Connect with us

Spektakël dhe Yje

Sipas Genc Salihut, Elita 5 i ka këngët e vjedhura (VIDEO)

Published

on

Që prej vitit ’95 ai është pjesë e muzikës në Kosovë dhe Shqipëri, e nuk mund t’i mungonte edhe televizionit, duke qenë se fundmi pjesë e familjes së madhe të ABC. Genc Salihu i ftuar në programin “Abc e Pasdites “ me moderatorin Ermal Peçi tha se përmes medias është duke ndodhur bashkimi kombëtar mes Shqipërisë dhe Kosovës.

“Unë gjithmonë kam menduar se bashkimin kombëtar do ta bëj kultura, praktikisht artistët, media. Dhe kjo ka rezultuar e vërtetë për të gjithë. Jemi duke u afru, duke afru çdo herë shumë më shumë dhe kjo është përkundër politikës. Ajo çka është bë me Soiree, ABC dhe T7 ndodh për herë të parë, është bërë një familje”, tha ai.

Ndërsa u ndalën në shijet muzikore, të bërit muzikë apo zhurmës që një artist përpiqet të krijojë kur lançon një produkt të ri në treg, Genc Salihu theksoi se ka dy lloje ‘bombash’. Sipas Gencit, njëra është ajo që pëlcet në ajër, e cila bën pluhur gjithandej dhe ka ‘bomb’a të tjera që të fusin një eksplodim me gjenerata, pavarësisht se shpesh herë mund të jetë një shpërthim më i ulët në intensitet. Ai merr si shembuj konkret dy këngë të ndryshme.

“Është kjo bom ba që ka dy fjalë “Bon Bon”, një formulë e thjeshtë, por që harrohet. E trajtojnë 100 milionë njerëz dhe e harrojnë 100 milionë njerëz. Era Istrefin e dua shumë, por nuk bëri më këngë.

Shembullin tjetër po e marr personal, unë kam pasur një sukses të vogël me një këngë të Shqipërisë “Erëmira” dhe ka temakën që babai ia këndon gocës së vet. Ajo këngë ka dalë që në 2019 dhe ka qindra klipe që m’i kanë çuar prindërit, fëmijët e tyre tue k’nu”, tregoi Genci.

Gjatë rubrikës së testit muzikor një nga vijat muzikore që u dëgjua në studio ishte Elita 5 me këngën “Alkapone”, Genci u shpreh se nuk i pëlqen ky grup. Sipas tij, nuk janë të mirë dhe kanë shumë këngë të vjedhura.

“Po deklarohem publikisht. Nuk janë të mirë, kanë shumë këngë të vjedhura, por megjithatë kur nuk të pëlqen dikush ia njeh muzikën në të njëjtën masë sikur të pëlqen dikush”, tha ai. /abcnews.al

Continue Reading
Advertisement

Spektakël dhe Yje

E papritur: Policia hyn në emisionin e Arbana Osmanit (VIDEO)

Published

on

By

Arbana Osmani është moderatorja më e dashur për publikun.

Me emisionin e saj “Dua të të bëj të lumtur”, ajo ka arritur të ketë shikueshmëri të lartë, duke qenë ndër emisionet më të klikuara, shkruan Indeksonline.

Në çdo episodë kujdeset të bëj diçka interesante, ku kësaj radhe ka paralajmëruar se do të trajtoj një temë të fortë mes dy të rinjve të cilët gjinden në kundërshtim të ashpër të familjarëve të vajzës/

Në promon e publikuar në Instagram shohim se aty ndërhyn edhe policia.

Se çfarë ka ndodhur në të vërtetë, e kuptojmë në transmetimin e emisionit, ditën e shtunë./Indeksonline/

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Habit Anxhela Peristeri: Stërgjyshi im ishte grek, prandaj kam këtë mbiemër

Published

on

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovision, këngëtarja Anxhela Peristeri, ka zbuluar se stërgjyshi i saj ka qenë grek. Teksa ka folur për median greke, EPT 1 , ajo ka thënë ndër të tjera se edhe mbiemri i saj është grek.

Por edhe pse me prejardhje nga Greqia, këngëtarja ka thënë se Shqipëria është atdheu i saj, teksa shton se Greqinë e adhuron pasi ka jetuar kohën më të mirë të saj.

 “Pershëndetje, jam Anxhela Peristeri dhe përfaqësoj Shqipërinë në Eurovision sivjet me këngën “Karma”.  Çfarëdo jep, merr prandaj dhe ne duhet t’ju bëjmë mirë të tjerëve që të marrim mirësi. Unë dhe kompozitori im Klejdi Bahiti kishim menduar çdo vit që të merrnim pjesë por gjithmone ishim shumë të zënë.

Sivjet me shkakun e pandemisë kishim kohë dhe zgjodhëm një kenge midis 2 -3 që shkruajtëm dhe shkuam në konkurs. Stërgjyshi im ishte grek prandaj dhe mbiemri im është grek Peristeri. Kam bashkëpunuar me Paolën, Andoni Remon që e dua shumë.

Fillova në fillim me Valantin  pastaj me Elena Papadopoulou. Shqipëria për mua është atdheu im, këtu u linda , këtu u rrita, këtu u bëra e njohur, me mbeshtetën njerëzit dhe akoma më mbështesin. Greqia për mua është një vend që e adhuroj, shumë i bukur. Aty kam miqte më të shumtë sepse jetova aty vitet më të mira.’’- tha Peristeri.

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Ofendime të panevojshme / Antonela dhe Sindi e prishin fare debatin

Published

on

By

Takimi katër minutash mes Sindit dhe Atdheut ka ndezur gjakrat mes saj dhe Antonelës.

Në debat e sipër vajza nga Shkodra e ka ofenduar duke i thënë se është sa taka e këpucës së saj, pasi Sindi i tha se mos ndjente konkurrencë.

Sindi: Po ndjen konkurrencën Antonela?

Antonela: Je sa taka ime 12 centimetra.

Sindi: Kjo dashuria juaj nga hiçi të duket e besueshme?

Antonela: Je xheloze?

Sindi: Xhelozinë e ke ti shpirt që më krahason me takën.

Continue Reading

Aktuale