Connect with us

Lajme

Kufijtë e Greqisë mbesin të mbyllur edhe një javë

Published

on

Për shtetasit e Maqedonisë, kufijtë e Greqisë mbesin të mbyllur edhe një javë, duke marrë parasysh atë që Qeveria greke e vazhdoi deri më 26 prill të vitit 2021 vendimin ministror për kufijtë tokësor dhe ndalesën për hyrje të shtetasve për vendet e treta, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Në vendimin e ri ministror, ndryshime ka për shtetasit e disa vendeve, siç janë anëtaret e BE-së, Izraeli, Serbia, Britania e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe SHBA-ja, për të cilat nuk vlen kalimi kufitar, gjegjësisht përveç nga Promahonas (Kulla), turistët dhe përmes Nimfeas (Makaza), nga Bullgaria do të mund të hyjnë në Greqi, por nën rregulla specifike, siç është PCR testi negativ ose certifikata për vaksinim.

Neni i parë i vendimit ministror ka të bëjë me kufijtë tokësor të Greqisë, gjegjësisht në kufizim të përkohshëm të të gjitha lidhjeve tokësore (rrugore dhe hekurudhore) lidhje nga dhe ndaj vendit “për arsye parandaluese të mbrojtjes së shëndetit publik nga përhapja plotësuese e koronavirusit Kovid-19, si dhe ndalesa për hyrje të personave përmes lidhjeve të përmendura, përveç nëse plotësojnë parakushte konkrete”.

Për vendkalimin kufitar Evzoni (Bogorodicë) me Maqedoninë e Veriut si dhe Kakavias ndaj Shqipërisë nuk ekzistojnë ndryshime, gjegjësisht do të punojnë prej orës 7 deri në 19 siaps kohës lokale, lejohet hyrja vetëm për disa kategori të caktuara, me vërtetim për PCR testin negativ të bërë paraprak dhe me rezultat negativ nga testi i shpejtë në vetë vendkalimin kufitar nga autoritetet greke, në ditë është lejuar në Greqi të hyjnë më së shumti 400 persona, ndërsa sërish është obliguar karantinë prej 14 ditëve”, publikoi MIA.

Për transportuesit, Evzoni është hapur nga ora 7 deri në 23 sipas kohës lokale, ndërsa edhe për shoferët e kamionëve, rezultat negativ nga rapid testi të bërë në vendkalimin kufitar është parakusht për hyrje në Greqi.

Ndalesa për hyrje në vend nuk vlen për shtetasit grek, për personat të cilët kanë leje qëndrimi dhe personat të cilët jetojnë në Greqi, për hyrje të personave me arsye absolutisht të domosdoshme profesionale ose mjekësore për të cilat kanë edhe dokumente të nevojshme, për kamionët transportues, si dhe për tranzit të automjeteve spitalore të cilat nga Kosova përmes Maqedonisë së Veriut hyjnë në Greqi për hospitalizim të pacientëve të cilët i përkasin personelit diplomatik, ushtarak ose administrativ të vendeve anëtare të BE-së dhe EULEX-it të Kosovës.

Përjashtim sikur edhe deri tani janë shtetasit e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe Zona e Shengenit dhe shtetasit e Australisë, Zelandës së Re, Koresë Jugore, Tajlandë, Britania e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe, Rusia, Ruanda, Singapori dhe Izraeli, ndërsa prej sot në këtë listë është edhe Serbia.

Kufijtë e Greqisë tashmë 13 muaj janë të mbyllur për shtetasit e vendeve të treta, mes të cilave edhe për shtetasit e Maqedonisë. Vendimi ishte sjellur vitin e kaluar, gjatë karantinës së parë në mars, ndërsa prej atëherë vazhdimisht vazhdohet.

Për një muaj, gjegjësisht më 14 maj, sipas paralajmërimeve të Qeverisë greke, Greqia do ta hapë turizmin për të gjithë, ndërsa për udhëtime do të nevojitet certifikatë për vaksinim ose test negativ dhe konfirmim për kalim të Kovid-19.

Continue Reading

Lajme

Takimi Pendarovski – Mickoski në Vodno

Published

on

By

Ka filluar takimi mes Pendarovskit dhe Mickoskit

Në Vilën Vodno ka filluar takimi mes presidentit Stevo Pendarovski dhe liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

Sipas paralajmërimeve të partisë, në takim do të diskutohet për të dënuarit për rastin “27 prilli” dhe gjendjen aktuale politike-ekonomike.

Presidenti Pendarovski pas paralajmërimit të takimit të sotëm vetëm shkurt ka komentuar se është mirë pas nëntë muajsh moskomunikim të vendoset komunikim me institucionin president i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Mickoski në brinfingun me gazetarë ka thënë se në këtë mënyrë zhbllokohen marrëdhëniet mes partisë dhe presidentit Pendarovski pasi siç tha, “vendit i nevojitet dialog mes aktorëve politik”.

Takimi është caktuar pas bisedës telefonike që kanë pasur Pendarovski dhe Mickoski me kërkesë të liderit të opozitës.

Kryeministri Zoran Zaev sot e ka përshëndetur dialogun e shefit të shtetit me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, por tha se nuk pret asgjë nga takimi lidhur me çështjen e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend.

