Connect with us

Lajme

Starton imunizimi masiv kundër Kovid-19, janë përgatitur gjashtë qendra rajonale

Published

on

Imunizimi masiv i popullatës fillon në disa qendra rajonale në të gjithë vendin – Shkup, Kumanovë, Shtip, Kavadar, Tetovë, Ohër dhe Manastir. Është parashikuar të vaksinohen midis 10 dhe 15 mijë qytetarë në ditë, kështu që autoritetet shëndetësore presin që deri në fillim të verës të kemi një përqindje të lartë të popullsisë së vaksinuar dhe një ndryshim të plotë të situatës epidemiologjike.

Ndërkohë, numri i pacientëve është duke u zvogëluar dhe kështu presioni mbi spitalet, pas së cilës Shtabi kryesor koordoniues i krizave propozoi që nga e mërkura ora policore të fillojë në orën 23:00 dhe të zgjasë deri në orën 05:00 të ditës tjetër dhe që tarracat verore dhe kopshtet e objekteve hotelierike të punojnë deri në orën 22:30.

Këto masa të propozuara duhet të shqyrtohen në seancën e ardhshme të Qeverisë dhe do të vlejnë nga 5 maj 2021.

Gjatë fundjavës së zgjatur, numri i përgjithshëm i njerëzve të infektuar vazhdoi të ulet, nga 14.747 më 30 prill në 13.915 më 3 maj.

Në të njëjtën periudhë, gjithsej ishin të infektuar 746 pacientë të rinj, ndërsa 1.700 pacientë të shëruar.

Dje, janë regjistruar 62 pacientë të infektuar të rinj dhe 398 pacientë të shëruar, pasi më 2 maj kishte 105 pacientë të sapo diagnostikuar dhe 403 të shëruar, më 1 maj 214 pacientë të infektuar të rinj dhe 305 të shëruar dhe më 30 prill 365 pacientë të infektuar të rinj dhe 594 të shëruar.

Gjithsej 200.000 vaksinash kineze, të cilat arritën javën e kaluar, shpërndahen në sallën “Boris Trajkovski” në Shkup dhe qendrat rajonale në Kumanovë, Shtip, Kavadar, Tetovë, Ohër dhe Manastir, pas së cilës nga sot do të fillojë vaksinimi masiv i popullatës. Autoritetet shëndetësorë njoftojnë vaksinimin në shifër midis 10.000 dhe 15.000 njerëzve në ditë, ndërsa përqindje e lartë të popullsisë së vaksinuar deri në fillim të verës.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, pas mbërritjes së 200 mijë vaksinave “Sinofarm” të premten njoftoi se pritet të vijnë sasi të tjera të mëdha të vaksinave, edhe atë edhe 600.000 nga Kina dhe 26.000 nga “Fajzer”.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, konform ditës së djeshme, në repartet infektive në vend mjekohen gjithsej 1.085 pacientë pozitivë dhe të dyshuar për virusin korona dhe ka 757 shtretër spitali të zbrazët në qendrat kovid.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 152.747, numri i pacientëve të shëruar është 133.871, numri i vdekjeve është 4.961, ndërsa numri i rasteve aktive 13.915.

Continue Reading

Lajme

Takimi Pendarovski – Mickoski në Vodno

Published

on

By

Ka filluar takimi mes Pendarovskit dhe Mickoskit

Në Vilën Vodno ka filluar takimi mes presidentit Stevo Pendarovski dhe liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

Sipas paralajmërimeve të partisë, në takim do të diskutohet për të dënuarit për rastin “27 prilli” dhe gjendjen aktuale politike-ekonomike.

Presidenti Pendarovski pas paralajmërimit të takimit të sotëm vetëm shkurt ka komentuar se është mirë pas nëntë muajsh moskomunikim të vendoset komunikim me institucionin president i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Mickoski në brinfingun me gazetarë ka thënë se në këtë mënyrë zhbllokohen marrëdhëniet mes partisë dhe presidentit Pendarovski pasi siç tha, “vendit i nevojitet dialog mes aktorëve politik”.

Takimi është caktuar pas bisedës telefonike që kanë pasur Pendarovski dhe Mickoski me kërkesë të liderit të opozitës.

Kryeministri Zoran Zaev sot e ka përshëndetur dialogun e shefit të shtetit me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, por tha se nuk pret asgjë nga takimi lidhur me çështjen e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend.

“Nuk pres asgjë. Mirë është që ka dialog. Dialogu mund të sjell rezultate. Në bazë të çështjes së 27 prillit nuk pres asgjë, as që mundet presidenti i shtetit të falë ose amnistojë ngjarje që ndërlidhen me rrezikimin terrorist të rendit kushtetutar, as edhe të lejohet një punë e tillë të bëhet. Por, nga bisedimet nuk ka dëm. Le të bisedojnë, dhashë Zoti të ketë më shumë konsensus në shtet dhe fushëveprimin e kompetencave të presidentit por edhe në fushëveprimin e kompetencave të opozitës, para së gjithash, fokus dominant në Parlament”, ka thënë Zaevi në pyetjen e gazetarëve pas pranisë në vënien e gurthemelit të fabrikës së re LEAR në ZZHTI Tetovë.

