Connect with us

Kosovë

Osmani për gazetën irlandeze: Kosova do ta padisë Serbinë për gjenocid

Published

on

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova synon të padisë Serbinë për gjenocid dhe dëshiron që udhëheqësit e saj të lajnë gjynahet për krimet e kryera gjatë luftës së vitit 1998-99 dhe për shtypjen sistematike të shqiptarëve të Kosovës që i paraprinë.

Në një intervistë për gazetën “The Irish Times”, Osmani ka thënë se drejtësia për 13 mijë njerëz të vrarë, një milion të zhvendosur dhe 1600 të zhdukur, duhet të jetë themeli për marrëveshjen e kërkuar për të normalizuar marrëdhëniet me Serbinë, e cila është kushti për anëtarësimin në BE të të dyja vendeve, njofton Klan Kosova.

“Avokatja e shkolluar në SHBA gjithashtu ka akuzuar homologun e saj në Beograd, Aleksandar Vuçiq, se ndan mendësinë ekspansioniste të Slobodan Millosheviqit, liderit nacionalist serb, lufta e të cilit ishte katalizator për luftërat që shkatërruan Jugosllavinë në vitin 1990, si dhe që ka shërbyer si ministër i informacionit”, vazhdon shkrimi i gazetës.

Osmani i ka thënë gazetës se Kosova është e gatshme të presë me vjet nëse është e nevojshme për një marrëveshje “cilësore” që siguron njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Beogradi pa ndonjë ndryshim në kufijtë e saj aktualë.

“Detyra jonë kryesore është të flasim në emër të viktimave dhe familjeve të tyre. Pra, çështja e personave të zhdukur është prioriteti ynë numër një”, ka thënë Osmani, e cila si adoleshente ka udhëtuar me qindra kilometra bashkë me shumë kosovarë të tjerë për të gjetur siguri nga shtypja brutale e serbëve”.

“Gjithashtu dëmshpërblimet e luftës për të gjitha shkatërrimet që shkaktoi Serbia në Kosovë dhe jo vetëm gjatë luftës, por që nga viti 1989, kur Millosheviqi erdhi në pushtet dhe udhëhoqi një sistem të ngjashëm me aparteidin në vendin ton. Dhe së fundmi drejtësia, e cila është një parakusht për paqen”.

Gazeta shkruan se Osmani është e bindur që këto krime, të cilat ajo i përshkruan si “përtej imagjinatës njerëzore”, përbëjnë jo vetëm spastrim etnik, por gjenocid.

“Ishte i qartë vullneti dhe qëllimi i Serbisë për shfarosjen dhe shkatërrimin e një populli bazuar në kombësinë e tij”.

“Kështu që ne do të përgatitemi si vend për të ngritur padi kundër Serbisë kurdo që ne jemi gati për këtë, ligjërisht dhe sa i përket provave… Shumica e dëshmitarëve janë ende gjallë, ka prova dhe kjo është e qartë”./KlanKosova

Continue Reading

Kosovë

Detaje nga vrasja në Pejë, dyshohet se mësimdhënësi vrau babain e nxënëses së tij

Published

on

By

Një vrasje e rëndë ka ndodhur sot rreth orës 15:35 në rrugën “Gjon Gazulli” në Pejë.

Zëdhënësi i Policisë Rajonale të Pejës, Fadil Gashi ka thënë se dorasi është identifikuar i cili ndodhet ende në arrati.

“Po është identifikuar i dyshuari për vrasjen në Pejë, është në kërkim të Policisë. I dyshuari është më i vjetër në moshë sesa viktima. Viktima është rreth moshës 51-vjeç”, tha Gashi për RTV Dukagjinin.

Mësohet se i dyshuari është mësimdhënës në shkollën “Dardania” në Pejë, ndërsa viktima pretendohet të jetë prindi i nxënëses së tij.

KALLXO.com raporton se dorasi ishte dënuar nga Gjykata në Pejë për veprën penale “sulm seksual”.

“Po sipas informacioneve që kemi dorasi ka qenë i dënuar për sulm seksual, por në këtë fazë nuk mund të prononcohemi më shumë”, ka deklaruar për këtë media Fadil Gashi.

Continue Reading

Kosovë

Vuçiq flet për përplasjen me Osmanin: Do të jetë e vështirë

Published

on

By

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha mbrëmë se nuk iu nënshtrua presidentes së Kosovës Vjosa Osmani në asnjë çështje për të cilën ajo insistoi në Samitin “Brdo-Brijuni” që u mbajt dje në Slloveni, transmeton Gazeta Express.

Vuçiq deklaroi se ai është i shqetësuar për të ardhmen e dialogut, sepse në gjithçka që dëgjoi nga takimi i djeshëm, tha se nuk kishte asgjë racionale, raporton Tanjug.

“Vazhdimi i dialogut është një çështje e rëndësishme dhe e vështirë. Ne do të jemi të gatshëm për të biseduar, për të marrë pjesë gjithmonë në dialog, por pas asaj që dëgjova sot, e cila është agjenda e gjithë qeverisë së Prishtinës, unë jam shumë i shqetësuar, sepse nuk ka asgjë racionale atje”, u tha Vuçiq gazetarëve në Bruksel, kur u pyet se si e sheh të ardhmen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Vuçiq tha se disa përfaqësues të vendeve që ishin ndër të parët që e njohën Kosovën i thanë atij se ata nuk i kuptonin kërkesat e Osmanit.
“Unë mund t’u them njerëzve se sa e vështirë është situata dhe pozicioni ynë dhe si të tjerët duan ta paraqesin atë… Do të jetë e vështirë”, tha Vuçiq.

I pyetur se për çfarë insistonte presidentja e Kosovës në takimin e djeshëm, Vuçiq tha se ajo së pari foli për të gjitha vendet në Ballkanin Perëndimor, ndaj të cilës deklaratë thotë se ai reagoi duke kundërshtuar.

“Çështja e dytë ishte liberalizimi i vizave. Ne thamë që nuk ka probleme, por që Kosova nuk mund të shkruhet sepse nuk e njohim, ose duhet të qëndrojë me një yll. Ata nuk deshën. Ata këmbëngulën në diçka që nuk ishte shkruar, për të refuzuar ndryshimin e kufijve dhe kufijtë që ata imagjinuan të merren si të mirëqena”, tha Vuçiq.

Continue Reading

Kosovë

Sigurimi rrah brutalisht një person në “Albi Mall” (VIDEO)

Published

on

By

Një rrahje brutale ka ndodhur në “Albi Mall”, një nga qendrat më të mëdha tregtare në vend.Siç raportojnë mediat, një diskutim i ashpër mes sigurimit dhe një qytetari këtë qendër tregtare e cila ndodhet në Prishtinë, ka shpërthyer në grushte.

Në pamjet e publikuara shihet se si sigurimi rrah me grushte e shkelma personin në fjalë.Rastin për Insajderi-n e konfirmoi zëdhënësi i policisë për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci, i cili tha se ngjarja ka ndodhur rreth një javë më parë.

Continue Reading

Aktuale