Connect with us

Argëtim

Cila është zgjedhja juaj? Pesë arsye pse kafeja në mëngjes mund të jetë më e mirë sesa çaji

Published

on

Kafeja dhe çaji janë dy nga pijet më të konsumuara në të gjithë botën. Megjithatë, njerëzit në mëngjes zgjedhin zakonisht një filxhan kafe në vend të çajit. Kjo zgjedhje që bëni mund të mos jetë aq e rastësishme sa mendoni.

“Bright Side” tregon arsyet pse kafeja mund të jetë një alternativë më e mirë në mëngjes së bashku me përfitimet e saj.

  1. Kafeja do t’ju ​​ndihmojë të stërviteni më mirë.
 

kafe apo caj ne mengjes (5)

Nëse ju pëlqen të zgjoheni dhe të bëni stërvitje në mëngjes, kafeja mund të jetë zgjedhja e duhur. Duke marrë parasysh faktin se kafeja ka një sasi më të madhe të kafeinës sesa çaji, ajo mund të përmirësojë performancën tuaj fizike dhe të zvogëlojë lodhjen nga ushtrimet.

  1. Kafeja do t’ju ​​ndihmojë të përqendroheni.

kafe apo caj ne mengjes (1)

Duhet të përqendroheni ndërsa studioni për një provim, apo po merrni pjesë në një aktivitet që kërkon fokus të madh? Në këtë rast, kafeja mund të jetë zgjedhja juaj! Për shkak se pija ka një sasi më të madhe të kafeinës, do t’ju ndihmojë të bëheni vigjilent dhe të kryeni aktivitete gjatë orëve të natës, për shembull. Kafeja gjithashtu do t’ju mbajë zgjuar.

  1. Kafeja do t’ju japë një nxitje të menjëhershme.

kafe apo caj ne mengjes (4)

Çaji është një pije që përmban kafeinë dhe L-teaninë. Teanina do t’ju ndihmojë të relaksoheni, pasi kafeina ndërvepron me receptorët e adenozinës në trurin tonë dhe zvogëlon ndjenjën e lodhjes.

Duke marrë parasysh që përqendrimet më të larta të kafeinës në gjak mund të shfaqen vetëm 15 minuta pasi ta keni pirë, bëhet e qartë pse kafeja është e vetmja pije që jep energji të menjëhershme.

  1. Kafeja mund t’ju ​​ndihmojë në humbjen e peshës.

kafe apo caj ne mengjes (3)

Ka studime që sugjerojnë se konsumi i kafesë është i lidhur me nivele më të ulëta të yndyrës, veçanërisht tek burrat. Studimet e kryera mbi kafshët gjithashtu treguan të njëjtin rezultat. Një studim tjetër interesant tregon se acidi klorogjenik është një substancë e fuqishme për zvogëlimin e peshës trupore, duke konfirmuar kështu që kafeja është një zgjedhje interesante për ata që mund të kërkojnë një trup më të dobët.

  1. Kafeja mund të ulë mundësinë e shfaqjes së diabetit.

kafe apo caj ne mengjes (2)

Një studim tregoi se kafeina ul mundësinë e shfaqjes së diabetit. Vetëm 3 filxhanë kafe në ditë do të çojnë në një ulje të rrezikut prej 42% të sëmundjes, e cila është mjaft interesante. Në një studim tjetër, kafeja tregoi një ndikim në uljen e shanseve të shfaqjes së diabetit tip II.

Ndiheni konfuzë?

kafe apo caj ne mengjes (6)

Nëse jeni adhurues i çajit, mund të mendoni të shtoni ca kafe në rutinën tuaj ditore. Çaji ka përfitime të shumta gjithashtu!

BURIMI

 

 

 

 

 

Continue Reading
Advertisement

Argëtim

“Më pëlqen Blerimi” / Antonela i habiti të gjithë pas takimit romantik me Atdheun

Published

on

Antonela pati një takim tepër romantik me Atdheun por nuk hezitoi të fliste për Blerimin, i cili duket tepër i zemëruar me të.

Antonela e tha qartë se ka pëlqim për të, ndërsa Ola dhe Aristela shprehën dëshirë për të njohur Atdheun.

Antonela: Do të dal më të tjerë. Kam pëlqim për Blerimin akoma.

Blerimi: Edhe unë kam pëlqim si fizik, por kam dyshimet e mia.

Aristela: Edhe unë kam pëlqim për Atdheun.

Continue Reading

Argëtim

“Do të të akuzoj për ngacmim” / Ç’ndodhi mes Atdheut dhe Antonelës në takimin e parë

Published

on

Atdheu ka surprizuar Antonelën në takimin e tyre të parë me dy arusha të mëdhenj.

Të dy kanë shkëmbyer puthje në faqe dhe për këtë Atdheu ka bërë batuta duke përmendur diskutimet e forta që kanë pasur në lidhje me ngacmimin.

Antonela: Ç’është ky arush i madh?

Atdheu: Ta kam sjellë ty.

Antonela: Kaq i madh?

Atdheu: Po.

Antonela: Hajde të të puthi pak.

Atdheu: Më puth dhe nga kjo ana tjetër. Do të të akuzoj për ngacmim.

(I sjell një arush tjetër)

Atdheu: Cila ishte arsyeja që me më mbajt në program?

Antonela: Ishte pëlqimi që kisha për ty.

Atdheu: Ti në një moment the që nuk ke më për mua.

Continue Reading

Argëtim

Nuk duroi gjatë / Bearti prezanton të dashurën e re

Published

on

Bearti dhe Tea tashmë i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Ata kanë pasur disa përplasje pas ndarjës, shkruan ORAinfo.

Të dy vazhdojnë të jenë aktiv në rrjetet sociale, me postime të ndryshme.

Sot Bearti ka publikuar foto me një vajzë, por nuk ka zbuluar fytyrën.

A thua kjo është e dashura e re e Beartit!?

Continue Reading

Aktuale