Connect with us

Denoncime

Aleanca dhe ALternativa e Zhelinës denoncojnë: Komuna ngarkon me borxhe inekzistente nga dy herë familjet, njëkohësisht edhe babain edhe birin

Published

on

Reagimi i plotë i Koalicionit Aleanca për Shqiptarët dhe Alterntiva

Gjendemi sot këtu për të reaguar kundër vërejtjeve që janë shpërndarë nga ana e Komunës së Zhelinës, gjoja se banorët e kësaj komune kanë borxhe. E vërteta është krejt e kundërta. Një objekt banimi e kanë ngarkuar dy herë, edhe Babain edhe Djalin , kanë ngarkuar me borxhe edhe familjarë të cilët nuk kanë asgjë në pronësi.

Për çfarë arsyeje e kanë bërë këtë? Nga paaftësia apo nga vigjilenca e tyre për të inkasuar mjete për nevojat e zgjedhjeve ose për manipulim të qytetarëve, duke ua falur borxhin inegzistent para zgjedhjeve?

Ne vërejtje thuhet: Te nderuar banorë me siguri jeni ne dijeni se, për shërbimet e kryera komunale :
1. Ujë të konsumuar për pije dhe kanalizim
2. Pastërti publike të kryera nga NPK ” MIREMBAJTJA”
Në komunën e Zhelinës është i regjistruar borxh me vlerë prej 11,877,00 denarë
Andaj, ju lutemi që në afat prej 8 ditësh konform ligjit për furnizim me ujë të pijshëm dhe përcjelljen e ujerave të ndotura Urbane dhe regullativave tjera ligjore, që në tërësi të paguani borxhin, duke mos llogaritur kamatën ligjore.
Duke mbrojtur interesin tuaj dhe të Komunës së Zhelinës, nuk do dëshironim që ju të ballafaqoheni me përmbarime ligjore të pagesës së lartpërmendur. Për të gjitha vonesat e pagesave, pasojat do të bien në përgjegjësinë e shfrytëzuesit të shërbimeve Komunale.

Ky veprim nga ana e komunës së Zhelinës dukshëm e vë në pah neglizhencën në punën e tyre gjatë këtyre viteve qeverisjeje dhe këtë e dëshmon vetë fakti duke u nisur nga gabimet drejtshkrimore ne vërejtjen e shkruar, e duke vazhduar më pas tek mos furnizimi me ujë për pije i vendbanimit në të cilin janë shpërndarë këto vërejtje. Këtu vlen të përmendim fshatin Uzurmisht, si dhe moskryerja e plotë e detyrës nga ana e NPK “MIRMBAJTA” për pastërtinë publike dhe e katërta por jo më pak e rëndësishmja shuma e borxhit për secilin prej banorëve është e njëjtë.

Bëjmë thirrje publike dhe ju lutemi që ti përvisheni punës e ti realizoni premtimet e dhëna gjatë fushatës, mos i shqetësoni banorët me veprime të këtilla e sidomos tani që jemi në situat pandemie.

Continue Reading
Advertisement

Denoncime

Rashkovski, bashkëpunëtor i ngushtë i kryeministrit, vozit “xhip” luksoz, që nuk figuron në fletën anketuese të tij

Published

on

Ish Sekretari Gjeneral i Qeverisë, Dragi Rashkovski është duke ngarë një “xhip” luksoz, të cilin nuk e ka paraqitur në fletën anketuese, publikoi “360 stepeni”, përcjell in7.

Bëhet fjalë për gjeneratën aktuale të kompanisë “Volvo”, modeli më i theshtë i të cilës kushton rreth 74 mijë euro.

Rashkovski nuk është përgjigjur se pronë e kujt është automjeti në fjalë, të cilin e ka përdorur për punë private, ndërsa informacion të tillë nuk kanë dhënë as nga MPB.

Komisioni për AntiKorrupsion ka paralajmëruar se do të kryejë kontrollet e nevojshme për të mësuar se e kujt është vetura në kuadêr të lëndës për hetimin e pasurisë së Rashkovskit.

Rashkovski u bë temë debati në momentin që u zbulua se si sekretar qeverie, për nevojat e qeverisê kishte kontraktuar një lloj softueri, të cilin nuk e ka përdorur askush, përcjell in7. Për këtë qëllim, lëndë kundër tij ka hapur edhe Prokuroria Publike.

BURIMI

Continue Reading

Denoncime

Skandaloze, dy infektologët shqiptarë, kryesorët në luftën kundër Covid-19 anashkalohen nga Shoqata e Mjekëve / Dekorata vetëm për maqedonasit

Published

on

By

Reagime të shumta kanë vërshuar rrjetet sociale pas publikimit të listës së mjekëve që kanë marrë mirnjohje nga shoqata e mjekëve në Maqedoni për luftën kundër Covid 19, e në të cilën list fare nuk figurojnë dy infektologët shqiptar, Ilir Demiri dhe Fadil Cana, shkruan Zyrtare.net.

Zëvendësministri i Shëndetësisë, Ilir Hasani por edhe mjeku shqiptar dhe njëherit përfaqësuesi i ASH-së, Bekim Tateshi e kanë reaguar ashpër për mospërfshirjen e dy mjekëve shqiptar, heroj të vërtetë në ballafaqimin me pandeminë Covid19.

“Dhënja e çmimeve nga Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë edhe një herë solli në pah ndasitë që ekzistojnë në shoqërinë tonë në baza etnike. Kjo më së paku duhet të ndodh tek mjekët, e sidomos në këtë moment. Më të rënd e bën fakti i mos njohjes së mundit të mjekëve të rëndësishëm në këtë luftë kundër pandemisë të cilët rastësisht janë shqiptarë për nga etnia por zemërmëdhej për nga humanizmi”, ka theksuar mes tjerave zv ministri Hasani.

“E lexoj këtë listë dhe ju garantoj që 80% të këtyre nuk kanë takuar pacient me COVID 19 e le më të mjekojnë. Por, përsëri mendoj se është PR i ulët i partive qeveritare për ta defokusuar vëmendjen nga përditshmëria e zymtë dhe skandalet e njëpasnjëshme“, ka shkruar mjeku Bekim Tateshi./Zyrtare.net/

Continue Reading

Denoncime

Pjesë të Tetovës pa rrymë / Iniciativa BOLL MË denoncon: A ka fund papërgjegjësia dhe diletantizmi i EVN-së

Published

on

Iniciativa qytetare “Boll më” nê facebook denoncon:

Dhjetëra herë gjatë këtij dimri, lagjet e Tetovës mbeten pa energji elektrike?!
Sonte, Lagjja “Bllok 82”, një pjesë e lagjes “Teqe”, “Reçicë e vogël”, “Reçicë e Madhe”, “Bogovinë” dhe disa lagje tjera, për disa orë pa paralajmërim paraprak janë pa energji elektrike?!
Edhe me rregjim të orës policore edhe pa energji elektrike, ÇKA DUHET TË BËJ POPULLATA? KY ËSHTË KULMI !
Deri kur?
A ka fund PAPËRGJEGJËSIA DHE DILETANTIZMI I EVN-së?
Ku mbetën direktivat evropiane për furnizim me energji elektrike???
DERI KUR DO TË TOLEROHET SJELLJA E TILLË E EVN-së???

EVN_OFF
#BOLL_MË 😡

Continue Reading

Aktuale