te pozites se tij dhe partise qe udheheq, por sikur vullnetarisht bie nen presionin e pershtypjeve dhe perceptioneve te imponuara mbi te. Te cilat ushtrojne nje psikoze te orkestuar te tensionimit, dyshimit dhe nxitjes se friges nga rreziku se do mbetet vetem. Presionet e tilla vershojne nga te gjitha anet – nga partite maqedonase, nga satelitet e tyre tinzar perbrenda Aleances, nga mediat partijake, nga fondacionet djathtiste gjermane, nga qendrat Shqiptare. Nen nje sulm te koordinur si ky qe perjeton Ziadini eshte vertet veshtire te permbledish veten, te shiqosh ca “nga larte” se ku gjendesh ne mapen politike dhe te sjellish vendime ne akord me realitetin e cliruar nga propaganda dhe intriga.

E nese arrin ta ben kete, Ziadini do konstaton ate qe shifet qarte pasi te largohen mjegullnajat. Se ne kete moment, ai personalisht eshte figura me dominante ne fushen e shahut politik ne skenen politike maqedonase. Paradoksalisht, kjo eshte e qarte per te gjith – perveq per Ziadinin personalisht. Eshte e udhes qe ai sa me shpejte te kupton kete pozicionim dhe te ben hapa te mekohshem para zgjedhjeve vendore dhe sidomos ato kuvendore.

Problemi i LSDM dhe VMRO me Ziadin Selen eshte se ai kontrolon pako te begatshme votash, por njekohesisht me vete bart autoritet moral te papranueshem per Mickoskin dhe Zaevin te zezat e te cileve vetem sa do bien ndesh bjanko biografine e tij.

Ziadin Sela nuk ka asnje borxh ndaj Mickoskit dhe Zaev, por keta dy kan teper shum borxhe ndaj tij. Mbi supet e Mickoskit gjithnje do peshon ndytesira e linqimit te miqve te tij ndaj Ziadinin, ndersa Zaev nuk mund te ik nga fakti se ne pushtet erdhi permes gjakut te Seles dhe tradhetise te Shqiptarve.

Ziadin Sela eshte faktori kyq ne logari-berjet e Konrad Adenauer per risjellje te VMRO-DPMNE. Pa Ziadinin, mundesia e tille eshte thjeshte fantazi laboratorike. Prandaj tentativat e fondacioneve qe permes intrigave te imponojne percepcionin per mangesite e Ziadinit me qellim te balancimit te peshes ne nje koalicion te mundshem.

LSDM dhe VMRO, ashtu si dhe faktoret e jashtem, e kan te qarte se ne rastin Sela nuk mund te mbeshtesin shume mbi karten e shantazhit fal krimeve, korupcionit, skandaleve – ashtu si e bejne me partite tjera. Prandaj, e vetmja mundesi per sakatosje te nje reputacioni te tille eshte te nxisin, inspirojne, inkurajojne, promovojne, favorizojne figura rivale ndaj autoritetit te tij perbrenda partise. Njekohesisht duke imponuar pandderprere propagandes se Sela eshte shoven, gjithnje me qellim te te barazojne ate me Mickoski dhe Zaev.

VMRO dhe LSDM nuk mund te sjellin vota ne konto te ASh, ashtu si dhe Sela nuk mund te bind dot ithtaret e lere mo shqiptaret qe te votojne Zaev e Mickoski. Por, per dallim nga keta dy, Sela me vete sjell autoritetin e pastert ne pergjithesi; per Mickoskin sjell nje amnestion per albanofobine e partise se tij; per Zaev sjell lehtesim nga presioni I BDI dhe amnestion per tradhetin ndaj shqipttareve dhe albanofobine dinake; per te huajt, Sela sjell mundesi per ringjallje te konceptit ‘multi-etnik’ te devalvuar nga mbeshtetja e tyre mbi kriminele, dhuntak, analfabeta dhe bijte/bijat e UDB-es se vjeter. Te gjith keta, me aq shum pal-pal ndytesirash mbi koke e ftyre, kan nevoje jetike per tu mshefur pas nje figure te pastert. Ziadini nuk guxon te ua lejon kete – pasi qe do prolongon deshtimet e te tjereve dhe do njolos imazhin e vet. Thene shkurt, Sela sjell these munddesish te favorshme per te gjithe, port e tjeret nuk sjellin asgje konkrete – perveq premtimeve dhe lajkave bajate ne te cilat as vet nuk besojne.

