Connect with us

Lajme

Tetovë dhe Gostivar / Policia publikon raportin e veprave të regjistruara në ditën e fundit

Published

on

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikave të Sektorit për Punë të Brendshme Tetovë në periudhën (03.05.2021/4.05.2021) për mos mbajtjen e maskave mbrojtëse për gjithsej 61 persona (TE-37 dhe GV-24), janë përgaditë urdhra pagese për kundërvajtje, në përputhje me nenin 6 të dekretit përkatës të qeverisë. Në këtë periudhë në rajonin Tetovë-Gostivar për 29 persona (TE) dhe 8 (GV) nga Inspektorati Shtetëror Sanitar janë përgatitur vendimet e reja për izolim, si dhe janë kryer kontrolle ndaj 440 persona (TE-308 dhe GV-132) persona me vendime të tilla dhe nuk janë konstatuar shkelje të vendimeve të lëshuara të izolimit.
Në periudhën prej orës 21:00 më 03 maj deri në 05.00 më 4 maj 2021 në rajonin e SPB Tetovë janë regjistruar 1 (TE) dhe 1 (GV) shkelje e vendimit të qeverisë për ndalimin e plotë të lëvizjes së qytetarëve-orës policore.
……

Mbrëmjen e djeshme (3-maj) rreth orës 23:15, pjestarët e policisë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, në rrugën “18-Nëntori” në Gostivar, e kanë privuar nga liria 19-vjeçarin A.I. nga Gostivari, i cili kishte treguar sjellje agresive dhe kishte penguar pjestarët e policisë në kryerjen e detyrave zyrtare dhe i njëjti gjithashtu më herët kishte shkelur vendimin për ndalimin e lëvizjes-orën policore. Ai është mbajt në Stacionin Policor Gostivar dhe pasi çështja të sqarohet dhe dokumentohet plotësisht, do të përgatiten parashtresat adekuate.
……

Dje (3-maj) rreth orës 02:30, efektivët e policisë të SPB Tetovë e kanë arrestuar 35-vjeçarin S.R. nga Piroku i Tetovës, i cili para shtëpisë së tij familjare kishte kërcënuar me jetë fqinjun e tij A.M. (54), me të cilin prej më herët kishin pasur marrëdhënie të prishura fqinjësore.
Pas pastrimit dhe dokumentimit të çështjes kundër S.R. do të pasojë parashtresë adekuate.
……

Dje (3-maj) rreth orës 12:30, efektivët e policisë të SPB Tetovë, e kanë arrestuar 37-vjeçarin G.N. nga Shkupi, i cili afër kryqëzimit për Tetovë të Sedlarcës së Epërme, i cili duke drejtuar veturën “Chrysler” me targa të Shkupit kishte kryer kundërvajtje në komunikacion dhe pasi është ndaluar nga pjestarët e policisë, kishte treguar sjellje agresive ndaj tyre.
I njëjti është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për sqarim dhe dokumentim të plotë të rastit.
……

Dje (3-maj) në ora 11.00, 25-vjeçari F.N. nga Gorjani i Gostivarit, në SPB Tetovë ka raportuar se rreth orës 10:30 në Sellcë të Keçe të Tetovës kishte qenë i sulmuar fizikisht nga SH.I. (21) dhe I.I. ( 35) nga ky fshat. Sipas raportit, njëri nga sulmuesit gjithashtu kishte përdorë një mjet prej druri.
Çështja është duke u sqaruar dhe dokumentuar dhe personave të përfshirë do të përgaditen parashtresa adekuate.
……

Dje (3-maj) rreth orës 19:30, pjestarët e policisë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar e kanë privuar nga liria 38-vjeçarin H.Q. nga Gostivari, i cili më herët e kishte sulmuar fizikisht të kushëririn e tij 61 vjeçar, gruan e tij dhe vajzën.
Pas pastrimit dhe dokumentimit të çështjes kundër H.Q. do të pasojë parashtresë adekuate.
…….