Continue Reading

Lajme

Zaev: Dialogu mund të sjell rezultate, por nuk pres asgjë për 27 prillin

Published

on

By

Kryeministri Zoran Zaev ka përshëndetur dialogun e presidentit Stevo Pendarovski me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, por thotë se nuk pret asgjë nga takimi i sotëm lidhur me çështjen e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend.

“Nuk pres asgjë. Mirë është që ka dialog. Dialogu mund të sjell rezultate. Në bazë të çështjes së 27 prillit nuk pres asgjë, as që mundet presidenti i shtetit të falë ose amnistojë ngjarje që ndërlidhen me rrezikimin terrorist të rendit kushtetutar, as edhe të lejohet një punë e tillë të bëhet. Por, nga bisedimet nuk ka dëm. Le të bisedojnë, dhash Zoti të ketë më shumë konsensus në shtet dhe fushëveprimin e kompetencave të presidentit por edhe në fushëveprimin e kompetencave të opozitës, para së gjithash, fokus dominant në Parlament”, ka thënë Zaevi në pyetjen e gazetarëve pas pranisë në vënien e gurthemelit të fabrikës së re LEAR në ZZHTI Tetovë.

Ai ka theksuar se mendon në lirimin dhe efikasitetin më të shpejtë lidhur me miratimin e ligjeve që siç thotë, “vlejnë jetë për qytetarët”.

“Shpreson që me vëmendje do të dëgjoj cilat janë konkluzat e takimit të tillë që do t’i shpërndajnë në opinion që janë më interes të lartë edhe për mua si kryetar i qeverisë”, ka thënë Zaevi.

Lidhur me mundësinë për përsëritjen e rastit me të dënuarit e ngjarjeve të 27 prillit, për atë nëse ka prova të reja dhe relevante vendos gjykata kompetente.

“Si edhe për shumë raste në vend, ashtu edhe për këtë nëse ka prova të reja që më parë nuk kanë qenë, ndërsa fuqishëm ndikojnë dhe të vendoset më ndryshe, për këtë rast, theksoj se si edhe për raste tjera mund të hapet procedurë. Për këtë vendos me siguri Këshilli penal ose Këshilli për gjykatës penal në gjykatën penale, i shqyrtojnë provat e këtilla dhe vendos nëse do të pranojë përsëritjen ose refuzimin e kërkesës për përsëritje”, ka thënë Zaevi.

Continue Reading

Lajme

Filipçe u vaksinua kundër Kovid-19 me vaksinën kineze “Sinofarm”

Published

on

By

Ministri I Shëndetësisë Venko Filipçe sot në pikën vaksinuese në sallën sportive “Boris Trajkovski” në Shkup u vaksinua kundër Kovid-19 me vaksinë ë prodhuesit kinez “Sinofarm”.

“Sot e mora vaksinën Sinofarm. Tekstualisht të gjitha vaksinat janë të sigurta për përdorim. Bëj thirrje të gjithë të jenë të vetëdijshëm se vaksinat janë të sigurta, se të gjitha janë zhvilluar në platform të sigurta, se efektet e padëshiruara me të vërtetë janë të vogla, ka indikacione të sakta përkatësisht kontraindikacione për grup mosha apo disa kategori specifike të qytetarëve të cilët nuk do të duhet të marrin ndonjë vaksinë dhe ne atë e nxjerrim si informatë nga hulumtimet shkencore nga prodhuesit”, deklaroi Filipçe.

Vaksina, theksoi ministri, është diçka që të gjithë e presim gjatë kohë, diçka që do të thotë faktor I cili do të ndikojë të ndryshojë pasqyrën për pandeminë çdo kund në botë, ndërsa tani të përballur me një sëmjundje për të cilën deri më tani nuk pati vaksinë, e dime se çka do të thotë që këtë instrument të mos e keni në duar.

“Pandemia na mësoi për shumë gjëra që prej fillimit të vitit të kaluar, të jemi të bashkuar rreth respektimit të masave preventive të cilat bazohen në parime universal të mbrojtjes nga përhapja e virusit, ndërsa në këtë faze një moment I ri sërish të jemi të bashkuar rreth asaj që t’i vendosim prioritet vaksinimit si një nga elementet kyçe me të cilat mund të ndryshojë e tërë pasqyra për pandeminë tek ne”, potencoi Filipçe.

Ai tha se sistemi për vaksinim po zbatohet mirë dhe gjatë ditës së djeshme janë vaksinuar rreth 10 000 qytetarë në vend. Ky system. Sqaroi, me qendra për vaksinim masiv, më shumë salla sportive sipas shembullit të sallës “Boris Trajkovski”, po zhvillohet mirë në shtet.

Theksoi se vendosën Qeveria të jetë në nga institucionet që do të vaksinohet mu pas Kuvendit, si institucion që është I rëndësishëm për funksionimin e shtetit, për mbajtjen e sistemit dhe sipas atij sistemi të gjithë ministrat në 10 deri 14 ditët e ardhshme tashmë morën terminin e tyre.

Continue Reading

Aktuale