Connect with us

Lajme

Politika antikosovare e Edi Ramës

Published

on

Pjesë e Analizës së IFIMES për zgjedhjet në Shqipëri

Kryeministri aktual i qeverisë shqiptare, Edi Rama, ka përdorur retorika nacionaliste që synojnë krijimin e të ashtuquajturës “Shqipëri e Madhe”, e cila provokoi reagime brenda shqiptarëve dhe shqetësime të qeverive përreth , veçanërisht atyre vendeve ku jeton komuniteti etnik shqiptar. Entuziazmi fillestar u shua dhe Edi Rama është një simbol për “kanabizimin e Shqipërisë” dhe lulëzimin e krimit të organizuar dhe biznesit të drogës, ndërsa Kryeministri Rama tërheq vëmendjen e publikut për këto tema duke iu drejtuar nacionalizmit dhe retorikës nacionaliste.

Ne diskursin publik flet hapur për bashkimin me Kosovën. Shteti shqiptar deri më tani nuk ka pasur projektet e tij në shkallë të gjerë. Me sa duket, Edi Rama përdori frymën e Pan-Shqiptarizmit në përpjekjet e tij të fundit për të qëndruar në pushtet. Një retorikë e tillë dëmton interesat kombëtare shqiptare, përcjell in7 prej IFIMES.

Rama po luan me deklaratat në lidhje me idenë e bashkimit me Kosovën, e cila rrezikon të sfidojë Serbinë dhe të rihapë kutinë e Pendores të nacionalizmave ballkanikë. Karta nacionaliste në të cilën luajti Rama pavarësisht nga pasojat në rajon është shumë e rrezikshme. Nëse ithtarët e një ideje për “Shqipërinë e Madhe” do të kishin duart e lira, sigurisht që mund të ketë kërkesa për një “Serbi të Madhe”, një “Bullgari të Madhe” dhe një “Kroaci të Madhe”, e cila mund të provokojë tensione dhe konflikte të reja rajonale që mund të jenë më të ashpra se luftërat e viteve 1990 në Ballkanin Perëndimor.

Washingtoni zyrtar ka paralajmëruar partitë politike dhe udhëheqësit “të përqendrohen në atë që është e rëndësishme, dhe kjo është integrimi euro-atlantik i Shqipërisë”. Shqipëria, si një anëtare e NATO-s, duhet të harrojë për projektet e mundshme të “shtetit të madh”, derisa Kosova e ka të shkruar në kushtetutën e saj se nuk mund të bashkohet me një vend tjetër.

Qeveria e re shqiptare, në vend që të merret me të ashtuquajturën “Shqipëria e Madhe” do të duhet të krijojë një mjedis më të mirë biznesi për investime në sektorin privat. Marrëdhëniet e shumta pronësore dhe juridike janë të pazgjidhura, zbatimi i ligjit është i dobët, krimi dhe korrupsioni janë të përhapura, dhe infrastruktura është e pazhvilluar në të gjithë vendin.

Analistët besojnë se Edi Rama në përgjithësi po e çon Shqipërinë në drejtim të gabuar, kryesisht për shkak të kushteve të dobëta ekonomike, të cilat pasqyrohen në papunësi të lartë, rritje të kostove të jetesës, paga dhe pensione të ulëta, të cilat nuk lejojnë një jetë të denjë për një njeri dinjitoz, si dhe pandemia Covid-19 që e thelloi më tej krizën dhe kushtet e jetesës.

Analistët besojnë se Kryeministri aktual i Kosovës, Albin Kurti (LVV), është i vetmi udhëheqës i Kosovës që njohu politikën anti-kosovare të Edi Ramës dhe paralajmëroi publikisht për të, veçanërisht që veprimet politike të Ramës ndikuan në procesin e njohjes ndërkombëtare të shtetësisë së Kosovës.

Analizën e plotë mund ta lexoni KËTU!

Continue Reading

Lajme

Takimi Pendarovski – Mickoski në Vodno

Published

on

By

Ka filluar takimi mes Pendarovskit dhe Mickoskit

Në Vilën Vodno ka filluar takimi mes presidentit Stevo Pendarovski dhe liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

Sipas paralajmërimeve të partisë, në takim do të diskutohet për të dënuarit për rastin “27 prilli” dhe gjendjen aktuale politike-ekonomike.

Presidenti Pendarovski pas paralajmërimit të takimit të sotëm vetëm shkurt ka komentuar se është mirë pas nëntë muajsh moskomunikim të vendoset komunikim me institucionin president i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Mickoski në brinfingun me gazetarë ka thënë se në këtë mënyrë zhbllokohen marrëdhëniet mes partisë dhe presidentit Pendarovski pasi siç tha, “vendit i nevojitet dialog mes aktorëve politik”.

Takimi është caktuar pas bisedës telefonike që kanë pasur Pendarovski dhe Mickoski me kërkesë të liderit të opozitës.

Kryeministri Zoran Zaev sot e ka përshëndetur dialogun e shefit të shtetit me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, por tha se nuk pret asgjë nga takimi lidhur me çështjen e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend.

