Connect with us

Bota

Lufta mund të shpërthejë në çdo moment! Presidenti ukrainas i ‘bashkohet’ ushtarëve në vijën e frontit ndërsa Rusia kryen…

Published

on

Lufta mund të shpërthejë në çdo moment! Presidenti ukrainas i ‘bashkohet’ ushtarëve në vijën e frontit ndërsa Rusia kryen…

Me kyçin e këmbës të zhytur thellë në llumin e zi të trashë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky lëviz vjedhurazi me trupat e tij në një skedar të vetëm nëpër luftërat e llogoreve dhe tuneleve që formojnë vijat e tensionuara të frontit në lindje të vendit.

Ndihet më shumë si fillimi i shekullit të 20-të sesa një konflikt modern, me ushtarë të lodhur e nervozë që kapin pushkët rreth tij ndërsa arrijnë në tokë të hapur, duke skanuar zonën për lëvizje në tokë pa ushtarë.

Ata njohin snajperë, të trajnuar me gjasë nga rusët dhe po kërkojnë një shans për të qëlluar, thonë se zyrtarët ukrainas. Më shumë se 20 shokë të tyre janë vrarë tashmë këtë vit. Një kërcitje arme në distancë prish qetësinë, duke i vendosur të gjithë në gatishmëri.

Kjo zonë afër Mariupol është një vend i rrezikshëm për t’u vizituar nga Presidenti i një vendi, por kjo nuk e ndalon Zelensky i cili i dha CNN qasje të paparë në udhëtimin e tij në vijat e frontit, ku ai këmbëngul të shkojë në pozicionet më përpara.

“Nëse vizitoj një bazë ushtarake, djemtë në front do të dëgjojnë për këtë dhe do të mendojnë se s’i kam harruar,” i tha Zelensky për CNN. “Ata duhet të dinë se kanë mbështetje politike.”

210411171027-ukraine-destroyed-house-super-169

Zelensky, i veshur me një xhaketë dhe helmetë maskimi, duhet të vrapojë përtej tokës së hapur me sigurinë e tij presidenciale për të arritur mbulesën e hendekut.

Me trupat ruse që grumbullohen në anën e tyre të kufirit me Ukrainën, SHBA dhe aleatët e saj të NATO-s deklaruan mbështetje politike dhe ushtarake për Ukrainën. Zelensky i nxiti ata të forcojnë mbështetjen e tyre.

Pikë e re e vlimit në ngërç të gjatë

Për vite, konflikti brutal në Ukrainën lindore, midis forcave qeveritare ukrainase dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia, ka qenë i mbyllur në një ngërç të tensionuar. Luftimet kryesore, të cilat kushtuan mijëra jetë që nga viti 2014, i kanë lënë vendin një bllokimi të rëndë. Pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në 2014, luftimet shpërthyen në rajonin fqinj të Donbas – një zonë tjetër kryesisht rusishtfolëse e Ukrainës me rebelë që kërkojnë pavarësi nga Kievi.

Por mes tensioneve në rritje me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre perëndimorë, forcat ruse janë parë përsëri në lëvizje përtej kufirit duke shkaktuar shqetësime se lufta mund të ringjallet.

Videot të filmuara me telefon celular të shfaqura tregojnë kolonat e blinduara ruse që drejtohen drejt kufirit ukrainas. Tanke dhe armë artilerie janë parë duke u transportuar me hekurudhë. Është raportuar gjithashtu një grumbullim në Krime.

Në Moskë, Kremlini thotë se lëvizjet e trupave janë brenda Rusisë, pjesë e një stërvitje ushtarake të planifikuar dhe nuk paraqet asnjë kërcënim.

Por në vijat e frontit, Presidenti ukrainas i tha CNN se një pushtim rus është një mundësi shumë reale për të cilën vendi i tij po përgatitet.

“Sigurisht. Ne e dimë atë, nga viti 2014 ne e dimë se mund të jetë çdo ditë,” tha ai.

“Ata janë gati, por ne jemi gjithashtu të gatshëm sepse jemi në tokën dhe territorin tonë,” tha.

Gjenerallejtënant Ruslan Khomchak, komandant i përgjithshëm i forcave të armatosura ukrainase, i tha CNN se rreth 50,000 trupa ruse tani janë mbledhur përtej kufirit rus dhe në Krime. Përveç kësaj, ka të paktën 35,000 separatistë të mbështetur nga Rusia në zonat e mbajtura nga rebelët e Ukrainës, tha ai.

