Connect with us

Lajme

Kompania “Siti plaza” do të investojë mbi 105 milionë euro në zhvillimin e “Ramstor Maqedoni”

Published

on

Kompania e Maqedonisë së Veriut “Siti plaza”, pronar I ri I “Ramstor Maqedoni” në përbërje të të cilit hyjnë qendra blerëse “Ramstor moll”, si dhe zinxhiri I marketeve “Ramstor”, në pesë vitet në vijim do të investojë mbi 105 milionë euro në zgjerim dhe zhvillim të kësaj kompanie. Ekipi menaxhues I “Siti plaza” sot para përfaqësuesve të shumtë të kreut shtetëror, përfaqësues të korit diplomatik, biznesmenë dhe medium, e prezantoi programin investues për “Ramstor Maqedoni” për periudhën prej vitit 2021 deri në vitin 2025, me ç’rast edhe solemnisht e mori kompania nën kryesimin e saj.

Në ngjarjen solemne për marrjen e “Ramstor Maqedoni”, kompania “Siti plaza” e prezantoi edhe partneritetin e ri strategjik me holdingun “Migros” nga Republika e Turqisë. Ky bashkëpunim nënkupton investim të përbashkët në pjesën e sigurimit dhe franshizës së markës tregtare “M” për rajonin e Ballkanit, që do të mundësojë qasje edhe deri tek tregjet e huaja, në të cilat krahas “Ramstor”-it do të kyçen edhe prodhues të tjerë të vendit dhe të Turqisë.

Me investimet e planifikuara, në pesë vitet e ardhshme “Siti plaza” do ta rrisë kapacitetin e qendrës tregtare “Ramstor moll” në Shkup dhe do të ndërtojë garazh nëntokësor për këtë objekt, do ta zgjerojë rrjetin shitës të marketeve “Ramstor” për 18 supermarkete të reja, si dhe do të ndërtojë tre “Ramstor Retail” parqe në lokacione në vend ku “Rasmtor” për momentin nuk është I pranishëm. Plotësisht, plani investees parasheh ndërtim dhe modernizim të qendrës logjistike “Ramstor” në sipërfaqe prej mbi 25 mijë m2, ndërtim të hapësirës së re administrative-afariste, investime në fabrika për përpunim dhe paketim të prodhimeve ushqimore, si dhe ndërtim të centralit fotovoltaik prej 5 megavatëve në rajonin e Koçanit.

Me marrjen e “Ramstor Maqedoni”, siç theksoi Ajdovan Ademoski, pronar I “Siti plaza”, kompania do t’I mbajë të gjithë të punësuarit, ndërsa me investimet e reja do të happen edhe plotësisht 700 vende të punës në të gjithë sektorët nga puna e shoqatës. Vlera e përgjithshme e investimeve të planifikuara do të jetë 105,2 milionë euro.

“Prej kohë më parë, ‘Siti plaza’ solli vendim afarist ku në cilësi të pronarit të plotë e mori pronësinë e Rasmtor Maqedoni dhe planifikon ta vazhdojë përvojën dhe njohuritë e veta në zhvillimin dhe adaptimin e mëtutjeshëm të standardeve të reja në bërjen e tregtisë në këmbim tregtar, sin ë shtet, ashtu edhe jashtë, në Turqi, Bullgari, Serbi dhe Kosovë”, tha Admeoski në ngjarjen e sotme.

Kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e vet tha se në kohën kur kompanitë tek ne dhe çdo kund në botë po përballen me sfida të mëdha për shkak të pandemisë nga Kovid-19 dhe për atë shkak I ulë shpenzimet dhe numrin e të punësuarve, është raritet I rrallë hyrja në investime të reja dhe paralajmërim për punësime të reja. Një nga shembujt e rrallë tek ne, shtoi Zaev, është plani I “Siti plaza”, I biznesmenit Ajdovan Ademoski pas marrjes së QT “Ramstor” dhe zinxhiri me të njejtin emër të marketeve.

“Me këtë rast ta theksoj rolin e qytetarëve nga komuniteti turk për vendin tonë si vegël e fuqishme e ndërlidhjes së miqësisë tradicionalisht dhe jashtëzakonisht të mirë dhe bashkëpunim I shkëlqyeshëm mes Maqedonisë së Veriut dhe Turqisë. Dy vendet tona vazhdimisht investojnë në zhvillimin e marrëdhënieve bilateral në rajon dhe më gjerë. Ilustrim më I mire është prania e një numri të madh të investimeve të huaja në vend nga Turqia, ajo është investuesja më e madhe e huaj në Maqedoni të Veriut nga vendet jashtë BE-së”, tha Zaev.

