Connect with us

Lajme

Presidenti Pendarovski u vaksinua në Kumanovë

Published

on

Kumanovë, 18 maj 2021 (MIA) – Presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski sot e mori dozën e parë të vaksinës kundër Kovid-19 në pikën e vaksinimit në sallën e sportit të shkollës “Pero Nakov” në Kumanovë. Presidenti u vaksinua me vaksinën “Fajzer” e cila është e kapshme për kumanovarët në këtë pikë të vaksinimit. Vaksinat që janë në dispozicion në shtet janë të sigurta, tha presidenti dhe paralajmëroi se dozën e dytë do ta marrë në ndonjë qytet tjetër të shtetit. Ai sqaroi se termin për vaksinim ka pasur dje, por për shkak të udhëtimit zyrtar kanë vendosur që me kabinetin të vaksinohen në Kumanovë.

“Nuk mundëm dje të shkonim në sallën ‘Boris Trajkovski’, por edhe pa këtë që prej më parë vendosa bashkë me disa bashkëpunëtorë të mi të afërt, domethënë nuk jam vet në kabinet, të gjithë jemi nga Shkupi që të vaksinohemi në ndonjë qytet tjetër në Maqedoni, sepse ka edhe spekulime të tilla dhe dezinformata se kinse disa vaksina jepen në Shkup, të tjera vaksina jepen në qytete të tjera, ta shkatërrojmë atë spekulim. Mendoj se është mirë edhe për të tjetër që janë në funksion të veprojnë ngjashëm”, deklaroi presidenti.

Ai paralajmëroi se më 8 qershor të këtij viti, do ta marrë dozen e dytë në ndonjë komunë të tretë dhe sipas tij kjo është gjë e mire që t’u dëshmohet qytetarëve se të gjitha vaksinat të cilat vijnë në vend janë të kontrolluara, efikase dhe qytetarët nuk duhet të kenë dyshim. Presidenti u bëri thirrje qytetarëve që të vaksinohen dhe më shpejtë të kthehemi në normalitet.

Duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve nëse ka pritur radhë, presidenti sqaroi se në orën 14:00 ka pasur termin për vaksinim.

“Nëse nuk do të doja të pres rend do të isha vaksinuar para një muaji, sepse edhe për nga mosha jam 58-vjeçar, mua do të më vinte radha shumë më herët, megjithatë thamë se nuk do të ishte mire të vraponim para qytetarëve të tjerë në situate kur para një muaji nuk kishim vaksina të mjaftueshme. Imunizimi masiv ka filluar dhe mendoj se është mire që tashmë mijëra qytetarë këtë e përfunduan”, deklaroi presidenti.

Ai shpreson se deri në fund të muajit të ardhshëm do të imunizohet një përqindje e madhe e popullatës.

Duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve nëse ka biseduar me ministrin e Shëndetësisë se kur do të vaksinohen gazetarët, presidenti Pendarovski tha se ka marrë kërkesë nga shoqatat e gazetarëve që të fillojë imunizimi i punonjësve mediatik edhe nën 40 vjet. Ai theksoi se gazetarët kanë kontakt të vazhdueshëm me njerëz në teren dhe ekziston rrezik i lartë për infektim.

“Mund ta përsëris atë kërkesë dërguar atij, kuptohet mendoj se edhe deri më tani duhej të ishit në grupet e infrastrukturës kritike, ushtrisë, policisë, sepse në praktikë ju jeni në linjën e parë të frontit dhe jeni në rrezik të madh” deklaroi Presidenti.

Vaksinimi masiv në Kumanovë zbatohet me “Sinofarm” në sallën “Pero Nakov”, përderisa po vijon edhe rivaksinimi me “Fajzer” për qytetarët më të moshuar të moshës mbi 70 vjet në Shtëpinë e Shëndetit.

Continue Reading

Lajme

Arrijnë edhe 12.870 doza të vaksinës “Fajzer” nga dërgesa e rregullt

Published

on

By

Rreth 12.870 doza të reja të vaksinës “Fajzer” kanë arrit sot në vend nga dërgesa e rregullt që e marrim çdo të hëne.

Ministria e Shëndetësisë (MSH), ka bërë të ditur se 8190 doza prej tyre janë nga marrëveshja bilaterale me prodhuesin “Fajzer”, ndërsa 4680 janë në kuadër të programit “Tim Evropa” (Team Europe).

Në vend nesër duhet të arrijnë edhe 20 000 vaksina nga “Astra Zeneka” nga Greqia.

