Connect with us

Teknologji

Ministri i Brendshëm turk bisedon me homologun shqiptar për kapjen e themeluesit të platformës Thodex

Published

on

Interpoli ka lëshuar njoftim të kuq për të dyshuarin Faruk Fatih Özer, i cili është arratisur në Shqipëri

Ministri i Brendshëm turk bisedon me homologun shqiptar për kapjen e themeluesit të platformës Thodex

Interpol lëshoi ​​një njoftim të kuq për Faruk Fatih Özer, themeluesin e platformës së shkëmbimit të kriptovalutave Thodex, i kërkuar për mashtrim, ndërkohë që ministri i Brendshëm turk Süleyman Soylu zhvilloi një telefonatë me homologun shqiptar Bledar Çuçi për kapjen e Özer-it, transmeton Anadolu Agency (AA).

Drejtoria e Përgjithshme e Policisë e Turqisë, rikujtoi në një deklaratë se prokuroria turke në Stamboll i dërgoi një kërkesë policisë për lëshimin e një njoftimi të kuq dje në mbrëmje për Özer-in, themeluesin e bursës së shkëmbimit të kriptomonedhave Thodex, i cili iku në Shqipëri.

Pas kërkesës, u filluan procedurat e nevojshme dhe Interpoli sot në orët e paraditës lëshoi njoftim të kuq për kapjen e personit të kërkuar.

Në ndërkohë, midis Turqisë dhe Shqipërisë janë zhvilluar edhe telefonata. Në orët e mbrëmjes, ministri i Brendshëm turk, Süleyman Soylu, ka biseduar me homologun shqiptar Bledar Çuçi, ndërkohë që më herët ka pasur telefonatë edhe midis drejtorëve të policive të dy vendeve.

Ndryshe, Faruk Fatih Özer dyshohet se ka mashtruar rreth 400 mijë persona nëpërmjet platformës Thodex, bursë kriptovalutash e themeluar në vitin 2017 në Turqi.

Dje në Prokurorinë Republikane në Stamboll u paraqit një padi penale, kurse më vonë filloi hetimi kundër Özer-it, i cili dyshohet për krimin e “mashtrimit të kualifikuar”.

Raporti kundër tij thotë se ka pasur një problem me tërheqjen e parave në llogaritë bankare në bursë për shtatë ditë dhe se bursa u mbyll plotësisht më vonë.

Gjithashtu u theksua se faqja në internet “www.thodex.com” nuk është në dispozicion për dy ditë. Kjo është një faqe që ka rreth 400.000 përdorues, përfshirë 390.000 përdorues që tregtonin në mënyrë aktive kriptovaluta dhe financonin investime.

Përdorues të shumtë të Thodex-it kanë postuar në mediat sociale se nuk kanë qasje në bursë dhe se nuk kanë mundur të transferojnë paratë e tyre në llogari për disa kohë.

Pasi përdoruesit u ankuan se nuk kishin qasje në para në bursë, kompania u prononcua dy ditë më parë, duke shpjeguar se “të gjitha problemet do të zgjidhen pas 6 orësh të mirëmbajtjes së planifikuar”. Pas kësaj, platforma njoftoi përsëri duke deklaruar se kësaj here punimet e mirëmbajtjes do të zgjasnin 4-5 ditë.

Özer dyshohet të jetë arratisur nga Turqia më 20 prill.

Continue Reading

Bota

Google ndalon 25 aplikacione të tjera Android – fshini ato tani ose paguani çmimin

Published

on

By

Google ndalon 25 aplikacione të tjera Android – fshini ato tani ose paguani çmimin

Aplikacionet e bllokuara kohët e fundit nga Google pretendojnë të ofrojnë shërbime ‘miniera’ për kriptovaluta që sjellin para, nëse paguani një tarifë mujore.

Bazuar në analizën e Lookout, vlerësohet se kriminelët kanë mashtruar më shumë se 93,000 njerëz dhe kanë vjedhur të paktën 350,000 dollarë.

Gjithsej 25 aplikacione u hoqën nga Google Store zyrtar me një paralajmërim nga Lookout se më shumë se 100 aplikacione janë akoma të disponueshme përmes dyqaneve të pavarura që lejojnë ngarkimin e aplikacioneve në pajisje nga burime të pasigurta.

Sapo u pa problemi, Google menjëherë hoqi këto aplikacione nga Google Play:

Top Coins • Mr Bitcoin • Star BTC • Bitcoin Burn • Moon BAT • Bito Holic • Bito Hash • BitHash • Multi Coins • BitcoinCash Miner • Airdrop • Bright Miner • Pink BTC • XMR Miner • COIN Master • ETHMINER PRO • crypto cloud mining pro • Btc Miner pro • Bito Miner • Mining Machine • BTC CLOUD • BTC Cash • Black Crypto • Cloud Mining • Crypto Pro-Miner

Po mendoni të përdorni aplikacione të kriptovalutave? Këtu janë disa këshilla të mirat:

Njihni zhvilluesit që qëndrojnë prapa aplikacionit. Çfarë certifikatash ose kredencialesh kanë, çfarë aplikacionesh të tjera kanë ndërtuar, a ka kompania një faqe në internet dhe a mund t’i kontaktoni?

Instalo nga dyqani zyrtar i aplikacioneve. Megjithëse mashtrimet janë të vështira për t’u zbuluar, shkarkimi nga një dyqan zyrtar zvogëlon rrezikun e shkarkimit të virusëve.

