Connect with us

Shëndeti

Mënyra më e sigurt për të humbur 7 kg, ja çfarë sugjeron kardiologu me dietën 5 ditore

Published

on

Dieta është një pjesë shumë e rëndësishme e stilit tonë të jetesës. Për ata që janë mbipeshë, ajo kthehet në një domosdoshmëri, pasi rrezikohen nga një numër i madh sëmundjesh.

Nëse ju apo ndonjë i afërm i juaji keni probleme me mbipeshën, ne sot do t’ju tregojmë një plan të plotë dietor.

Kjo dietë është konceptuar nga një kardiolog i njohur europian. Burimi kryesor i proteinave në këtë dietë janë vezët.

Mos harroni të ushtroni çdo ditë aktivitet fizik. Është edhe kjo një nevojë!

Kjo dietë është shumë e thjeshtë dhe mëngjesi është gjithmonë i njëjtë. Duhet të hani rrush ose banane. Më poshtë gjeni vaktet e tjera të çdo dite, dreka dhe darka.

Dita 1 Dreka: 1 portokall, 1 filxhan me kos dhe 1 vezë e zier; Darka: 2 vezë të ziera, 2 feta buke tosti, gjysmë kastraveci, pak peshk dhe 2 domate;

Dita 2 Dreka: 1 portokall, 1 filxhan kos, 1 vezë e zierë; Darka: 125 gramë mish të kuq, një filxhan me kafe ose çaj pa sheqer, një portokall;

Dita 3 Dreka: 1 kastravec, 1 portokalle, 1 vezë e zierë; Darka: 125 gramë mish i kuq, pak bukë tosti dhe një filxhan me kafe ose çaj pa sheqer;

Dita 4 Dreka: Një fetë bukë tost, 1 portokall, 125 gr djathë; Darka: Sipas zgjedhjes, një nga dy darkat e tjera;

Dita 5 Dreka: Një fetë bukë tosti, 200 gra peshk i gatuar, 1 domate; Darka: Karrota të ziera dhe patate.

Shënim: Dieta është e shëndetshme, por, ju duhet të konsultoheni me mjekun ose nutricionistin para se ta aplikoni.

BURIMI

Continue Reading
Advertisement

Lajmet kryesore

Ushqimet e preferuara për syfyr

Published

on

Per nje agjerim te lehte dhe te shendetshem,ju sugjerojme disa lloje ushqimesh te cilat na mbajne te ngopur pergjate tere dites dhe njekohesisht jane te shendetshme.

-Ushqimet e pasura me proteina si gjeldeti(mish qure),mish pule,peshk.

-bollguri,sepse eshte i pasur me fibra, tretet me ngadale dhe njekohesisht na mban te ngopur.

-Mollet gjithashtu preferohen per syfyr sepse kan sasi te madhe ujin,permbjane fibra dhe preferohet qe gjithemone para perfundimit te syfyrit te kafshojme ndonje molle.

-Avogado eshte e mbushur me nutritient,pemrbna yndyrna te shendetshme,dhe vitamina te cilat ne bejne te ndihemi me energjike.

-Bananeja permban sasi te madhe kaliumi,ndihmon ne zvoglimin e etjes.

-Fasulja tretet me ngadale,mban te ngopur per nje kohe me te gjate.

-Frutat dhe perimet kan sasi te madhe fibrash,kan sasi te madhe te ujit,dhe i bajne mie organizmit duke kompenzuar ato qe i mungojne gjate dites.

-Orizi dhe makaronat(pastat) mund te na mbajne me energji deri ne syfyrin e ardhshem,kan fibra,karbohidrate.

-Thjerrezat jan gjithasht te preferuara,jane te pasura me fibra,proteina dhe sasi te konsiderueshme mineralesh qe ndiojmen ne punen e muskujve pergjate gjithe dites.

-Hurmat dhe fiqte jane shume te prefeuara,japin energjine qe na nevoitet,mbajne stomakun e n gjendje te lehte,si dhe nje gjume te rehatshem.

-Vezet jane gjithashtu te pasura me proteina,jane te preferuara per nje dite te gjate agjerimi.

-frutat e thara si arrat,lajthite,bajamet jane burmie te medha te proteinave,kane kalori dhe preferohen te konsumohen per cdo iftare dhe syfyr.

-Kosi gjithashtu ndihmon ne tretjen,redukton etjen,deh preferohet shume per syfyr.

-Qumeshti sikurse edhe kosi,perveq se ndihmon ne reduktimin e etjes,jep energji,ka sasi te madhe te kalciumit.