Ziadini eshte nje hap largu udhekryqit ne te cilin mund te luan sit e don dhe te dyfishon tensionin ne tere skenen politike te vendit. Para se te bene hapin, eshte e udhes qe te redukton maksimalisht rethin e atyre qe kan njohuri per hapat e metutjeshem; te redukton vokabularin e komunikimit me faktorin e jashtem (diplomatic, fondacional); te mban afer krahut atute e tija dhe inicijativat e mundshme; te bene distancen nga LSDM dhe VMRO dhe te ua ben qarte se ata nuk kan oferte – dhe as qe mund te kene – per koalicionim.

Por mbi te gjitham Ziadin Sela duhet te ik nga kurthi I trajtimit te tij si nje nga qendrat e politikberjes. Ky eshte interesi i Mickoski-Zaev per reduktim te peshes se tij permes krahasimit perpetual me aktoret tjere. Sela duhet te ndderprese kete manipulim dhe te largohet teresisht nga ky stil i lojes. Me largimin e tij nga trekendeshi Bermudian LSDM-BDI-VMRO, do lekund parimet e lojes dhe do zhvendos vemendjen – favor te vet. Heshtja e tij vetem se do shton kritikat, ulurimat, mllefet dhe nervozen e te tjereve.

Pra, misteri i politikes se re te Ziadin Seles eshte: Behu i paparashikueshem dhe leri tjeret te kryejne punen tende.

Continue Reading

Komente

Shqiptarët nuk janë as fis e as imigrantë, por komb, me shtet, gjuhë, histori dhe vetëdije kombëtare

Published

on

By

Nga Arben FETAI

Në vendet perëndimore, kurrë nuk flitet për etnicitet për të cilësuar betejën politike midis komuniteteve nacionale, por për çështje komunitare apo nacionale. Së këndejmi, terminologjia etnike përdoret zakonisht vetëm në kontekst të politikave të integrimit të migrantëve, që vënë në pah dallimet etnografike, kulturore, fetare midis popullatës autoktone dhe aloktonëve.

Kjo terminologji që ka origjinën te antropologjia kulturore dhe kolonializmi, është bërë pjesë e diskursit të përditshëm te ne, për të përshkruar raportet politike midis kombeve, interesat e tyre politike por edhe partitë politike shqiptare, duke i kategorizuar këto të fundit si etnike dhe duke i barazuar kështu me ato të komuniteteve nën 1%, rrjedhimisht duke nënkuptuar se ato të bllokut më të madh janë nacionale, kur në fakt, ato janë njëjtë të kthyera nga vetëvetja siç janë të gjitha partitë në vend.

Pranimi dhe interiorizimi i kësaj retorike nga ana jonë degradon kombin në fis, ndërsa agjendën tonë kombëtare, në tribalizëm politik. Shqiptarët nuk janë as fis e as imigrantë, por komb, me shtet, gjuhë, histori të përbashkët dhe vetëdije kombëtare e të qenurit një komunitet i pandashëm. Andaj, duhet të sillemi si të tillë, duke afirmuar agjendën tonë kombëtare dhe eliminuar retorikën tribaliste të etnicitetit moral, kudo që jetojmë në Ballkan, dhe veçanërisht në Maqedoninë e Veriut ku numrat e bëjnë këtë gjë domosdoshmëri.

Continue Reading

Komente

Xhaferi: Nga 81 komunat që ka Maqedonia, Tetova e fundit në listë për transparencë fiskale

Published

on

By

Shkruan Arianit Xhaferi:

Nga 81 komunat që ka Maqedonia, nga analiza për transparencë fiskale Tetova është e fundit e listës, me indeksin afër zeros.