“Ky donacion është shumë i rëndësishëm për ne. Mirënjohje e madhe deri te populli grek dhe ambasadori i Republikës së Greqisë te ne, Rusos Kunduros. Arritja e dozave të reja të vaksinës zhvillohet në kohë dhe konform kësaj, imunizimi ka zhvillim të shkëlqyeshëm”, theksojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Continue Reading

Lajme

Spasovski për “fushatë” në Saraj, kërkon mbështetjen e banorëve të kësaj komune

Published

on

By

Spasovski në Saraj: Vazhdimisht i dëgjojmë kërkesat e qytetarëve, prandaj kemi ofertën më të mirë për secilën komunë

Nënkryetari i LSDM-së, Oliver Spasovski në kuadër të karvanit “Më të mirën për komunën tonë” ka realizuar takim me banorët e komunës së Sarajit.

Spasovski para të pranishmëve është përqendruar në realizimin e projekteve të shumta lokale të ndihmuara nga pushteti qendror në bashkëpunim me pushtetin lokal.

“Vazhdimisht investojmë në përmirësimin e infrastrukturës rrugore, ndërsa në këtë pjesë për katër vite janë rehabilituar korsia e autostradës Saraj- Grupçin me gjatësi prej 16 km, është ndërtuar rruga rajonale prej 3.6 km Saraj- Radushë, 2 km nga rruga rajonale Saraj- Semenishtë, ndërsa në maj të vitit të kaluar procedura e tenderit për ndërtimin e rrugës Karpallëk- Zhelinë në gjatësi prej 12.2 km”, ka thënë Spasovski.

Banorët e Sarajit, siç theksohet, kanë vlerësuar investimet edhe në sektorët tjerë siç është projekti i ndërtimit të objektit dhe pajisjes së kopshtit për fëmijë në fshatin Kondovë, por edhe ndërtimin e Poliklinikës së re në Saraj e cila është në rrjedhë, ndërsa duhet të jetë gati deri në fund të këtij viti si dhe shumë projekte tjera për këtë komunë të mbështetura nga qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Si parti, por edhe si pushtet i përgjegjshëm, tha Spasovski “vazhdimisht do t’i dëgjojmë qytetarët, bisedojmë për propozimet e tyre, idetë dhe sugjerimet që më vonë i shndërrojmë në projekte konkrete”.

Continue Reading

Lajme

VMRO-DPMNE me protestë para MPJ-së kërkon të kumtohet ajo për të cilën po negociohet

Published

on

By

VMRO-DPMNE këtë pasdite i vazhdoi protestat, sipas vendimit të marrë nga Komiteti Ekzekutiv i partisë të shtunën në Manastir, për të protestuar sot dhe nesër nga ora 17:00 deri në 19:00. Ndryshe nga java e kaluar kur udhëkryqe u bllokuan në qendër të Shkupit, udhëheqja, anëtarët dhe mbështetësit e partisë po protestojnë përpara Ministrisë së Punëve të Jashtme.

 

Protesta mbahet përpara seancës së Komisionit kuvendor për Politikën e Jashtme, e planifikuar për të mërkurën në orën 15. Me të udhëheq Antonio Milloshoski, ndërsa Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani kumtoi se do t’i përgjigjet kërkesës së opozitës për të marrë pjesë dhe të raportojë mbi pikën e vetme në rendin e ditës. “Shqyrtimi i çështjes për fillim të negociatave të pranimit me BE gjatë presidencës portugeze, në kontekstin e Marrëveshjes për Fqinjësi të Mirë, Miqësi dhe Bashkëpunim me Bullgarinë.

Partia e opozitës kërkon nga MPJ-ja dhe Qeveria kërkon të publikohet se për çfarë saktësisht po negociohet për një datë për fillimin e negociatave me BE-në, në pritje të presidencës portugeze. Qëndrimi i tyre është se nuk pranojnë asnjë pjesë të deklaratës së miratuar në Parlamentin e Bullgarisë në tetor 2019 për të qenë pjesë e negociatave që po zhvillohen intensivisht këto ditë.

“Nga seanca e së mërkurës ne kërkojmë informacione specifike nga Ministri Osmani, për ta dëgjuar dhe për të parë se çfarë ai do të na thotë neve, si përfaqësues të popullit në atë parlament, rreth asaj se për çfarë dhe si negociojnë. Sipas Kushtetutës, Maqedonia është një shtet i pavarur dhe sovran dhe kushdo që vendos ta shkelë këtë, përkatësisht do të përpiqet për një pjesë të asaj deklarate të Bullgarisë, do të thotë se shkel Kushtetutën dhe një ditë do të mbajë përgjegjësi”, deklaroi në protestën deputetja, Dafina Stojanovska.

Nëse VMRO-DPMNE do t’i vazhdojë protestat edhe pas seancës së komisionit të mërkurën, ajo tha se mbetet të vendoset pasi të mbahet seanca dhe pastaj do ta kumtojnë qëndrimin e tyre.

Continue Reading

Aktuale