-Trangujt njihen si perimet me sasi me te madhe te ujit,ndihmon ne hidratimin e organizmit.

-Shalqiri ka sasin me te madhe te ujit,eshte shume freskues dhe i pasur me vitamina.

Preferohet gjithashtu te shmangen ushqimet me shume sheqer,me shume krip,pijet me kofeine,ushqimet pikante,ushqimet e skuqura dhe me shume yndyre.

BURIMI

Continue Reading

Lajme

Katër efektet shëruese që i sjell agjërimi gjatë Ramazanit

Published

on

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të botës tregojnë vazhdimisht edhe për efektet shëruese që i sjell agjërimi në shëndetin tonë.

Agjërimi jua forcon trurin
Nuk ka dyshim se do t’i vëreni edhe vet efektet pozitive që agjërimi i sjell në mirëqenien tuaj mendore dhe fokusin shpirtëror, por efektet e agjërimit në tru janë edhe më drastike nga ç’mendoni.

Një studim i kryer nga shkencëtarët amerikanë ka konstatuar se fokusi mendor që arrihet gjatë Ramazanit e shkakton trupin të prodhojë më shumë qeliza të trurit, dhe rrjedhimisht e përmirëson funksionin e tij.

Gjithashtu ju keni edhe zvogëlim të kortizolit – hormon i stresit.

Agjërimi ju ndihmon të hiqni dorë nga shprehitë e këqija
Për shkak se do të jeni duke agjëruar gjatë ditës, Ramazani është periudhë e përsosur për të hequr dorë nga shprehitë e këqija. Shprehitë si tymosja e duhanit apo konsumimi i ushqimeve me shumë sheqer mund t’i largoni shumë lehtë përmes agjërimit sepse trupi gradualisht mësohet me mungesën e tyre derisa ta keni hekur krejtësisht varësinë.

Kolesterol më të ulët

Të gjithë e dimë se humbja e peshës është një nga efektet fizike që i ka agjërimi. Por, veç kësaj, një ekip i kardiologëve nga Emiratet e Bashkuara ka konstatuar se personat që agjërojnë përjetojnë reduktim të kolesterolit në gjakun e tyre.

Kolesteroli i ulët e përmirëson shëndetin kardiovaskular.

Detoksikimi i trupit

Përveç se agjërimi i ndihmon besimtarët ta pastrojnë vetën shpirtërisht, ai gjithashtu është fantastik edhe për detoksikimin apo pastrimin e trupit. Duke mos ngrënë apo pirë gjatë ditës, trupi fillon ta detoksikojë veten dhe i largon toksina e dëmshme që mund të gjenden në depozitat e yndyrës.

BURIMI

Continue Reading

Lajme

Origjina e Covid-19 – Katër teoritë që ekzistojnë!

Published

on

Raporti mbi origjinën e pandemisë së Covid-19, shqyrtoi 4 hipoteza se si virusi depërtoi tek njerëzit, duke i renditur ato nga më e mundshmja tek më e pak e mundshmja.

Raporti përfundimtar, një studim i përbashkët i OBSH-Kinë, të cilin AFP e mori të hënën përpara botimit të saj zyrtar, përshkruan se si ekipi i përbashkët i shkencëtarëve kinezë dhe ekspertëve ndërkombëtarë, ndërtoi hierarkinë e probabiliteteve.

Ja cilat janë 4 teoritë sipas një rendi zbritës:

1. Një kafshë bartëse e ndërmjetme

Kjo hipotezë, e konsideruar nga ekspertët si një “rrugë e mundshme”, argumenton se virusi u përhap në fillim nga kafsha pritëse fillestare, me gjasë një lakuriq nate, tek një kafshë tjetër endërmjetme, para se të kalonte tek njerëzit.

Edhe pse viruset më të afërta me koronavirusin u gjetën tek lakuriqët e natës, distanca evolucionare midis atyre viruseve dhe SARS-CoV-2 që shkakton sëmundjen Covid-19 vlerësohet të jetë disa dekada, duke sugjeruar se mungon një hallkë në mes. Viruse shumë të ngjashme janë gjetur tek pangolinat, çka sugjeron transmetimin të paktën një herë tëspecieve të kryqëzuara nga lakuriqët e natës.

Ndërsa SARS-CoV-2 është gjetur në një numër në rritje të specieve të kafshëve, studimet sugjerojnë se ato ishin infektuar nga njerëzit. Dhe deri më tani, testet e një game të gjerë të kafshëve shtëpiake dhe të egra në rajonin ku filloi shpërthimi, nuk kanë treguar prova të pranisë së SARS-CoV-2.

