Connect with us

Argëtim

Pllaka e Epokës së Bronzit mund të jetë harta më e vjetër 3D në Evropë

Published

on

Një gur i sapozbuluar i Epokës së Bronzit mund të jetë harta më e vjetër tredimensionale në Evropë, thonë studiuesit.

Pllaka 2 m me 1.5 m, e zbuluar për herë të parë në vitin 1900, u gjet përsëri në një bodrum në një kështjellë në Brittany, në Francë, më 2014-n.

Arkeologët që studiuan modelet e gdhendura në gurin 4.000-vjeçar thonë se besojnë se shënimet janë një hartë e një zone në Britaninë Perëndimore.

Ata thonë se kjo e bën pllakën hartën më të vjetër 3D të një zone të njohur në Evropë.

Pjesa e shkëmbit, e njohur si pllaka “Saint-Bélec”, besohet se daton nga epoka e hershme e bronzit, midis 1900 p.e.s. dhe 1650 p.e.s.

Continue Reading
Advertisement

Argëtim

“Më pëlqen Blerimi” / Antonela i habiti të gjithë pas takimit romantik me Atdheun

Published

on

Antonela pati një takim tepër romantik me Atdheun por nuk hezitoi të fliste për Blerimin, i cili duket tepër i zemëruar me të.

Antonela e tha qartë se ka pëlqim për të, ndërsa Ola dhe Aristela shprehën dëshirë për të njohur Atdheun.

Antonela: Do të dal më të tjerë. Kam pëlqim për Blerimin akoma.

Blerimi: Edhe unë kam pëlqim si fizik, por kam dyshimet e mia.

Aristela: Edhe unë kam pëlqim për Atdheun.

Continue Reading

Argëtim

“Do të të akuzoj për ngacmim” / Ç’ndodhi mes Atdheut dhe Antonelës në takimin e parë

Published

on

Atdheu ka surprizuar Antonelën në takimin e tyre të parë me dy arusha të mëdhenj.

Të dy kanë shkëmbyer puthje në faqe dhe për këtë Atdheu ka bërë batuta duke përmendur diskutimet e forta që kanë pasur në lidhje me ngacmimin.

Antonela: Ç’është ky arush i madh?

Atdheu: Ta kam sjellë ty.

Antonela: Kaq i madh?

Atdheu: Po.

Antonela: Hajde të të puthi pak.

Atdheu: Më puth dhe nga kjo ana tjetër. Do të të akuzoj për ngacmim.

(I sjell një arush tjetër)

Atdheu: Cila ishte arsyeja që me më mbajt në program?

Antonela: Ishte pëlqimi që kisha për ty.

Atdheu: Ti në një moment the që nuk ke më për mua.

Continue Reading

Argëtim

Nuk duroi gjatë / Bearti prezanton të dashurën e re

Published

on

Bearti dhe Tea tashmë i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Ata kanë pasur disa përplasje pas ndarjës, shkruan ORAinfo.

Të dy vazhdojnë të jenë aktiv në rrjetet sociale, me postime të ndryshme.

Sot Bearti ka publikuar foto me një vajzë, por nuk ka zbuluar fytyrën.

A thua kjo është e dashura e re e Beartit!?

Continue Reading

Aktuale