Connect with us

Lajme

Si e përdorin Bitcoinin shqiptarët? Ja cilat janë qytetet ku prodhohet më shumë dhe si vidhet energjia elektrike

Published

on

Gent Progni është zhvillues uebi. Ai e përdor bitcoin për të blerë në internet servera që i duhen për punën e tij të përditshme. Kjo i intereson sepse kompanitë ku ai është klient nxisin pagesat me bitcoin duke bërë oferta në ulje çmimesh për produktet e kërkuara.

“Unë e përdor se kam benefite. Nëse një server kushton 100 dollar, nëse unë paguaj në kriptomonedha sepse ka kompani që e bëjnë exchange dhe me açount shqiptar. Kemi blockchain që të kërkon një kartë identiteti dhe ti verifikohesh e mund të blesh valutën duke e bërë exchange, gjithmonë duke e blerë, jo duke e prodhuar. Unë e përdor sepse një server 100 dollar, unë e marr 80 dollar. Është ulje e mirë nëse bëhet fjalë për sasi të madhe produkti.” u shpreh Gent Progoni, Web Developer.

Në kohën kur Progni investoi në Bitcoin gjashtë vite më parë, vlera e kriptomonedhës ishte 3800 dollarë . Ai investoi 100 dollar e mandej i shiti kur iu rrit vlera dhe tregon se është penduar. “Me informacionet që unë kam, di që ka Hots Pote. Ka në Tiranë, nëpër rrethe, por ka edhe persona që I përdorin për aktivitete të paligjshme dhe vjedhin edhe energjinë elektrike për ti prodhuar që fitimi të jetë sa më I madh. Sepse kostoja më e madhe që ka prodhimi i Bitcoin është energjia elektrike sepse harxhon shumë. Ditët e fundit kanë dalë informacione që paisjet futen kontrabandë, regjistrohen ndryshe, dhe mendoj që duhet të jetë e vërtetë sepse edhe paisje të tjera që nuk përdoren për Bitcoin futen në të njëjtën mënyrë duke anashkaluar pagesën e doganës, informacionin.

Në Shqipëri prodhojnë Bitcoin ata që kanë akses te energjia elektrike. Ata duhet të jenë personat që e kanë më të thjeshtë për ta prodhuar.Në Belgjikë policia ishte vënë në ndjekje të një shtëie që prodhonte hashash dhe kur shkuan aty, zbuluan që ishte minierë Bitcoini sepse kishte harxhimin e energjsië sa një shtëpi që prodhonte hashash.” u shpreh Gent Progoni, Web Developer.

Edhe Denisa Kele konfirmon se në Shqipëri ka vite që prodhohet bitcoin.“Në Shqipëri bëhet, nuk e di kush e paguan energjinë elektrike, mendoj që ndoshta e paguajmë ne, por e favorshme nuk është duke folur edhe nga pikpamja e ambientit. Të mendosh sa shumë energji shpenzohet, por bëhet. Flitet në rrethe që të ardhurat janë sa gjysma e buxhetit të shtetit.”u shpreh Denisa Kele, Ekonomiste.

Prej vitesh ka patur kërkesa për tu hapur exchange në Shqipëri që të njihej pjesa e shkëmbimit të monedhave virtuale. Do kohë më parë u hap një ATM, por që nuk rezultoi funksionale sepse shumat që mund të përktheje ishin shumë të vogla dhe nuk ishte në interesin e askujt për ta bërë këtë. Sepse transaksionet që iu interesojnë njerëzve që posedojnë portofole të tilla janë me shuma më të mëdha se ç’ofronte ATM. Mund të funksionojë për nevoja të shpejta. Por interesat janë më të mëdha se kaq.

Top Channel

Continue Reading
Advertisement

Lajme

Spasovski: Hetimi për rastin “Sozia” do të zgjerohet, nuk ka tolerancë për askënd

Published

on

By

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski sonte deklaroi se hetimi për rastin “Sozia” në lidhje me abuzimin e pasaportave do të zgjerohet, pavarësisht nëse janë struktura brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme apo jashtë vendit, dhe pa marrë parasysh sa lart arrinë në hierarkinë e policisë.

“Nuk ka asnjë tolerancë për askënd, kushdo që ai dëshiron të jetë, si në strukturat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe në vend në përgjithësi. Sigurisht, ne punojmë me shërbimet partnere jashtë territorit të vendit, në krijimin e identiteteve dhe marrjen e masave kundër personave që ata përdorën”, tha Spasovski në “Vetëm e vërteta” në televizionin Kanal 5.

Ministri theksoi se procesi i hetimit do të tregojë se si dhe në çfarë mënyre janë bërëa ato.

I pyetur se si është e mundur që një parti politike të ketë informacione të tilla të rëndësishme si 214 dokumente të falsifikuara, Spasovski dyshon se opozita donte të sabotonte aksionin.

Spasovski informon se MPB-ja ka hapur përpunim të veçantë penal që i referohet punonjësve ose zyrtarëve të dikurshëm dhe aktualë të cilët në një moment të caktuar nxjerrin ose vendosin dokumente deri tek partia opozitare, mediat, etj.

Continue Reading

Bota

Zvicra lehtëson masat – Hap tarracat e lokaleve

Published

on

By

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim

Do të hapen zonat e jashtme të restoranteve (tarracat) por edhe brenda hapësirave të objekteve sportive dhe institucioneve kulturore.

Përveç kësaj, janë përsëri të lejuara ngjarjet me 50 persona brenda dhe deri në 100 persona jashtë si dhe mësimi me prani fizike, në universitete, transmeton albinfo.ch.

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim.

Vendimin e ka bërë të ditur pak më parë ministri i shëndetësisë, Alain Berset, shkruan albinfo.ch. Ai, së bashku me përfaqësues të tjerë qeveritarë është duke mbajtur një konferencë për media, në Bernë ku po u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve lidhur me situatën më të re të pandemisë.

Continue Reading

Lajme

Shtetësia, Snopçe: Është jetike për mijëra shqiptarë

Published

on

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe në emisionin “ENTER” ka deklaruar se bllokadën në Kuvend paralelisht e ka bërë vet pushteti dhe pastaj edhe opozita maqedonase me amendamentet dërguara për propozim ligjin për shtetësi. Ai tha se duke parë këto veprime, opozita shqiptare me 5 mars ka marrë vendim që të bllokojë çdo ligj në kuvend, dhe këtë Snopçe e quan “vendim reciprociteti”.

“Ne vlerësojmë se ky ligj, është jetik për mijëra shqiptarë, banorë të këtij shteti. Nëse qeveria thotë se ligji aktual plotëson standardet evropiane, njëra nga standardet evropiane është që të mos ketë asnjë qytetarë në botë që nuk ka asnjë shtetësi. Si mund të jetë standard evropian kur ne kemi qytetarë që jetojnë 30 vjet rresht në Maqedoni dhe nuk kanë shtetësinë. Ky fakt dhe argument demanton qeverinë”, tha Snopçe.

Ai tha se kur qeveria e ka parë se opozita është serioze dhe ka kapacitete edhe intelektuale edhe mekanizma për të bllokuar kuvendin atëherë kanë ndërmarr iniciativa për të biseduar dhe për të gjetur zgjidhje.

“Jemi afër marrëveshjes, ka disa detaje që duhet të hekurosen, të premten duhet të kemi edhe një takim të grupeve koordinuese për t’i parë dilemat dhe mendojë që kjo çështje ka vullnet të mirë që të zgjidhet”, u shpreh Snopçe.

Continue Reading

Aktuale