Connect with us

Lajme

ASH-AAA: Pse nuk lirohen nga detyrimet pagesore edhe fshatrat që janë afër pikave pagesore?!

Published

on

Nga koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa kanë reaguar për deklaratat e ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, i cili tha se shtetasit e Serbisë do të lirohen nga detyrimet në pikat pagesore në Maqedoninë e Veriut, nën shenjë falënderimi për donacionet me vaksina për Covid-19. Nga ky koalicion pyesin Qeverinë se pse nuk i liron nga detyrimet në pikat pagesore edhe qytetaret që jetojnë në fshatrat afër këtyre pikave.

“Qeveria e Maqedonisë së Veriut, e cila nuk arriti t’ju sigurojë në kohë qytetarëve vaksina kundër covid 19, e që një shumë të vogël i siguroi nga Sërbia, e cila i hapi dyert për shtetasit e Maqedonisë të vaksinohen në Sërbi, do ti shpërblejë qytetarët e Sërbisë duke i liruar nga pagesat rrugore. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe bashkë me Qeverinë do të mbulojë turpin dhe paaftësinë e tij që nuk siguruan vaksina në kohë për të shpëtuar jetë, më zemërgjerësi ndaj qytetarëve serb? Në anën tjetër kemi shumë fshatra që janë të ngjitura më autostradat dhe ata qytetarë për çdo ditë paguajnë në pikat pagesore, edhe pse fshatrat e tyre gjenden vetëm 2-3 kilomentra afër pikave pagesore. E kujtojmë Qeverinë edhe për protestat e banorëve të fshatit Sedllarcë të Tetovës të cilët protestuan me të drejtë duke kërkuar të lirohën nga pika pagesore, sepse fshati i tyre gjendet vetëm 3 km afër pikës pagesore dhe të njejtët nuk kanë rrugë tjetër alternative. Raste të ngjashmë ka shumë në rajonin e Gostivarit, Kumanovës, Shkupit, Velesit etj.

Është e patoluerueshme që qytetrëve sërb tu mundësohet që t’i shfrytezojnë auotostradat e Maqedonisë së Veriut, falas për gjatë një periudhe të caktuar, ndërsa mërgimtarëve tanë tju paguhet fatura në pikat e pagesore, me euro të cilët kanë një kurs shumë më të lartë këmbimi se sa ai që është zyrtar.

Kemi mijëra administrator të qyteteve të Tetovës, Kumanovës Gostivari, Velesit e Kërçovës të cilët për cdo ditë udhëtojnë në Shkup duke paguar shuma maramendëse nëpër pikat pagesore të autostradave tona, për të cilët nuk ekziston asnjë masë lehtësuese, edhe pse vite më parë qeveria e Maqedonisë së Veriut, ju hoqi pjesën e shpenzimeve të rrugëve punonjsve të administratës shtetërore.

Kjo është zemërgjerisia e rrejshme e Ministrit Filipçe dhe e kësaj Qeverie që rrjep qytetraët e tyre ndërsa paraqitet xhentelmene para qytetarëve sërb. Çfarë absurdi dhe turpi njëkohësisht!

Koalicioni ASH-AAA

Continue Reading

Lajme

Deri më 1 qershor janë vazhduar masat aktive për kufizim të lëvizjes

Published

on

By

Shkup, 18 maj 2021 (MIA) – Masat aktive për kufizim të lëvizjes vazhdojnë të vlejnë deri më 1 qershor të vitit 2021.

Shërbimi qeveritar për shtyp kumtoi se në mbledhjen e sotme, me rekomandim të Komisionit për sëmundje ngjitëse, Qeveria solli konkludim që masat aktive për kufizim të lëvizjes, në vend se deri më 18 maj, të vazhdojnë të vlejnë deri më 1 qershor 2021.

Kufizimi I lëvizjes fillon nga mesnata prej orës 00 deri në orën 04 të mëngjesit.

Continue Reading

Kosovë

Detaje nga vrasja në Pejë, dyshohet se mësimdhënësi vrau babain e nxënëses së tij

Published

on

By

Një vrasje e rëndë ka ndodhur sot rreth orës 15:35 në rrugën “Gjon Gazulli” në Pejë.

Zëdhënësi i Policisë Rajonale të Pejës, Fadil Gashi ka thënë se dorasi është identifikuar i cili ndodhet ende në arrati.

“Po është identifikuar i dyshuari për vrasjen në Pejë, është në kërkim të Policisë. I dyshuari është më i vjetër në moshë sesa viktima. Viktima është rreth moshës 51-vjeç”, tha Gashi për RTV Dukagjinin.

Mësohet se i dyshuari është mësimdhënës në shkollën “Dardania” në Pejë, ndërsa viktima pretendohet të jetë prindi i nxënëses së tij.

KALLXO.com raporton se dorasi ishte dënuar nga Gjykata në Pejë për veprën penale “sulm seksual”.

“Po sipas informacioneve që kemi dorasi ka qenë i dënuar për sulm seksual, por në këtë fazë nuk mund të prononcohemi më shumë”, ka deklaruar për këtë media Fadil Gashi.

Continue Reading

Bota

10 vjeçarja palestineze që bëri bujë në internet: Pse e meritojmë këtë, çfarë bëmë për këtë? (VIDEO)

Published

on

By

Një video, në të cilën shihet një vajzë 10-vjeçare nga Gaza, duke qarë para një ndërtese të shndërruar në rrënoja dhe duke pyetur “pse e meritojmë këtë”, ka bërë bujë në internetit.

Videklipi jep një pasqyrë të brutalitetit të konfliktit Izrael-Palestinë dhe tregon se si fëmijët janë ndër më të prekurit.

“Nuk mund të bëj asgjë. Jam vetëm 10 … çfarë pret nga unë të rregulloj?”, pyeti vajza Nadine Abdel-Taif, duke treguar drejt ndërtesës që ishte kthyer në rrënoja.

Ajo ndër të tjera duke qarë tha se: Unë nuk mund të merrem me këtë. Unë thjesht dua të jem një mjeke ose diçka për të ndihmuar njerëzit e mi. Por nuk mundem. Unë jam thjesht një fëmijë.

“Pse e meritojmë këtë? Çfarë bëmë për këtë?”, pyeti Nadine, duke shtuar se familja e saj thotë se “ata (Izraeli) thjesht i urrejnë.

“Ata thjesht nuk na pëlqejnë sepse ne jemi myslimanë”.

Continue Reading

Aktuale