Lexoni termat dhe kushtet. Shumica e aplikacioneve të mashtrimit ose kanë informacion të rremë.

Burimi

Continue Reading

Bota

Britania e Madhe ndalon transaksionet e kriptovalutave në Binance

Published

on

By

Britania e Madhe ndalon transaksionet e kriptovalutave në Binance

Bursa më e madhe për shkëmbimin e kriptovalutave Binance është ndaluar nga rregullatori financiar i Britanisë së Madhe.

Autoriteti britanik i Financave (FCA) ka vendosur që kjo bursë nuk mund të kryejë ndonjë “veprimtari të rregulluar” brenda vendit, përcjell Telegrafi.

FCA gjithashtu lëshoi një paralajmërim për konsumatorët e Binance, duke i këshilluar ata që të janë të kujdesshëm ndaj reklamave që premtojnë kthime të larta në investimet e kriptovalutave.

Binance është një bursë e centralizuar që u ofron përdoruesve një varg produktesh dhe shërbimesh financiare, përfshirë blerjen dhe tregtimin e një game të gjerë të kriptovalutave.

Kompania aktualisht është e vendosur në Ishujt Kajman, ndërsa Binance Markets Limited gjendet në Londër.

Autoriteti britanik tha se Binance Markets Limited (BML), e cila është në pronësi të Binance Group, aktualisht nuk lejohet të ndërmarrë ndonjë aktivitet të rregulluar pa miratimin paraprak me shkrim të FCA-së.

Rregullatori gjithashtu theksoi se asnjë entitet në Binance Group nuk mban ndonjë formë të autorizimit, regjistrimit ose licencës për të kryer veprimtari të rregulluara në Britani të Madhe.

Derisa FCA nuk rregullon kriptovalutat, kompanitë duhet të autorizohen nga rregullatori për të reklamuar ose shitur produkte të tilla brenda vendit. Kjo do të thotë që njerëzit në Britani të Madhe nuk lejohen të përdorin shërbimet e Binance për të spekuluar ose venë bast, nëse çmimi i një kriptovalute si Bitcoin rritet ose ulet.

Por Binance i tha BBC-së se njoftimi i FCA-së nuk ka “ndikim të drejtpërdrejtë” në shërbimet që ofron faqja e saj në internet.

“BML është një entitet i veçantë juridik dhe nuk ofron ndonjë produkt ose shërbim përmes faqes në internet të Binance. Grupi Binance bleu BML në maj të 2020-së dhe deri më tani nuk ka filluar aktivitetin në Britani të Madhe”, tha një zëdhënës i Binance.

Kujtojmë se kjo nuk është hera e parë që Binance vihet nën vëzhgim nga rregullatorët për operacionet e saj botërore. /Telegrafi/

Continue Reading

Teknologji

Mashtrimi më i madh financiar i 2021-it. Pesë miliardë lekë kriptomonedha “zhduken” nga dy vëllezërit

Published

on

By

Mashtrimi më i madh financiar i 2021-it. Pesë miliardë lekë kriptomonedha “zhduken” nga dy vëllezërit

Dy vëllezër afrikanë janë zhdukur së bashku me kriptomonedhat e tyre Bitcoin me vlerë 3.6 bilion dollarëve apo rreth 5 miliardë lekë.

Vëllezërit nuk gjenden dhe çështja i ka kaluar njësisë speciale të policisë Afrikano-Jugore “Hawks”, që ka filluar kërkimin e tyre.

Teksa çmimi i Bitcoin u rrit, zhdukja e më shumë se 69 mijë monedhave me vlerë mbi 4 bilion dollarë në pikun e çmimit gjatë muajit prill përfaqëson mashtrimin më të madh në botën e kriptomonedhave deri më tani. Incidenti mund të nxisë ligjvënësit të rregullojnë më fort tregun teksa rastet e

mashtrimit po vijnë në rritje.
Sinjalet e para të rrezikut erdhën në Prill teksa Bitcoin po arrinte çmime rekord. CEO i Africrypt, Ameer Cajee, informoi klientët se kompania ishte bërë pjesë e një sulmi kibernetik. Ai u kërkoi klientëve të mos raportonin te institucionet apo avokatët, sepse do të ngadalësonte procesin e rikuperimit të fondeve të humbura.

Mirëpo disa investitorë duke u treguar skeptik ngritën akuza ligjore, që çuan në një investigim mbi firmën dhe ku u zbulua se fondet e klientëve si dhe kriptomonedhat ishin transferuar nëpërmjet kanaleve të ndryshme duke i bërë ato të pagjurmueshme.

Ngjarja po zbulohet e plotë pas rënies edhe të një tjetër platforme që tregtonte Bitcoin, Mirror Trading International. Humbjet atje përfshinin 23 mijë monedha me vlerë 1.2 bilion dollarë dhe ishte mashtrimi më i madh i 2020-ës.

Kina gjithashtu ka urdhëruar ndalimin e të gjitha operacioneve me Bitcoin si dhe të personave që bëjnë “mining”, që janë të rëndësishëm për verifikimin e transaksioneve dhe prodhimin e monedhave të reja.

Çmimi i Bitcoin ka shkuar poshtë 30 mijë dollarë dhe është një nga nivelet më të ulëta që prej muajit mars të 2020-ës, duke fshirë nga tregu biliona dollarë. (Bloomberg)

Continue Reading

Aktuale