Dje (3-maj) në orën 15.00 në Vërben të Gostivarit, është prishur rendi dhe qetësia publike, në të cilën K.N. (18), M.N. (21) nga njëra anë dhe një 16 vjeçar nga ana tjetër, të gjithë nga ky fshat.
Çështja është duke u pastruar dhe dokumentuar.
……

Dje (3-maj) rreth orës 18:50 në SPB Tetovë është raportuar për një zjarr përgjatë rrugës rajonale Shkup-Tetovë, në zonën e Zhelinës së Tetovës. Ku janë djegur një sasi gomash të vjetra të automjeteve, paleta prej druri dhe një sasi e madhe letrash. Me ndërhyrjen e Njësitit Territorial të Zjarrfikjes së Tetovës, zjarri është shuar për një kohë të shkurtër dhe nuk ka pasur persona të lënduar. Rasti është duke u sqaruar dhe dokumentuar.
…….

Dje (03-maj) në ora 18.25. në SPB Tetovë është denoncuar se në Balindoll të Gostivarit, vetura e tipit ,,mercedes“ me targa të Gostivarit, dë cilën e ka drejtuar personi L.B. (26) nga Balinolli, ka aksidentuar këmbësorin e mitur, ku këmbësori ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin e përgjithshëm ,,Ferid Murad“ në Gostivar.
Është kryer inspektimi në vendin e ngjarjes nga ekipi i DPB-Gostivar.

Continue Reading

Lajme

Takimi Pendarovski – Mickoski në Vodno

Published

on

By

Ka filluar takimi mes Pendarovskit dhe Mickoskit

Në Vilën Vodno ka filluar takimi mes presidentit Stevo Pendarovski dhe liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

Sipas paralajmërimeve të partisë, në takim do të diskutohet për të dënuarit për rastin “27 prilli” dhe gjendjen aktuale politike-ekonomike.

Presidenti Pendarovski pas paralajmërimit të takimit të sotëm vetëm shkurt ka komentuar se është mirë pas nëntë muajsh moskomunikim të vendoset komunikim me institucionin president i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Mickoski në brinfingun me gazetarë ka thënë se në këtë mënyrë zhbllokohen marrëdhëniet mes partisë dhe presidentit Pendarovski pasi siç tha, “vendit i nevojitet dialog mes aktorëve politik”.

Takimi është caktuar pas bisedës telefonike që kanë pasur Pendarovski dhe Mickoski me kërkesë të liderit të opozitës.

Kryeministri Zoran Zaev sot e ka përshëndetur dialogun e shefit të shtetit me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, por tha se nuk pret asgjë nga takimi lidhur me çështjen e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend.

“Nuk pres asgjë. Mirë është që ka dialog. Dialogu mund të sjell rezultate. Në bazë të çështjes së 27 prillit nuk pres asgjë, as që mundet presidenti i shtetit të falë ose amnistojë ngjarje që ndërlidhen me rrezikimin terrorist të rendit kushtetutar, as edhe të lejohet një punë e tillë të bëhet. Por, nga bisedimet nuk ka dëm. Le të bisedojnë, dhashë Zoti të ketë më shumë konsensus në shtet dhe fushëveprimin e kompetencave të presidentit por edhe në fushëveprimin e kompetencave të opozitës, para së gjithash, fokus dominant në Parlament”, ka thënë Zaevi në pyetjen e gazetarëve pas pranisë në vënien e gurthemelit të fabrikës së re LEAR në ZZHTI Tetovë.

Continue Reading

Lajme

Zaev: Dialogu mund të sjell rezultate, por nuk pres asgjë për 27 prillin

Published

on

By

Kryeministri Zoran Zaev ka përshëndetur dialogun e presidentit Stevo Pendarovski me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, por thotë se nuk pret asgjë nga takimi i sotëm lidhur me çështjen e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend.

“Nuk pres asgjë. Mirë është që ka dialog. Dialogu mund të sjell rezultate. Në bazë të çështjes së 27 prillit nuk pres asgjë, as që mundet presidenti i shtetit të falë ose amnistojë ngjarje që ndërlidhen me rrezikimin terrorist të rendit kushtetutar, as edhe të lejohet një punë e tillë të bëhet. Por, nga bisedimet nuk ka dëm. Le të bisedojnë, dhash Zoti të ketë më shumë konsensus në shtet dhe fushëveprimin e kompetencave të presidentit por edhe në fushëveprimin e kompetencave të opozitës, para së gjithash, fokus dominant në Parlament”, ka thënë Zaevi në pyetjen e gazetarëve pas pranisë në vënien e gurthemelit të fabrikës së re LEAR në ZZHTI Tetovë.