210411151244-01-ukraine-zelensky-front-lines-super-169

Edhe para afrimit shqetësues aktual të trupave nën komandën e Moskës në pragun e Ukrainës, Zelensky bëri thirrje që SHBA t’i shesin armë, të tilla si raketa anti-tank “Javelin”. Këto armë tani janë dorëzuar, siç u bë e njohur në një bisedë telefonike me presidentin e atëhershëm Donald Trump.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha të dielën se ka “shqetësime reale” mbi veprimin e Rusisë. Në NBC, Blinken tha, “Pyetja është,” A do të vazhdojë Rusia të veprojë në mënyrë agresive dhe të pamatur? Nëse po, Presidenti [SHBA] ka qenë i qartë, do të ketë kosto, do të ketë pasoja”.

CNN raportoi të premten se SHBA po shqyrton dërgimin e anijeve luftarake në Detin e Zi në javët e ardhshme në një shfaqje të mbështetjes për Ukrainën.

Lëkundja drejt së ardhmes

Nga ajri, mbi llogoret me baltë, rrafshina në dukje e pafund e Ukrainës lindore pasohet nga qytete të shkatërruara dhe ngrehina industriale të ndryshkura të fabrikave të epokës Sovjetike që e bënë këtë rajon të shkatërruar nga lufta shtyllën kurrizore ekonomike të Ukrainës.

Helikopterët ushtarakë, MI-8 të vjetër shurdhues të zhvilluar për herë të parë gjatë epokës sovjetike, të pikturuar me kamuflazh luftarak jo të natyrshëm të gjallë, fluturojnë shpejt dhe ulen mbi fshat për të shmangur zjarrin në tokë.

1211

Në bordin e helikopterit presidencial të plakur, i cili ruan një shkallë të rehatisë së veshur mirë, Zelensky bërtet mbi zhurmën e motorit se si SHBA janë një “mik i mirë” i Ukrainës, por që Presidenti Biden “duhet të bëjë më shumë”, për të penguar Rusinë dhe të ndihmojë që ky konflikt të përfundojë.

Më shumë armë, më shumë para për të luftuar dhe, ç’është më e rëndësishmja, më shumë mbështetje për t’u bashkuar me NATO-n, aleanca ushtarake perëndimore ku një sulm ndaj një anëtari i bën të gjithë të përgjigjen, shpjegoi ai.

“Nëse ata [SHBA] e shohin Ukrainën në NATO, ata duhet ta thonë drejtpërdrejt dhe ta bëjnë atë. Jo fjalë,” i tha Zelensky CNN.

Por shanset për këtë janë të pakta, mes shqetësimeve se lëvizja e Ukrainës më pranë anëtarësimit në NATO do të provokojë Moskën, duke ndezur ndoshta një konflikt më të gjerë.

“Ndoshta keni të drejtë”, përgjigjet Zelensky.

“Por çfarë po ndodh tani? Çfarë bëjmë këtu? Çfarë bëjnë njerëzit tanë këtu? Ata luftojnë.”

Në vijën e frontit, Zelensky drejtoi një minutë heshtje për të rënët.

Continue Reading

Bota

I vunë zjarrin kampit grek në Lezbos, dënohen me 10 vjet burg 4 emigrantë afganë

Published

on

By

Gjykata në Chios i shpalli të pandehurit fajtorë për zjarrvënie të Shtunën ndërsa avokatët e tyre denoncuan një “mungesë ndjenje drejtësie”, duke i thënë agjencisë së lajmeve AFP se ata kishin ngritur menjëherë një apel pasi u dha dënimi.

I vunë zjarrin kampit grek në Lezbos, dënohen me 10 vjet burg 4 emigrantë afganëpamje nga kampi

GREQI- Katër azilkërkues afganë janë dënuar me 10 vjet burg për pjesën e tyre në një zjarr që shkatërroi kampin e migrantëve Moria në Greqi vitin e kaluar. Në mars, dy të rinj të tjerë afganë u dënuan me pesë vjet burg në lidhje me çështjen.

Gjykata në Chios i shpalli të pandehurit fajtorë për zjarrvënie të Shtunën ndërsa avokatët e tyre denoncuan një “mungesë ndjenje drejtësie”, duke i thënë agjencisë së lajmeve AFP se ata kishin ngritur menjëherë një apel pasi u dha dënimi.

Sipas Aljazeera, afganët e rinj u dërguan në gjykatë të prangosur dhe pritet të kthehen në burgun e Avlona jashtë Athinës, ku u mbajtën para gjyqit.

Kampi Moria, në ishullin Egje të Lesbos, strehoi më shumë se 10,000 njerëz përpara se të shkatërrohej nga dy zjarre në Shtator 2020. Askush nuk vdiq në zjarre.