Ekspertët sugjeruan se virusi mund të jetë futur në Kinë, përmes importeve të mishit në Vuhan nga fermat e kafshëve të egrat nga provinca, ku lakuriqët e natës kanë treguar se bartin koronavirusë të ngjashëm. “Ndërsa kjo nuk provon një lidhje, siguron një hap tjetër kuptimplotë për hetimin”- thotë raporti.

2. Transmetimi i drejtpërdrejtë

Kjo hipotezë, e konsideruar “deri diku e mundshme”, supozon se SARS-CoV-2 kaloi direkt nga pritësi origjinal, me gjasë nga një lakuriq nate tek njerëzit.

Raport thekson se shumica e koronavirusëve aktualë që prekin njerëzit, vijnë nga kafshët.Hetimi ka zbuluar viruse me ngjashmëri të madhe gjenetike me SARS-CoV-2 tek lakuriqët e Rhinolophus. Ai gjithashtu theksoi se “antitrupat ndaj proteinave të koronavirusit të lakuriqëve, janë gjetur te njerëzit që kanë pasur kontakte të ngushta me lakuriqët e natës”.

Megjithëse lidhja gjenetike më e afërt me SARS-CoV-2 është një virus që prek lakuriqët e natës, investigimi tregon “dekada hapësirë evolucionare” midis tyre, çka sugjeron se është më e mundur një rrugë e ndërmjetme. “Gjithashtu, kontaktet midis njerëzve dhe lakuriqëve të natës apo pangolinës, nuk ka të ngjarë të jenë aq të zakonshme sa kontakti midis njerëzve dhe bagëtive apo kafshëve të egra të fermave”- thekson raporti.

Studimet mbi zinxhirët e furnizimit të tregjeve të Vuhanit, siguruan disa “vektorë të besueshëm”, të cilat duhet të zgjerohen në vendet e tjera, thekson raporti.

3. Zinxhiri i furnizimit me ushqime të ngrira

Kjo hipotezë, e cila u gjykua “e mundshme”, sugjeron se produktet ushqimore të ngrira apo paketimi i tyre, mund të ketë qenë një rrugë e futjes dhe transmetimit të SARS-CoV-2.

Vitin e shkuar, Kina përjetoi disa shpërthime epidemike nga produktet e ngrira të importuara. SARS-CoV-2 është gjetur në paketimin e jashtëm të produkteve të ngrira, duke sugjeruar sevirusi mund të kalojë përmes produkteve të kontaminuara.

Raporti theksoi se “nuk ka asnjë provë përfundimtare për transmetimin e SARS-CoV-2 nga ushqimet, dhe probabiliteti i një kontaminimi nga ushqimet e ngrira është shumë i vogël”.

Ekspertët bëjnë thirrje për shqyrtimin e produkteve të ngrira, sidomos të kafshëve të egra të kultivuara, të shitura në tregun Huanan të Vuhanit nga dhjetori 2019, nëse kanë mbetur ende në dispozicion.

Kjo hipotezë, e cila u cilësua si “tejet e pamundur”, konsideron se SARS-CoV-2 u prezantua përmes një incidenti laboratorik. Ekspertët shqyrtuan teorinë se virusi doli nga një laborator përmes infeksionit aksidental të stafit. Por ata nuk morën në konsideratë hipotezën e lëshimit të qëllimshëm të virusit, të cilën shkencëtarët tashmë e kanë përjashtuar.

“Megjithëse të rralla, aksidentet laboratorike ndodhin”- nënvizoi raporti. Dhe CoV RaTG13, lloji më i afërt me SARS-CoV-2, i gjetur në tamponët analë të lakuriqëve, ishte sekuencuar në Institutin e Virologjisë në Vuhan.

“Nuk ka asnjë regjistër të viruseve të lidhura ngushtë me SARS-CoV-2 në asnjë laborator para dhjetorit 2019. Rreziku i rrjedhjes aksidentale të SARS-CoV-2 në laborator, është jashtëzakonisht i ulët”-shtoi ai.

“Duhet një rishikimi i rregullt administrativ dhe i brendshëm i nivelit të sigurisë nëlaboratorët në mbarë botën. Kërkohet ndjekje e provave të reja të siguruara rreth rrjedhjeve të mundshme laboratorike”-thekson raporti. / Bota.al

Continue Reading

Aktuale