Connect with us

Bota

Dalin sot përfundimet e AstraZeneca mbi rrezikun e trombozës. EMA vlerësim edhe për vaksinën Sputnik

Published

on

Sot pasdite Agjencia Evropiane e Barnave do të paraqesë përfundimet e rishikimit të Komitetit të Vlerësimit të Rrezikut të Farmakovigjilencës (Prac) për vaksinën AstraZeneca dhe lidhjet e saj me disa ngjarje sporadike të trombozës.

Ende nuk dihet se cili do të jetë vendimi i EMA.

Javën e ardhshme EMA do të nisë një hetim për të verifikuar nëse standardet etike dhe shkencore për të cilën është rënë dakord ndërkombëtarisht janë shkelur gjatë provës klinike të vaksinës ruse Sputnik V.

Ndërkohë, ish-drejtori ekzekutiv i EMA, Guido Rasi, duke folur në Agorà në Rai 3, shpjegoi se korrelacioni midis trombozës dhe vaksinës “nuk është provuar, sepse rastet janë të pakta dhe heterogjene. Nëse 13 rastet e deritanishme do të kishin ndodhur me të njëjtin mekanizëm, unë do të kisha më shumë siguri dhe mund të studioja se çfarë e shkakton atë. Por, përballë një historie kaq të kufizuar dhe të shpërndarë të çështjeve në kontinent, kjo nuk është e mundur. Po flasim për ngjarje ultra të rralla ”.

Financial Times citon disa burime për vaksinën ruse për t’u vendosur edhe ajo në tregun evropian. Ndërkohë kjo vaksinë është miratuar për përdorim në vendin tonë. Debati në kontinent vjen pas denoncimit të disa punonjësve ushtarakë dhe publikë rusë, të cilët raportuan se kishin marrë presion nga eprorët e tyre për t’iu nënshtruar testeve klinike.

Ndërkohë, në një intervistë të botuar në gazetën Rossiyskaya Gazeta, biologu Alexander Semyonov, kreu i Institutit të Virologjisë Yekaterinburg, përsëriti efikasitetin dhe sigurinë e tre vaksinave të koronavirusit të zhvilluara në Rusi: Të gjitha vaksinat e krijuara në Rusi deri më sot janë efektive, të besueshme dhe të sigurta, por secila prej tyre ka një efekt të ndryshëm. Unë besoj se është një arritje e madhe e shkencës sonë që të kemi krijuar vaksina me efekte të ndryshme në një periudhë të shkurtër”.

Biologu rus i përshkruan vaksinat ruse të koronavirusit – Sputnik V me bazë vektoriale, peptidin EpiVacCorona dhe tërë virionin CoviVac – si “lloje të ndryshme armësh, municione të ndryshme, të gjitha në fund të fundit janë fatale për koronavirusin. Vaksina e të gjithë virionit vepron si një çekiç i fuqishëm – thyen virusin me një goditje, vaksina me bazë vektori është një shpatë. Sa për vaksinën e peptidit, ajo shpon virusin në zemër me një kamë të mprehtë”.

Semyonov shtoi se “karakteristikat e ndryshme të vaksinave na lejojnë të zgjedhim se cila është më e mira për t’u përdorur në përputhje me moshën, sëmundjen dhe karakteristikat e tjera individuale të sistemit. Tani për tani, ne po grumbullojmë përvojën tonë mënyrë aktive. Do të vijë koha. Se cili vaksinim do të të jetë sezonal, dhe do të planifikohet më mirë për popullatën, ne do të jemi në gjendje ta themi dhe ta përdorim atë”, tha ai.

/a.m/NOA.al

Continue Reading
Advertisement

Bota

Zvicra lehtëson masat – Hap tarracat e lokaleve

Published

on

By

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim

Do të hapen zonat e jashtme të restoranteve (tarracat) por edhe brenda hapësirave të objekteve sportive dhe institucioneve kulturore.

Përveç kësaj, janë përsëri të lejuara ngjarjet me 50 persona brenda dhe deri në 100 persona jashtë si dhe mësimi me prani fizike, në universitete, transmeton albinfo.ch.

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim.

Vendimin e ka bërë të ditur pak më parë ministri i shëndetësisë, Alain Berset, shkruan albinfo.ch. Ai, së bashku me përfaqësues të tjerë qeveritarë është duke mbajtur një konferencë për media, në Bernë ku po u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve lidhur me situatën më të re të pandemisë.

Continue Reading

Bota

“Të qëndrojmë përballë Rusisë” / Kërkohet shtimi i trupave amerikane në Bullgari dhe Rumani

Published

on

Esper: SHBA-ja duhet të sistemojë ushtri shtesë në Bullgari dhe Rumani

Ish-ministri amerikan i Mbrojtjes, Mark Esper deklaroi se SHBA-ja duhet të vendosë trupa shtesë përgjatë bregdetit të Detit të Zi në Bullgari dhe Rumani, për të ndaluar agresionin e mundshëm rus, në një kohë kur tensionet midis Moskës dhe Uashingtonit po rriten.

“Mendoj se është e nevojshme edhe më tej të qëndrojmë përballë Rusisë dhe të përpiqemi të ndalojmë sjelljen e saj të keqe”, deklaroi Esper, i cili tani punon në Institutin për lidership ndërkombëtar Mekejn në Universitetin shtetëror të Arizonës, përcjell in7 prej Agjencisë Informative Mediatike.

Uashingtoni duhet t’u japë siguri aleatëve evropianë dhe të forcojë lidhjet me NATO-n duke vendosur forca shtesë në Poloni, në vendet baltike, nëse kjo ka kuptim, dhe në vende si Bullgaria dhe Rumania, ndoshta jo përgjithmonë, por mbi bazë rrotulluese”, tha Esper për disa media amerikane.

SHBA-ja dje publikoi përforcim të kontingjentit të tyre në Gjermani, mes tensioneve të reja në marrëdhëniet me Rusinë mbi Ukrainën. Uashingtoni me këtë i ka anuluar planet e ish-presidenti Donald Tramp të tërheq rreth 12.000 trupa amerikane nga 36.000 ushtarë, të sistemuar në këtë vend.

Continue Reading

Bota

Rekord i zi në Indi, Mumbai po përgatitet për mbyllje

Published

on

India sot arriti numër rekord të të sapoinfektuarve me koronavirus, pas së cilës qyteti i Mumbait po përgatitet për mbyllje të plotë nga sonte në mesnatë.

Edhe përskaj kësaj, qindra mijëra pelegrinë ende mblidhen në festivalin fetar në veri të vendit.

India ka lajmëruar 184.372 raste të infeksionit me koronavirus në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë së Indisë.

Numri i përgjithshëm i personave të infektuar në vend është afër 14 milion, dhe deri më tani 172.085 persona kanë vdekur.

Continue Reading

Aktuale