Ai ka theksuar se mendon në lirimin dhe efikasitetin më të shpejtë lidhur me miratimin e ligjeve që siç thotë, “vlejnë jetë për qytetarët”.

“Shpreson që me vëmendje do të dëgjoj cilat janë konkluzat e takimit të tillë që do t’i shpërndajnë në opinion që janë më interes të lartë edhe për mua si kryetar i qeverisë”, ka thënë Zaevi.

Lidhur me mundësinë për përsëritjen e rastit me të dënuarit e ngjarjeve të 27 prillit, për atë nëse ka prova të reja dhe relevante vendos gjykata kompetente.

“Si edhe për shumë raste në vend, ashtu edhe për këtë nëse ka prova të reja që më parë nuk kanë qenë, ndërsa fuqishëm ndikojnë dhe të vendoset më ndryshe, për këtë rast, theksoj se si edhe për raste tjera mund të hapet procedurë. Për këtë vendos me siguri Këshilli penal ose Këshilli për gjykatës penal në gjykatën penale, i shqyrtojnë provat e këtilla dhe vendos nëse do të pranojë përsëritjen ose refuzimin e kërkesës për përsëritje”, ka thënë Zaevi.

Continue Reading

Lajme

Filipçe u vaksinua kundër Kovid-19 me vaksinën kineze “Sinofarm”

Published

on

By

Ministri I Shëndetësisë Venko Filipçe sot në pikën vaksinuese në sallën sportive “Boris Trajkovski” në Shkup u vaksinua kundër Kovid-19 me vaksinë ë prodhuesit kinez “Sinofarm”.

“Sot e mora vaksinën Sinofarm. Tekstualisht të gjitha vaksinat janë të sigurta për përdorim. Bëj thirrje të gjithë të jenë të vetëdijshëm se vaksinat janë të sigurta, se të gjitha janë zhvilluar në platform të sigurta, se efektet e padëshiruara me të vërtetë janë të vogla, ka indikacione të sakta përkatësisht kontraindikacione për grup mosha apo disa kategori specifike të qytetarëve të cilët nuk do të duhet të marrin ndonjë vaksinë dhe ne atë e nxjerrim si informatë nga hulumtimet shkencore nga prodhuesit”, deklaroi Filipçe.

Vaksina, theksoi ministri, është diçka që të gjithë e presim gjatë kohë, diçka që do të thotë faktor I cili do të ndikojë të ndryshojë pasqyrën për pandeminë çdo kund në botë, ndërsa tani të përballur me një sëmjundje për të cilën deri më tani nuk pati vaksinë, e dime se çka do të thotë që këtë instrument të mos e keni në duar.

“Pandemia na mësoi për shumë gjëra që prej fillimit të vitit të kaluar, të jemi të bashkuar rreth respektimit të masave preventive të cilat bazohen në parime universal të mbrojtjes nga përhapja e virusit, ndërsa në këtë faze një moment I ri sërish të jemi të bashkuar rreth asaj që t’i vendosim prioritet vaksinimit si një nga elementet kyçe me të cilat mund të ndryshojë e tërë pasqyra për pandeminë tek ne”, potencoi Filipçe.

Ai tha se sistemi për vaksinim po zbatohet mirë dhe gjatë ditës së djeshme janë vaksinuar rreth 10 000 qytetarë në vend. Ky system. Sqaroi, me qendra për vaksinim masiv, më shumë salla sportive sipas shembullit të sallës “Boris Trajkovski”, po zhvillohet mirë në shtet.

Theksoi se vendosën Qeveria të jetë në nga institucionet që do të vaksinohet mu pas Kuvendit, si institucion që është I rëndësishëm për funksionimin e shtetit, për mbajtjen e sistemit dhe sipas atij sistemi të gjithë ministrat në 10 deri 14 ditët e ardhshme tashmë morën terminin e tyre.

Continue Reading

Aktuale