Connect with us

Teknologji

Sonda e NASA-s për herë të parë po lëvizte në sipërfaqen e Marsit

Published

on

Uashington, 5 mars 2021 (MIA) – Sonda “Këmbëngulje” (Perseverance) e NASA-s për herë të parë po lëvizte në sipërfaqen e Marsit. Siç mund të shihet në fotot e publikuara nga NASA, roboti me peshë një ton udhëtoi distancë të shkurtër dhe u kthye në rreth.

Plani i agjencisë amerikane është “Këmbëngulje” në një periudhë prej dy javësh të kaloj distancën prej 15 kilometra.

Qëllimi kryesor i misionit të “Këmbëngulje” në planetin Mars, është kërkimi astrobiologjik që përfshin kërkimin e shenjave të jetës antike të mikrobëve. Sonda do të analizojë gjeologjinë e planetëve dhe klimën në të kaluarën dhe do të hap rrugën për eksplorimin njerëzor të “planetit të kuq” dhe do të jetë misioni i parë për të mbledhur dhe ruajtur mostrat e shkëmbinjve dhe regolitit në Mars.

Sonda “Këmbëngulje” zbret në një zonë të pashkelur të planetit – krateri “Jezero”, i pagëzuar me emrin e një fshati në Bosnje dhe Hercegovinë. Disa lugina që të çojnë në këtë krater janë emëruar pas lumenjve Sava, Neretva, Pliva dhe Una.

Krarteri ”Jezero” është një nga vendet më të mira për të kërkuar jetën e lashtë sepse ndoshta ishte mbushur me ujë rreth 3,9 miliardë vjet më parë. Analizat e mëparshme kanë treguar se krateri është i pasur me minerale që formohen në prani të ujit, që do të thotë se jeta mund të ketë ekzistuar dikur atje. Fosilet zakonisht gjenden në sedimente të ngjashme në planetin Tokë.

Misionet e ardhshme që po konsiderohen aktualisht nga NASA, në bashkëpunim me Agjencinë Evropiane të Hapësirës (ESA), do të dërgojnë një anije kozmike në planetin Mars për të kthyer mostrat e mbledhura të sondës “Këmbëngulje” në Tokë për analiza të mëtejshme të hollësishme.

Continue Reading
Advertisement

Bota

Turqia ndaloi pagesat me bitcoin

Published

on

By

Banka Qendrore e Turqisë ndaloi përdorimin e kriptovalutave, të tilla si Bitcoin, për pagesat për mallra dhe shërbime.

Vendimi i kësaj banke u bë publik të premten, më 16 prill, teksa shumë qytetarë në Turqi po përdorin kriptovalutat për të mbrojtur kursimet e tyre nga rritja e inflacionit dhe rënia e vlerës së lirës turke.

Në deklaratë, banka tha se transaksionet që bëhen përmes përdorimit të kriptovalutave paraqesin rreziqe të “parevokueshme”.

Kriptovalutat “nuk janë subjekt i ndonjë mekanizmi rregullues e mbikëqyrës të ndonjë autoriteti rregullator të vendit. Vlerat në treg të këtyre monedhave mund të jenë të paqëndrueshme”, tha Banka Qendrore turke.

Ky vendim pritet të hyjë në fuqi më 30 prill, tha Banka Qendrore e Turqisë./REL

Continue Reading

Teknologji

A janë monedhat dixhitale e ardhmja e financave? – Coinbase bëhet startup-i i parë që regjistrohet në tregun e aksioneve

Published

on

By

Kriptovaluta Coinbase vlerësohet më shumë se gjigandi i naftës BP.

Coinbase, një startup i San Franciskos që lejon njerëzit të blejnë dhe shesin monedhën dixhitale, u bë kompania e parë e madhe e kriptomonedhave që doli në publik kur bëri debutimin e saj në tregun e aksioneve.

Tregtimi filloi rreth 381 dollarë për aksion, duke e shtyrë vlerësimin e kompanisë afër 100 miliardë dollarë. Kjo është për atë që Facebook vlente kur kishte ofertën e tij fillestare publike në 2012.

Listimi i Coinbase në Nasdaq nën simbolin “COIN” u lajmërua nga entuziastët si një pikë kthese për monedhat dixhitale dikur të errëta.

“Sot ishte një moment historik”, tha investitori i kriptomonedhës Ian Lee. “Crypto është e ardhmja e financave”.

Bradley Tusk, një konsulent politik dhe kapitalist sipërmarrje që mbështeste financiarisht Coinbase, tha se oferta publike e kompanisë tregon se më shumë banka të Wall Street dhe investitorë të tjerë tradicionalë po mirëpresin idenë e kriptovalutës.

“Njerëzit kanë pasur dyshime për kripton për një kohë të gjatë. Dhe unë nuk u vë faj atyre,” tha Tusk. “Por ajo që u bë, pavarësisht nëse ishte menduar apo jo, është një klasë asetesh, diçka që njerëzit që kërkojnë një portofol vërtet të ekuilibruar duan të jenë pjesë e saj”.

Por Tusk pranon që kriptovalutat janë jashtëzakonisht të paqëndrueshme.

“A do të përdoret ndonjëherë kriptomonedha për sendet e përditshme? Nuk jam i sigurt,” tha Tusk. “Por një mënyrë tjetër për të menduar është: A do të godasim një pikë ku të gjitha pagesat janë dixhitale dhe nuk do të përdorim para ose karta krediti? Absolutisht.” Sidoqoftë, ajo pikë mund të jetë larg.

Continue Reading

Teknologji

Vlera e Bitcoin-it arrin nivel rekord

Published

on

By

“Fluturon” vlera e Bitcoin-it, arrin nivel rekord.Vlera e kriptovalutës së famshme, Bitcoin, të martën arriti vlerë rekorde, duke e vazhduar ecurinë pozitive të nisur në fillim të vitit, duke shkuar në 62.575 dollarë amerikanë për një njësi.

Kriptovalutës më të madhe në botë i është rritur vlera për më shumë se dyfish këtë vit, pas zgjerimit të pranimit të saj si mënyrë pagese, në kohën kur investitorët po kërkojnë asete pas shkallës së ulët të interesit.

Kompani të mëdha si “BNY Mellon”, “Mastercard” dhe “Tesla” janë në mesin e atyre që i kanë pranuar kriptovalutat ose që kanë investuar në to, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Disa javë më parë, shefi i prodhuesit të veturave elektrike, “Tesla”, Elon Musk, njoftoi se ata që janë të interesuar të blejnë vetura nga kompania e tij, tani e tutje këtë mund ta bëjnë edhe përmes Bitcoin-it.Sidoqoftë, tregjet financiare ende kanë ngurrime ndaj kriptovalutave për shkak të vlerës së tyre të paqëndrueshme.

Pak kohë pas rekordit të mëparshëm, Bitcoin-i filloi të pësonte rënie, duke treguar luhatje vështirë të parashikueshme.

Continue Reading

Aktuale