“Nuk pres asgjë. Mirë është që ka dialog. Dialogu mund të sjell rezultate. Në bazë të çështjes së 27 prillit nuk pres asgjë, as që mundet presidenti i shtetit të falë ose amnistojë ngjarje që ndërlidhen me rrezikimin terrorist të rendit kushtetutar, as edhe të lejohet një punë e tillë të bëhet. Por, nga bisedimet nuk ka dëm. Le të bisedojnë, dhashë Zoti të ketë më shumë konsensus në shtet dhe fushëveprimin e kompetencave të presidentit por edhe në fushëveprimin e kompetencave të opozitës, para së gjithash, fokus dominant në Parlament”, ka thënë Zaevi në pyetjen e gazetarëve pas pranisë në vënien e gurthemelit të fabrikës së re LEAR në ZZHTI Tetovë.

Continue Reading

Lajme

Zaev: Dialogu mund të sjell rezultate, por nuk pres asgjë për 27 prillin

Published

on

By

Kryeministri Zoran Zaev ka përshëndetur dialogun e presidentit Stevo Pendarovski me liderin e partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, por thotë se nuk pret asgjë nga takimi i sotëm lidhur me çështjen e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend.

“Nuk pres asgjë. Mirë është që ka dialog. Dialogu mund të sjell rezultate. Në bazë të çështjes së 27 prillit nuk pres asgjë, as që mundet presidenti i shtetit të falë ose amnistojë ngjarje që ndërlidhen me rrezikimin terrorist të rendit kushtetutar, as edhe të lejohet një punë e tillë të bëhet. Por, nga bisedimet nuk ka dëm. Le të bisedojnë, dhash Zoti të ketë më shumë konsensus në shtet dhe fushëveprimin e kompetencave të presidentit por edhe në fushëveprimin e kompetencave të opozitës, para së gjithash, fokus dominant në Parlament”, ka thënë Zaevi në pyetjen e gazetarëve pas pranisë në vënien e gurthemelit të fabrikës së re LEAR në ZZHTI Tetovë.

Ai ka theksuar se mendon në lirimin dhe efikasitetin më të shpejtë lidhur me miratimin e ligjeve që siç thotë, “vlejnë jetë për qytetarët”.

“Shpreson që me vëmendje do të dëgjoj cilat janë konkluzat e takimit të tillë që do t’i shpërndajnë në opinion që janë më interes të lartë edhe për mua si kryetar i qeverisë”, ka thënë Zaevi.

Lidhur me mundësinë për përsëritjen e rastit me të dënuarit e ngjarjeve të 27 prillit, për atë nëse ka prova të reja dhe relevante vendos gjykata kompetente.

“Si edhe për shumë raste në vend, ashtu edhe për këtë nëse ka prova të reja që më parë nuk kanë qenë, ndërsa fuqishëm ndikojnë dhe të vendoset më ndryshe, për këtë rast, theksoj se si edhe për raste tjera mund të hapet procedurë. Për këtë vendos me siguri Këshilli penal ose Këshilli për gjykatës penal në gjykatën penale, i shqyrtojnë provat e këtilla dhe vendos nëse do të pranojë përsëritjen ose refuzimin e kërkesës për përsëritje”, ka thënë Zaevi.

Continue Reading

Lajme

Filipçe u vaksinua kundër Kovid-19 me vaksinën kineze “Sinofarm”

Published

on

By

Ministri I Shëndetësisë Venko Filipçe sot në pikën vaksinuese në sallën sportive “Boris Trajkovski” në Shkup u vaksinua kundër Kovid-19 me vaksinë ë prodhuesit kinez “Sinofarm”.

“Sot e mora vaksinën Sinofarm. Tekstualisht të gjitha vaksinat janë të sigurta për përdorim. Bëj thirrje të gjithë të jenë të vetëdijshëm se vaksinat janë të sigurta, se të gjitha janë zhvilluar në platform të sigurta, se efektet e padëshiruara me të vërtetë janë të vogla, ka indikacione të sakta përkatësisht kontraindikacione për grup mosha apo disa kategori specifike të qytetarëve të cilët nuk do të duhet të marrin ndonjë vaksinë dhe ne atë e nxjerrim si informatë nga hulumtimet shkencore nga prodhuesit”, deklaroi Filipçe.

Vaksina, theksoi ministri, është diçka që të gjithë e presim gjatë kohë, diçka që do të thotë faktor I cili do të ndikojë të ndryshojë pasqyrën për pandeminë çdo kund në botë, ndërsa tani të përballur me një sëmjundje për të cilën deri më tani nuk pati vaksinë, e dime se çka do të thotë që këtë instrument të mos e keni në duar.

“Pandemia na mësoi për shumë gjëra që prej fillimit të vitit të kaluar, të jemi të bashkuar rreth respektimit të masave preventive të cilat bazohen në parime universal të mbrojtjes nga përhapja e virusit, ndërsa në këtë faze një moment I ri sërish të jemi të bashkuar rreth asaj që t’i vendosim prioritet vaksinimit si një nga elementet kyçe me të cilat mund të ndryshojë e tërë pasqyra për pandeminë tek ne”, potencoi Filipçe.

Ai tha se sistemi për vaksinim po zbatohet mirë dhe gjatë ditës së djeshme janë vaksinuar rreth 10 000 qytetarë në vend. Ky system. Sqaroi, me qendra për vaksinim masiv, më shumë salla sportive sipas shembullit të sallës “Boris Trajkovski”, po zhvillohet mirë në shtet.

Theksoi se vendosën Qeveria të jetë në nga institucionet që do të vaksinohet mu pas Kuvendit, si institucion që është I rëndësishëm për funksionimin e shtetit, për mbajtjen e sistemit dhe sipas atij sistemi të gjithë ministrat në 10 deri 14 ditët e ardhshme tashmë morën terminin e tyre.

Continue Reading

Aktuale