Connect with us

Bota

Shefi i BE-së në Kosovë reagon pas zgjedhjes së drejtorit të ri të AKI-së

Published

on

Shefi i BE-së në Kosovë , Tomas Szunyog ka përgëzuar emërimin e shefit të ri të AKI-së.Ambasadori Szunyog ka thënë se është i gëzuar që i diplomuari i programit të BE-së për bursa post-diplomike është zgjedhur drejtor i AKI-së.“I gëzuar të shoh që njëri nga të diplomuarit e programit të BE-së për bursa Young Cell Scheme është emëruar drejtor i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës. Të diplomuarit e këtij programi kanë potencial të madh. I gëzuar që ata mund të kontribuojnë direkt në kapacitetet institucionale të Kosovës”, ka shkruar ai.

Presidentja Vjosa Osmani dhe kreu i Qeverisë, Albin Kurti kanë marrë vendim për të emëruar drejtorin e ri të AKI-së.Në njoftimin për media të dërguar pak minuta më parë nga zyra e presidentit, është bërë e ditur se në këtë pozitë është emëruar Petrit Ajeti.

Continue Reading

Bota

10 vjeçarja palestineze që bëri bujë në internet: Pse e meritojmë këtë, çfarë bëmë për këtë? (VIDEO)

Published

on

By

Një video, në të cilën shihet një vajzë 10-vjeçare nga Gaza, duke qarë para një ndërtese të shndërruar në rrënoja dhe duke pyetur “pse e meritojmë këtë”, ka bërë bujë në internetit.

Videklipi jep një pasqyrë të brutalitetit të konfliktit Izrael-Palestinë dhe tregon se si fëmijët janë ndër më të prekurit.

“Nuk mund të bëj asgjë. Jam vetëm 10 … çfarë pret nga unë të rregulloj?”, pyeti vajza Nadine Abdel-Taif, duke treguar drejt ndërtesës që ishte kthyer në rrënoja.

Ajo ndër të tjera duke qarë tha se: Unë nuk mund të merrem me këtë. Unë thjesht dua të jem një mjeke ose diçka për të ndihmuar njerëzit e mi. Por nuk mundem. Unë jam thjesht një fëmijë.

“Pse e meritojmë këtë? Çfarë bëmë për këtë?”, pyeti Nadine, duke shtuar se familja e saj thotë se “ata (Izraeli) thjesht i urrejnë.

“Ata thjesht nuk na pëlqejnë sepse ne jemi myslimanë”.

Continue Reading

Bota

Doktorët e deklaruan të vdekur nga Covid, por gruaja zgjohet disa çaste para se të digjet

Published

on

By

Një grua e moshuar që mendohej se kishte vdekur nga Covid, u zgjua disa çaste para se të digjej. Shakuntala Gaikwad doli pozitive me Covid-19 në fillim të Majit dhe u izolua në shtëpinë e saj në Baramati në Mudhale, Indi.

Kur 78-vjeçarja filloi të shfaqte simptoma të rënda anëtarët e familjes thirrën një ambulancë e cila e çoi atë në spital.

Ndërsa përpiqeshin ta gjenin një shtrat në spital, zonja Gaikwad ra pa ndjenja në ambulancë. Stafi konfirmoi vdekjen e gruas dhe anëtarët e familjes përhapën lajmin e trishtuar.

Zonja Gaikwad më pas u kthye në fshatin e saj të lindjes, ku familja filloi të përgatitej për djegien e saj dhe ritet e fundit. Disa çaste para se ajo të hidhej në zjarr, gruaja hapi sytë dhe filloi të qante. Ajo u transferua menjëherë në Spitalin e Jubileut të Argjendtë në Baramati për trajtim të mëtejshëm tha drejtori i spitalit Dr Sadanand Kale.

Continue Reading

Bota

Armata izraelite e granatoi territorin libanez për hakmarrje

Published

on

By

Armata izraelite e granatoi territorin libanez në shenjë hakmarrje pasi u qëlluan me raketa në territorin e saj drejt Izraelit.

“Gjashtë raketa u qëlluan nga Libani në drejtim të Izraelit verior dhe të gjitha ranë në territorin libanez. Si përgjigje, forcat e artilerisë sonë gjuajti me raketa drejtë caqeve”, kumtoi Armata izraelite.

Shpërthime u dëgjuan rreth Misgav Am në veri të Izraelit, pak para se Armata izraelite të kumtoj se ishte përgjigjur me zjarr artilerie.

Një video incizim u publikua në rrjetet sociale që tregon përgjigjen izraelite.

E paqartë është saktësisht se sa raketa u qëlluan nga territori libanez, pasi Armata izraelite tha se ishin gjashtë raketa, ndërsa burimet e sigurisë libaneze thanë se ishin tre.
Misioni paqeruajtës i OKB-së në Liban, UNIFIL, kumtoi se raketat ishin shkrepur nga zona Rashaja al-Fukar, një fshat afër kufirit dhe se Izraeli ishte përgjigjur.

Continue Reading

Aktuale