Autoritetet greke besojnë se zjarret u ndezën qëllimisht nga pushtuesit e kampit pasi masat e karantinës u vendosën pas zbulimit të rasteve COVID-19 midis njerëzve që jetonin në vend. Rreth 20 persona, kryesisht anëtarë të grupeve të huaja të solidaritetit, u mblodhën jashtë gjykatës për të bërë thirrje që të pandehurit të lirohen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Avokatët e mbrojtjes thanë se afganët nuk morën një gjyq të drejtë. Prokuroria bazohet në një pjesë të madhe të dëshmive të një azilkërkuesi tjetër afgan, i cili identifikoi të gjashtë si autorët e krimit. Por sipas avokatëve të mbrojtjes, dëshmitari nuk ishte në gjykatë të Premten dhe nuk u paraqit për gjyqin në Mars pasi ai nuk mund të gjendej.

Të pandehurit pretendojnë se ata ishin në shënjestër të dëshmitarit, një afgan etnik, pasi të gjashtë janë Hazara, një pakicë e persekutuar në Afganistan.

Dëshmitarë të tjerë të prokurorisë ishin oficerë policie, zjarrfikës të thirrur në vendin e ngjarjes në Shtator 2020 dhe stafi nga Shërbimi Evropian i Azilit dhe grupet joqeveritare që punuan në kamp.

Continue Reading

Bota

Takimi Biden-Erdogan, mediat: Tensionet nuk do të mungojnë

Published

on

By

Po pritet me vëmendje të madhe takimi i presidentit amerikan, Joe Biden me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, teksa liderët e vendeve të NATO-s mblidhen në Bruksel.

Disa vëzhgues kanë ngritur pyetjen nëse Turqia mund të shihet ende si një aleat i besuar i NATO-s dhe një partner për sigurinë. Teksa komentet e Bidenit kanë shtuar gjasat që takimi i tij me Vladimir Putin të mos jetë dhe aq miqësor, ka shumë të ngjarë që tensionet të mos mungojnë as gjatë përballjes së shefit të Shtëpisë së Bardhë me kreun e shtetit turk. Në fakt, retorikat e ashpra mes tij dhe Erdoganit nuk kanë munguar kohët e fundit.

Bideni e quajti “autokrat” gjatë fushatës presidenciale, dhe duke iu referuar konfliktit në Gaza, Erdogani e fshikulloi presidentin amerikan për mbështetjen e dhënë Izraelit, duke thënë se ai i ka duart e “lyera me gjak”. Ngërçi i madh në marrëdhëniet dypalëshe mbetet sistemi i mbrojtjes raketore ruse S-400, që Turqia bleu nga Moska. “Kurrë nuk kemi lënë të kuptohet se jemi të gatshëm të pranojmë zotërimin e sistemit S-400 nga Turqia. Bie ndesh me statusin e Turqisë si një aleate e NATO-s”, u shpreh zëdhënësi i DASH.

S-400, një sistem i lëvizshëm raketor tokë-ajër, konsiderohet një rrezik për aleancën por edhe për vetë plaformën më të shtrenjtë amerikanëve të armëve, F 35-sat. Eksperti i politikës së jashtme, Bradley Boëman i tha VOA-s se prej vitesh, Erdogani nuk ka vepruar sikur Turqia dëshiron të mbetet një aleat i besuar në NATO. “Një aleat nuk blen një sistem të mbrojtjes nga raketat nga kërcënuesi kryesor i aleancës, Rusia. Kjo nuk bëhet”, thotë ai, ndërsa të tjerë thonë se Washingtoni duhet t’i shqyrtojë edhe një herë lidhjet me Turqinë.

Continue Reading

Bota

Në qytetin kinez Guangzhu mbi 60 dronë janë duke monitoruar për të siguruar që respektohen masat kundër Kovid-19

Published

on

By

Në qytetin kinez Guangzhu mbi 60 dronë janë duke monitoruar për të siguruar që respektohen masat kundër Kovid-19

Pekin, 14 qershor 2021 (MIA) – Një “flotë” me 60 dronë është mbi qytetin jugor kinez të Guangzhu për të monitoruar personat që kanë nevojë të qëndrojnë në shtëpi dhe të paralajmërojnë ata që shkojnë jashtë të mbajnë maska.

Dronët e drejtuar nga policia janë të pajisur me kamera dhe altoparlantë që dërgojnë mesazhin se mbrojtja më e mirë ndaj infeksionit është të mos dilni jashtë. Dronët po shtohen në rrjetin ekzistues për të monitoruar shëndetin dhe temperaturën e trupit të qytetarëve dhe karantinën e atyre që jetojnë ose kanë jetuar në një zonë me rrezik të rritur të infektimit.

Kina ka çrrënjosur kryesisht rastet e transmetimit vendor të koronavirusit, por kohët e fundit numri i personave të infektuar me variantin Delta, i identifikuar së pari në Indi, është rritur kohët e fundit në Guangzhu. Gjatë një dite më parë, gjashtë raste të tilla u identifikuan në qytetin me miliona banorë, duke e çuar gjithsej numrin atje në më shumë se 100.

Continue Reading

Aktuale