“Nuk pres asgjë. Mirë është që ka dialog. Dialogu mund të sjell rezultate. Në bazë të çështjes së 27 prillit nuk pres asgjë, as që mundet presidenti i shtetit të falë ose amnistojë ngjarje që ndërlidhen me rrezikimin terrorist të rendit kushtetutar, as edhe të lejohet një punë e tillë të bëhet. Por, nga bisedimet nuk ka dëm. Le të bisedojnë, dhashë Zoti të ketë më shumë konsensus në shtet dhe fushëveprimin e kompetencave të presidentit por edhe në fushëveprimin e kompetencave të opozitës, para së gjithash, fokus dominant në Parlament”, ka thënë Zaevi në pyetjen e gazetarëve pas pranisë në vënien e gurthemelit të fabrikës së re LEAR në ZZHTI Tetovë.

Continue Reading

Lajme

Zaev: Dialogu mund të sjell rezultate, por nuk pres asgjë për 27 prillin

Published

on

By

Kryeministri Zoran Zaev ka përshëndetur dialogun e presidentit Stevo Pendarovski me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, por thotë se nuk pret asgjë nga takimi i sotëm lidhur me çështjen e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend.

“Nuk pres asgjë. Mirë është që ka dialog. Dialogu mund të sjell rezultate. Në bazë të çështjes së 27 prillit nuk pres asgjë, as që mundet presidenti i shtetit të falë ose amnistojë ngjarje që ndërlidhen me rrezikimin terrorist të rendit kushtetutar, as edhe të lejohet një punë e tillë të bëhet. Por, nga bisedimet nuk ka dëm. Le të bisedojnë, dhash Zoti të ketë më shumë konsensus në shtet dhe fushëveprimin e kompetencave të presidentit por edhe në fushëveprimin e kompetencave të opozitës, para së gjithash, fokus dominant në Parlament”, ka thënë Zaevi në pyetjen e gazetarëve pas pranisë në vënien e gurthemelit të fabrikës së re LEAR në ZZHTI Tetovë.

Ai ka theksuar se mendon në lirimin dhe efikasitetin më të shpejtë lidhur me miratimin e ligjeve që siç thotë, “vlejnë jetë për qytetarët”.

“Shpreson që me vëmendje do të dëgjoj cilat janë konkluzat e takimit të tillë që do t’i shpërndajnë në opinion që janë më interes të lartë edhe për mua si kryetar i qeverisë”, ka thënë Zaevi.

Lidhur me mundësinë për përsëritjen e rastit me të dënuarit e ngjarjeve të 27 prillit, për atë nëse ka prova të reja dhe relevante vendos gjykata kompetente.

“Si edhe për shumë raste në vend, ashtu edhe për këtë nëse ka prova të reja që më parë nuk kanë qenë, ndërsa fuqishëm ndikojnë dhe të vendoset më ndryshe, për këtë rast, theksoj se si edhe për raste tjera mund të hapet procedurë. Për këtë vendos me siguri Këshilli penal ose Këshilli për gjykatës penal në gjykatën penale, i shqyrtojnë provat e këtilla dhe vendos nëse do të pranojë përsëritjen ose refuzimin e kërkesës për përsëritje”, ka thënë Zaevi.

Continue Reading

Lajme

Filipçe u vaksinua kundër Kovid-19 me vaksinën kineze “Sinofarm”

Published

on

By

Ministri I Shëndetësisë Venko Filipçe sot në pikën vaksinuese në sallën sportive “Boris Trajkovski” në Shkup u vaksinua kundër Kovid-19 me vaksinë ë prodhuesit kinez “Sinofarm”.

“Sot e mora vaksinën Sinofarm. Tekstualisht të gjitha vaksinat janë të sigurta për përdorim. Bëj thirrje të gjithë të jenë të vetëdijshëm se vaksinat janë të sigurta, se të gjitha janë zhvilluar në platform të sigurta, se efektet e padëshiruara me të vërtetë janë të vogla, ka indikacione të sakta përkatësisht kontraindikacione për grup mosha apo disa kategori specifike të qytetarëve të cilët nuk do të duhet të marrin ndonjë vaksinë dhe ne atë e nxjerrim si informatë nga hulumtimet shkencore nga prodhuesit”, deklaroi Filipçe.

Vaksina, theksoi ministri, është diçka që të gjithë e presim gjatë kohë, diçka që do të thotë faktor I cili do të ndikojë të ndryshojë pasqyrën për pandeminë çdo kund në botë, ndërsa tani të përballur me një sëmjundje për të cilën deri më tani nuk pati vaksinë, e dime se çka do të thotë që këtë instrument të mos e keni në duar.

“Pandemia na mësoi për shumë gjëra që prej fillimit të vitit të kaluar, të jemi të bashkuar rreth respektimit të masave preventive të cilat bazohen në parime universal të mbrojtjes nga përhapja e virusit, ndërsa në këtë faze një moment I ri sërish të jemi të bashkuar rreth asaj që t’i vendosim prioritet vaksinimit si një nga elementet kyçe me të cilat mund të ndryshojë e tërë pasqyra për pandeminë tek ne”, potencoi Filipçe.

Ai tha se sistemi për vaksinim po zbatohet mirë dhe gjatë ditës së djeshme janë vaksinuar rreth 10 000 qytetarë në vend. Ky system. Sqaroi, me qendra për vaksinim masiv, më shumë salla sportive sipas shembullit të sallës “Boris Trajkovski”, po zhvillohet mirë në shtet.

Theksoi se vendosën Qeveria të jetë në nga institucionet që do të vaksinohet mu pas Kuvendit, si institucion që është I rëndësishëm për funksionimin e shtetit, për mbajtjen e sistemit dhe sipas atij sistemi të gjithë ministrat në 10 deri 14 ditët e ardhshme tashmë morën terminin e tyre.

Continue Reading

Aktuale