Pse Teuta Arifi nuk i beson as partisë së vete për paret dhe drejtor të financave e ka emëru djalin e dajës të cilin në mandatin e kaluar e kishte shofer.

Pse ky mosbesim edhe ndaj partisë?

Continue Reading

Komente

Diplomati Zekolli: Rënia e BDI-së, aktrimi i Ahmetit dhe shansi për opozitën shqiptare

Published

on

By

Shkruan, Arsim Zekolli

Dinakeria kapitale e politikberjes eshte qe ne momente te fuqise te aktrosh dobesine dhe ne momente te dobesise te aktrosh fuqine.

Ne intervisten e fundit Ali Ahmeti praktikoj kete dinakeri permes ofrimit te koalicionimit me LSDM para zgjedjeve vendore. Fal atmosferes se krijuar, pershtypja e pare eshte se oferta behet nga pozita e te fuqishmit i cili mban ne dore mbijetesen e LSDM e cila qalon ne anketa te kampusi maqedonas. Por, peshtypjet jan vetem pershtypje. Realiteti – pak me ndryshe.

Realiteti thote se erozioni i votuesve maqedon pro LSDM vazhdon te mbetet i njejte, pra ne minus te thelle. Por, BDI pas kacafyttjeve mes kampeve pro-Soros (emrimi i vertet per LSDM) dhe pro-VMRO ka pergjysmuar kapacitetin e fuqise se fituar ne zgjedhjet e fundit. Duke sjellur integristet ne te njejtin halle sikur edhe partine Soros.

Sekendejme, ofrta e Aliut nuk eshte fare nga pozita e fuqise, por nga lekundja e thelle ne BDI e shkaktuar nga vet ai. Pavaresisht nese jan te verteta apo trilime, zerat se Izet Mexhiti ka shantazhuar Ali Ahmetin me mundesine e kalimit te tij ne kampin Soros eshte ilustrim konkret per motivet (aspak te bazuara mbi fuqi) ne prapavi te ofertes BDI per koalicionim me LSDM.

Autoriteti i Ali Ahmetit sot ndoshta eshte me i forte ne opinion se qe eshte mes partiakeve te tij, bile edhe perbrenda Kryesise. Perqarja ka cenuar autoritetin e fuqise se tij, duke e reduktuar ne percepcione fluide dhe dinakeri cinike. Largimi i Beqir Hasanit ka shlyer fuqine BDI ne lagje dhe sokaqe, atje ku BDI siguronte votat me vagon e me shinik, fakt qe asesi nuk mund te kompenzohet as me qakallosjet e Izet Mexhitit (i destinuar te perjeton fatin e Muhamed Zeqirit) apo sfilatat e Artan Grubit.

BDI eshte ne te njejtin hall sikur LSDM. Ndersa te dyjat te denuara qe shpetimin ta kerkojne ne bashkimin e “te verberit te shoqeruar nga shurdhmemeci”. Ky shoqerim mund te sjell nje shpetim afatshkurt per lidershipet, por me kusht te katandisjes se vendit neper katrahura e abise.

Opozita e destiluar nga intrigat e importuara dhe servilet e LSDM-VMRO ka shancin te kapitalizon mbi kete dobesi te BDI. Me parakusht qe, perseris, te rekonceptualizon, repaketon dhe reformaton casjen e vet ndaj votuesve. Ne kete reformatim, duhet shmangur iluzioni i kapitalizmit nga imazhi i Albin Kurtit dhe VV pasi qe “rilindasit” ne Prishtine kan vleresim dhe konsiderat me te madhe per LSDM (Sekerinska, Dimitrov, Jusufi) se per opozitaret Shqiptar. Fitorja e opozites, ne fakt, bredh vetem neper sokaqet dhe lagjet ne pritje qe te kercen mbi supet e atyre qe do gjejne fjalorin qe perpujthet realitetin dhe kap imagjinaten e miletit. Eshte shance qe vetem opozita mund ta humb.

Arsim Zekolli

Continue Reading

Aktuale