Connect with us

Lajme

Lëshohet urdhër arrest ndërkombëtar për narko-bosët e drogës nga Gërçeci

Published

on

Ministria e Punëve të Brendshme ka lëshuar urdhër arrest ndërkombëtar për narko-bosët e drogës nga Gërçeci pas operacionit “Mali”, që u realizua javën e kaluar.

MPB-ja gjatë aksionit arriti të arrestojë disa persona, por kryesorët arritën që të arratiseshin, me të cilën sot është lëshuar urdhër arrest ndërkombëtar. Bëhet fjalë për Sedat Bajrami, Besir Latifi, Egzon Zendeli, Senat Latifi, Ilaz Muaremi dhe Ismail Rogoci.

Në aksionin e javës së kaluar u arrestuan 21 persona.

 

BURIMI

Continue Reading

Lajme

Ziadin Sela mbledh kryesinë, ja çka u vendos për zgjedhjet lokale

Published

on

By

Kumtesë nga Aleanca për Shqiptarët

Kryesia Qendrore e Aleancës për Shqiptarët, sonte (25.07.2021) mbajti mbledhjen e radhës në të cilën u diskutua për përgaditjet për zgjedhjet lokale. Në këtë mbledhje u sollën edhe dy vendime:

1. Shtabi Qendror i partisë u plotësua me anëtarë të ri nga katër zonat zgjedhore:

Për Zonën 1

Zulfi Adili

Për Zonën 2

Elmi Aziri

Për Zonën 5

Syrija Rashidi

Për Zonën 6

Halil Snopçe dhe Ilire Dauti 

2. Kryesia Qëndrore autorizon Kryetarin e partisë që të organizojë kuvendet zgjedhore të degëve, për zgjedhjen e kandidatëve për kryetar të mundshëm të komunave.

Continue Reading

Kosovë

“3-4 ditë rrugë, vetëm një natë pushim” – Flet djali i shoferit që humbi jetën në aksidentin e sotëm

Published

on

By

Dhjetë persona kanë vdekur dhe mbi 40 të tjerë janë plagosur të dielën, pas daljes nga rruga të një autobusi me targa të Kosovës, në autostradën afër Sllavonski Brodit në Kroaci.

Adhurim Sylmetaj (i biri i Naser Sylmetajt), nga fshati Gërçinë në afërsi të Gjakovës, ka thënë se babai i tij ka rreth tetë muaj që ka filluar punën në këtë kompani.
“Janë nisur para 3-4 ditëve, edhe në momentin që kanë mbërri, menjëherë, veç atë mbrëmje kanë pushuar, dhe menjëherë të nesërmen në mëngjes rreth orës 09:00 janë nisur për në Kosovë”, tha Sylmetaj për REL.
“Herën e fundit kur kam folur me të ka qenë në momentin kur e kaluar kufirin Gjermani-Austri”, ka thënë Sylmetaj.

Ai po ashtu ka reaguar edhe përmes një shkrimi në Facebook.

Shoferi tashmë i ndjerë kishte vozitur autobusin për disa orë.

Aksidenti besohet se ka ndodhur pasi ai është ndërruar nga shoferi tjetër, i cili është intervistuar nga policia kroate.

Continue Reading

Lajme

Vëllai ia vjedh motrës arin me vlerë 50 mijë euro në Gostivar

Published

on

By

Sot rreth orës 16.00, zyrtarët policorë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, e kanë privuar nga liria personin M.A. (31) nga një fshat në rajonin e Gostivarit, i cili dyshohet se gjatë dy muajve të kaluar, në disa raste, ka vjedhur stoli ari nga shtëpia e babait të tij në një vlerë totale prej 50 deri 60 mijë euro. Ari ishte në pronësi të motrës së tij dhe M.A. ua kishte shitur personave të tjerë, ndërsa vjedhja u raportua sot (25-korrik) në ora 15.00 nga babai i tij. Pas dokumentimit të çështjes, do të pasojë parashtresë adekuate.

Continue Reading

Aktuale