Connect with us

Argëtim

Brenda qytetit të nëndheshëm në Turqi – Kapadokia

Published

on

Qyteti që duket sikur vjen nga një botë tjetër.

Kjo pamje nga qyteti Kapadokian duket thuajse të ishte jashtëtokësore. Nga aktiviteti i lartë vullkanik mileniume më parë, e kanë krijuar ato që tani quhen oxhaqet e zanave, që janë formuar dhe gdhendur nga natyra , shkruan lajmi.net.

Gjendet në Turqinë qendrore, në një regjion shumë historik që tani është zonë studimi nga UNESCO, dhe çdo vit ka me mijëra turist.

Shumë prej vizitorëve përdorin edhe balonat me ajër të nxehtë për të parë qytetin nga lart. Kjo vepër artistike e natyrës është një prej pamjeve më të jashtëzakonshme dhe të veçanta në tokë.

Qytetarët e zonës kanë punuar me gjenerata të tëra për të ruajtur origjinalitetin e kësaj zone.

Në kohët mesjetare, pasi që shkëmbinjtë janë shumë të butë dhe gdhenden lehtësisht, Kapadokian ka qenë plotësisht i banueshëm nën tokë.

Kur qytetarët sulmoheshin nga popujt e tjerë, ata fshiheshin nën tokë shumë lehtësisht pa u vënë re nga sulmuesit.

Ishte një qytet i tërë nën tokë nën Kapadokian i quajtur Derinkuyu. Ky qytet i nëndheshëm ka qenë shtëpi për 20,000 banorë.

Ky qytet i nëndheshëm gjatë shekullit të 17 gjithashtu punoi edhe një kishë që njihet si kisha e errët.

Kjo mund të tingëlloi e frikshme, por në fakt nuk ka asgjë të errët për të përpos mungesës së dritareve, që janë ikonike për kishat. /Lajmi.net/

Continue Reading
Advertisement

Argëtim

“Më pëlqen Blerimi” / Antonela i habiti të gjithë pas takimit romantik me Atdheun

Published

on

Antonela pati një takim tepër romantik me Atdheun por nuk hezitoi të fliste për Blerimin, i cili duket tepër i zemëruar me të.

Antonela e tha qartë se ka pëlqim për të, ndërsa Ola dhe Aristela shprehën dëshirë për të njohur Atdheun.

Antonela: Do të dal më të tjerë. Kam pëlqim për Blerimin akoma.

Blerimi: Edhe unë kam pëlqim si fizik, por kam dyshimet e mia.

Aristela: Edhe unë kam pëlqim për Atdheun.

Continue Reading

Argëtim

“Do të të akuzoj për ngacmim” / Ç’ndodhi mes Atdheut dhe Antonelës në takimin e parë

Published

on

Atdheu ka surprizuar Antonelën në takimin e tyre të parë me dy arusha të mëdhenj.

Të dy kanë shkëmbyer puthje në faqe dhe për këtë Atdheu ka bërë batuta duke përmendur diskutimet e forta që kanë pasur në lidhje me ngacmimin.

Antonela: Ç’është ky arush i madh?

Atdheu: Ta kam sjellë ty.

Antonela: Kaq i madh?

Atdheu: Po.

Antonela: Hajde të të puthi pak.

Atdheu: Më puth dhe nga kjo ana tjetër. Do të të akuzoj për ngacmim.

(I sjell një arush tjetër)

Atdheu: Cila ishte arsyeja që me më mbajt në program?

Antonela: Ishte pëlqimi që kisha për ty.

Atdheu: Ti në një moment the që nuk ke më për mua.

Continue Reading

Argëtim

Nuk duroi gjatë / Bearti prezanton të dashurën e re

Published

on

Bearti dhe Tea tashmë i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Ata kanë pasur disa përplasje pas ndarjës, shkruan ORAinfo.

Të dy vazhdojnë të jenë aktiv në rrjetet sociale, me postime të ndryshme.

Sot Bearti ka publikuar foto me një vajzë, por nuk ka zbuluar fytyrën.

A thua kjo është e dashura e re e Beartit!?

Continue Reading

Aktuale