Connect with us

Lajme

Plotëso një formular dhe lër takim, Serbia vaksinë falas për turistët dhe jo rezidentët, mund dhe të zgjidhni nga cila kompani

Published

on

Serbia tani është destinacioni i ri turistik i zgjedhur për sezonin pranverë-verë, në sajë të fushatës mbresëlënëse të vaksinimit që ka zgjeruar aksesin në vaksinat falas për të gjithë: jo vetëm banorët, por edhe turistët e rastit, duke siguruar mundësinë e zgjedhjes së ilaçit “të preferuar” midis Pfizer, Moderna, Sputnik V, AstraZeneca dhe madje edhe Sinopharm kineze. Procedura është shumë e thjeshtë: thjesht plotësoni një pyetësor në portalin qeveritar.

Udhëzimet shpjegohen në detaje në faqen e internetit të ambasadës së Beogradit në Itali. Në formularin online ju vendosni kontaktet tuaja SMS dhe e-mail, zgjidhni vaksinën tuaj të preferuar dhe prisni të merrni datën dhe orën e takimit. Thirrja duhet të mbërrijë për 48 orë. E njëjta procedurë për dozën e dytë, e cila jep të drejtën për të marrë certifikatën e vaksinimit për t’u regjistruar në Itali. E vetmja pengesë, gjuha, saktësisht në serbisht.

Por duke pasur parasysh bumin e kërkesave, një përkthim i shkurtër në anglisht nuk përjashtohet. Sidoqoftë, një rekomandim që vjen nga Radmila Selakoviç, konsull i Serbisë në Milano për dy vjet: “Pa lëne takim është e kotë të nisesh – shpjegon ai për “Corriere della Sera” – kufijtë janë të mbyllur dhe duhet të kesh një rezervim të fiksuar”.

Serbia ka një popullsi prej 7 milionë banorësh: një numër i ulët që bashkë me një fushatë masive vaksinimi ka bërë që vendi i Ballkanit të jetë i dyti në Evropë për përqindjen e dozave të administruara, pas Britanisë së Madhe.

Për më tepër, falë kontratave dypalëshe të përcaktuara paraprakisht me kompanitë farmaceutike, ajo ka një disponueshmëri kaq të gjerë të dozave, saqë qeveria tashmë kishte dhuruar mijëra ampula për shtetet fqinjë në muajt e fundit. Dhe tani ata kanë zgjedhur të ofrojnë ofertë edhe për qytetarët që vijnë nga jashtë.

Continue Reading
Advertisement

Lajme

Spasovski: Hetimi për rastin “Sozia” do të zgjerohet, nuk ka tolerancë për askënd

Published

on

By

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski sonte deklaroi se hetimi për rastin “Sozia” në lidhje me abuzimin e pasaportave do të zgjerohet, pavarësisht nëse janë struktura brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme apo jashtë vendit, dhe pa marrë parasysh sa lart arrinë në hierarkinë e policisë.

“Nuk ka asnjë tolerancë për askënd, kushdo që ai dëshiron të jetë, si në strukturat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe në vend në përgjithësi. Sigurisht, ne punojmë me shërbimet partnere jashtë territorit të vendit, në krijimin e identiteteve dhe marrjen e masave kundër personave që ata përdorën”, tha Spasovski në “Vetëm e vërteta” në televizionin Kanal 5.

Ministri theksoi se procesi i hetimit do të tregojë se si dhe në çfarë mënyre janë bërëa ato.

I pyetur se si është e mundur që një parti politike të ketë informacione të tilla të rëndësishme si 214 dokumente të falsifikuara, Spasovski dyshon se opozita donte të sabotonte aksionin.

Spasovski informon se MPB-ja ka hapur përpunim të veçantë penal që i referohet punonjësve ose zyrtarëve të dikurshëm dhe aktualë të cilët në një moment të caktuar nxjerrin ose vendosin dokumente deri tek partia opozitare, mediat, etj.

Continue Reading

Bota

Zvicra lehtëson masat – Hap tarracat e lokaleve

Published

on

By

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim

Do të hapen zonat e jashtme të restoranteve (tarracat) por edhe brenda hapësirave të objekteve sportive dhe institucioneve kulturore.

Përveç kësaj, janë përsëri të lejuara ngjarjet me 50 persona brenda dhe deri në 100 persona jashtë si dhe mësimi me prani fizike, në universitete, transmeton albinfo.ch.

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim.

Vendimin e ka bërë të ditur pak më parë ministri i shëndetësisë, Alain Berset, shkruan albinfo.ch. Ai, së bashku me përfaqësues të tjerë qeveritarë është duke mbajtur një konferencë për media, në Bernë ku po u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve lidhur me situatën më të re të pandemisë.

Continue Reading

Lajme

Shtetësia, Snopçe: Është jetike për mijëra shqiptarë

Published

on

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe në emisionin “ENTER” ka deklaruar se bllokadën në Kuvend paralelisht e ka bërë vet pushteti dhe pastaj edhe opozita maqedonase me amendamentet dërguara për propozim ligjin për shtetësi. Ai tha se duke parë këto veprime, opozita shqiptare me 5 mars ka marrë vendim që të bllokojë çdo ligj në kuvend, dhe këtë Snopçe e quan “vendim reciprociteti”.

“Ne vlerësojmë se ky ligj, është jetik për mijëra shqiptarë, banorë të këtij shteti. Nëse qeveria thotë se ligji aktual plotëson standardet evropiane, njëra nga standardet evropiane është që të mos ketë asnjë qytetarë në botë që nuk ka asnjë shtetësi. Si mund të jetë standard evropian kur ne kemi qytetarë që jetojnë 30 vjet rresht në Maqedoni dhe nuk kanë shtetësinë. Ky fakt dhe argument demanton qeverinë”, tha Snopçe.

Ai tha se kur qeveria e ka parë se opozita është serioze dhe ka kapacitete edhe intelektuale edhe mekanizma për të bllokuar kuvendin atëherë kanë ndërmarr iniciativa për të biseduar dhe për të gjetur zgjidhje.

“Jemi afër marrëveshjes, ka disa detaje që duhet të hekurosen, të premten duhet të kemi edhe një takim të grupeve koordinuese për t’i parë dilemat dhe mendojë që kjo çështje ka vullnet të mirë që të zgjidhet”, u shpreh Snopçe.

Continue Reading

Aktuale