Connect with us

Lajme

Opozita Shqiptare djeg edhe fletët e librit të Sociologjisë / Omer Ajdini: Arbër Ademi autorizoi librin fashist për shqiptarët

Published

on

Aktivistët e Opozitës Shqiptare kanë reaguar sot në lidhje me skandalet e vazhdueshme në librat shkollorë në Maqedoninë e Veriut. Pas librit të Gjeografisë, ku fyeshin shqiptarët me tone raciste, së fundmi në skenë ka dalur libri i Sociologjisë, ku për shqiptarët thuhet se shumohen pa kontroll, në mënyrë tradicionale dhe kjo paraqet rrezik për të ardhmen e vendit. Omer Ajdini, i cili para ca javësh dogji para Ministrisë së Arsimit fletët e librit të Gjeografisë ku shpifej për shqiptarët, sot po në të njëjtin vend, dogji edhe fletën e librit të Sociologjisë. Gjithashtu aktivistët e Opozitës Shqiptare dorëzuan edhe një letër për ministren Carovska, që urgjentisht ta tërheqë këtë libër nga përdorimi, përcjell in7.

Libri i Sociologjisë është botuar në vitin 2002, ndërsa në vitin 2020 me vendim të Ministrit të Arsimit, Arbër Ademi është rikonfirmuar përdorimi i tij edhe për vitin aktual shkollor.

“Ky libër që e shihni këtu është libri i Sociologjisë për vitet e dyta të gjimnazit të reformuar. Njësoj sikurse libri i Gjeografisë dikur edhe ky libër shpërndan propagandë fashiste dhe nënçmues ndaj shqiptarëve dhe komuniteteve tjera jomaqedonase në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Më konkretisht, në faqen 116 të këtij libri bëhet dehumanizimi i shqiptarëve duke i trajtuar ata si të paedukuar, të cilët nuk janë të aftë të kontrollojnë natalitetin e tyre dhe si pasojë propozon që të vendosen masa kontrolli për natalitetin e shqiptarëve.

Në anën tjetër, propozon që të stimulohet nataliteti tek maqedonasit, sepse sipas këtij libri, shtimi i shqiptarëve shkakton probleme politike, ekonomike dhe sociale. Ky libër është asgjë më pak sesa një doracak i shpërndarjes së frymës fashiste anti-shqiptare dhe fatkeqësisht po ky libër u autorizua në vitin 2020 nga Ministri i atëhershëm Arbër Ademi.

Nga respekti që kemi për librin ne do e kursejmë atë si libër, megjithatë ne sot do t’i djegim faqet me elemente fashiste në mënyrë që të tregojmë që mentaliteti fashist nuk duhet të ketë vend në librat shkollor me të cilat synohet indoktrinimi i fëmijëve tanë. Përmes një letre zyrtare drejtuar Ministres Carovska, kërkojmë që urgjentisht ky libër të tërhiqet nga përdorimi dhe të ndalohet fyerja e shqiptarëve dhe shpërndarja e fashizmit në shtetin tonë”, theksoi Omer Ajdini nga Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa./in7.tv/

Continue Reading
Advertisement

Lajme

Spasovski: Hetimi për rastin “Sozia” do të zgjerohet, nuk ka tolerancë për askënd

Published

on

By

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski sonte deklaroi se hetimi për rastin “Sozia” në lidhje me abuzimin e pasaportave do të zgjerohet, pavarësisht nëse janë struktura brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme apo jashtë vendit, dhe pa marrë parasysh sa lart arrinë në hierarkinë e policisë.

“Nuk ka asnjë tolerancë për askënd, kushdo që ai dëshiron të jetë, si në strukturat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe në vend në përgjithësi. Sigurisht, ne punojmë me shërbimet partnere jashtë territorit të vendit, në krijimin e identiteteve dhe marrjen e masave kundër personave që ata përdorën”, tha Spasovski në “Vetëm e vërteta” në televizionin Kanal 5.

Ministri theksoi se procesi i hetimit do të tregojë se si dhe në çfarë mënyre janë bërëa ato.

I pyetur se si është e mundur që një parti politike të ketë informacione të tilla të rëndësishme si 214 dokumente të falsifikuara, Spasovski dyshon se opozita donte të sabotonte aksionin.

Spasovski informon se MPB-ja ka hapur përpunim të veçantë penal që i referohet punonjësve ose zyrtarëve të dikurshëm dhe aktualë të cilët në një moment të caktuar nxjerrin ose vendosin dokumente deri tek partia opozitare, mediat, etj.

Continue Reading

Bota

Zvicra lehtëson masat – Hap tarracat e lokaleve

Published

on

By

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim

Do të hapen zonat e jashtme të restoranteve (tarracat) por edhe brenda hapësirave të objekteve sportive dhe institucioneve kulturore.

Përveç kësaj, janë përsëri të lejuara ngjarjet me 50 persona brenda dhe deri në 100 persona jashtë si dhe mësimi me prani fizike, në universitete, transmeton albinfo.ch.

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim.

Vendimin e ka bërë të ditur pak më parë ministri i shëndetësisë, Alain Berset, shkruan albinfo.ch. Ai, së bashku me përfaqësues të tjerë qeveritarë është duke mbajtur një konferencë për media, në Bernë ku po u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve lidhur me situatën më të re të pandemisë.

Continue Reading

Lajme

Shtetësia, Snopçe: Është jetike për mijëra shqiptarë

Published

on

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe në emisionin “ENTER” ka deklaruar se bllokadën në Kuvend paralelisht e ka bërë vet pushteti dhe pastaj edhe opozita maqedonase me amendamentet dërguara për propozim ligjin për shtetësi. Ai tha se duke parë këto veprime, opozita shqiptare me 5 mars ka marrë vendim që të bllokojë çdo ligj në kuvend, dhe këtë Snopçe e quan “vendim reciprociteti”.

“Ne vlerësojmë se ky ligj, është jetik për mijëra shqiptarë, banorë të këtij shteti. Nëse qeveria thotë se ligji aktual plotëson standardet evropiane, njëra nga standardet evropiane është që të mos ketë asnjë qytetarë në botë që nuk ka asnjë shtetësi. Si mund të jetë standard evropian kur ne kemi qytetarë që jetojnë 30 vjet rresht në Maqedoni dhe nuk kanë shtetësinë. Ky fakt dhe argument demanton qeverinë”, tha Snopçe.

Ai tha se kur qeveria e ka parë se opozita është serioze dhe ka kapacitete edhe intelektuale edhe mekanizma për të bllokuar kuvendin atëherë kanë ndërmarr iniciativa për të biseduar dhe për të gjetur zgjidhje.

“Jemi afër marrëveshjes, ka disa detaje që duhet të hekurosen, të premten duhet të kemi edhe një takim të grupeve koordinuese për t’i parë dilemat dhe mendojë që kjo çështje ka vullnet të mirë që të zgjidhet”, u shpreh Snopçe.

Continue Reading

Aktuale