Shtoi se vetëm këtë vit interesim për të investuar në gazifikimin sekondar të vendit tone shprehën dy kompani të mëdha turke dhe hynë në faze përfundimtare të dialogut konkurrues për vendosje të partneritetit private-publik në këtë projekt në vlerë prej 300 milionë eurove.

“Dy kompani turke konkurrojnë në Çebren, disa kompani turke për ndërtim të hekurudhave, dy kompani për njëqind megavatë në Osllomej janë vetëm nga Turqia, disa kompani turke për investime grinfilld në zonat tona”, konkludoi Zaev.

Ambasadori turk, Hasan Mahmet Sekizqok theksoi se ndërhyrjet e reja të cialt do t’I realizojë “Ramstor”-I, pa dyshim do të japin fidbek në marrëdhëniet ekonomike të Turqisë dhe Maqedonisë.

Continue Reading
Advertisement

Lajme

Spasovski: Hetimi për rastin “Sozia” do të zgjerohet, nuk ka tolerancë për askënd

Published

on

By

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski sonte deklaroi se hetimi për rastin “Sozia” në lidhje me abuzimin e pasaportave do të zgjerohet, pavarësisht nëse janë struktura brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme apo jashtë vendit, dhe pa marrë parasysh sa lart arrinë në hierarkinë e policisë.

“Nuk ka asnjë tolerancë për askënd, kushdo që ai dëshiron të jetë, si në strukturat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe në vend në përgjithësi. Sigurisht, ne punojmë me shërbimet partnere jashtë territorit të vendit, në krijimin e identiteteve dhe marrjen e masave kundër personave që ata përdorën”, tha Spasovski në “Vetëm e vërteta” në televizionin Kanal 5.

Ministri theksoi se procesi i hetimit do të tregojë se si dhe në çfarë mënyre janë bërëa ato.

I pyetur se si është e mundur që një parti politike të ketë informacione të tilla të rëndësishme si 214 dokumente të falsifikuara, Spasovski dyshon se opozita donte të sabotonte aksionin.

Spasovski informon se MPB-ja ka hapur përpunim të veçantë penal që i referohet punonjësve ose zyrtarëve të dikurshëm dhe aktualë të cilët në një moment të caktuar nxjerrin ose vendosin dokumente deri tek partia opozitare, mediat, etj.

Continue Reading

Bota

Zvicra lehtëson masat – Hap tarracat e lokaleve

Published

on

By

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim

Do të hapen zonat e jashtme të restoranteve (tarracat) por edhe brenda hapësirave të objekteve sportive dhe institucioneve kulturore.

Përveç kësaj, janë përsëri të lejuara ngjarjet me 50 persona brenda dhe deri në 100 persona jashtë si dhe mësimi me prani fizike, në universitete, transmeton albinfo.ch.

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim.

Vendimin e ka bërë të ditur pak më parë ministri i shëndetësisë, Alain Berset, shkruan albinfo.ch. Ai, së bashku me përfaqësues të tjerë qeveritarë është duke mbajtur një konferencë për media, në Bernë ku po u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve lidhur me situatën më të re të pandemisë.

Continue Reading

Lajme

Shtetësia, Snopçe: Është jetike për mijëra shqiptarë

Published

on

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe në emisionin “ENTER” ka deklaruar se bllokadën në Kuvend paralelisht e ka bërë vet pushteti dhe pastaj edhe opozita maqedonase me amendamentet dërguara për propozim ligjin për shtetësi. Ai tha se duke parë këto veprime, opozita shqiptare me 5 mars ka marrë vendim që të bllokojë çdo ligj në kuvend, dhe këtë Snopçe e quan “vendim reciprociteti”.

“Ne vlerësojmë se ky ligj, është jetik për mijëra shqiptarë, banorë të këtij shteti. Nëse qeveria thotë se ligji aktual plotëson standardet evropiane, njëra nga standardet evropiane është që të mos ketë asnjë qytetarë në botë që nuk ka asnjë shtetësi. Si mund të jetë standard evropian kur ne kemi qytetarë që jetojnë 30 vjet rresht në Maqedoni dhe nuk kanë shtetësinë. Ky fakt dhe argument demanton qeverinë”, tha Snopçe.

Ai tha se kur qeveria e ka parë se opozita është serioze dhe ka kapacitete edhe intelektuale edhe mekanizma për të bllokuar kuvendin atëherë kanë ndërmarr iniciativa për të biseduar dhe për të gjetur zgjidhje.

“Jemi afër marrëveshjes, ka disa detaje që duhet të hekurosen, të premten duhet të kemi edhe një takim të grupeve koordinuese për t’i parë dilemat dhe mendojë që kjo çështje ka vullnet të mirë që të zgjidhet”, u shpreh Snopçe.

Continue Reading

Aktuale