Connect with us

Lajme

Qeveria: Nuk ka kërkesë nga Bullgaria që komuniteti etnik bullgar të përfshihet në Kushtetutën tonë

Published

on

Shkup, 5 mars 2021 (MIA) – Deri më tani në negociatat me Republikën e Bullgarisë nuk është biseduar që komuniteti etnik bullgar të jetë i përfshirë në Kushtetutën tonë dhe nuk ka një kërkesë të tillë nga autoritetet bullgare, thonë nga Qeveria për “Nezavisen”, pas deklaratës së ministrit të Punëve të Jashtme, Bujar Osmani.

Nga Qeveria theksojnë se Maqedonia e Veriut është një shtet civil dhe Kushtetuta jonë i garanton të drejtat e të gjithë qytetarëve pa marrë parasysh përkatësinë e tyre etnike.

Qeveria thekson se diversiteti etnik është ai që e bën vendin të njihet në botë dhe me çka duhet të jemi krenarë.

Qeveria gjithmonë do të ndërmarrë aktivitete proaktive që synojnë forcimin e të drejtave të secilit individ ose grup.

Presidenti Stevo Pendarovski, siç deklaruan nga Kabineti i tij për “Sloboden peçat”, nuk sheh të nevojshme ndryshimet në Kushtetutës.

“Një gjë e tillë as nuk është kërkuar nga pala bullgare, e as presidenti pret që të ndodh kjo sepse miratimi i amendamenteve eventuale të Kushtetutës janë vetëm e drejtë e jona sovrane dhe kompetencë. Në këtë moment, presidenti nuk sheh kurrfarë nevoje për çfarëdo lloj ndryshimesh të Kushtetutës, deklaruan për gazetën ‘Slloboden Peçat’ nga Kabineti i presidentit sa i përket asaj se cili është qëndrimi i shefit të shtetit për propozimin e ministrit të Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, që bullgarët të futen në Preambulën e Kushtetutës.

Shefi i diplomacisë, Bujar Osmani, sot, duke sqaruar deklaratën e tij të mëparshme se nuk ka rezerva për bullgarët në Maqedoninë e Veriut që të përmenden në Kushtetutë si një bashkësi e veçantë etnike, tha se ” nuk do të lejojmë askënd të bëjë fushatë se shteti bën presion mbi ndonjë qytetar sepse përkatësia etnike “.

“Shteti i mbron të drejtat individuale dhe kolektive dhe nuk do të lejojmë, nëse për shkak të agjendës zgjedhore, ose për shkak të dallimeve bilaterale, dikush ta tregojë shtetin se kufizon të drejta individuale ose kolektive. Nuk kemi kurrfarë rezerva t’i tregojmë qytetarët ashtu siç prezantohen dhe nuk guxojmë të lejojmë dikush të bëjë fushatë se shteti bën presion, represion në cilindo qytetar për shkak të përkatësisë së tyre etnike”.

Ai mbrëmë tha se bullgarët në vend duhet të ndjehen si qytetarë të lirë të cilët mund të organizohen si bashkësi kolektive, dhe do t’i kenë gjithë të drejtat, dhe nëse duhet edhe përmendjen e tyre në Kushtetutë.

Continue Reading

Lajme

Do të publikohet thirrje publike për mbështetjen financiare të studiove për fotografi dhe qendrave të fitnesit, paraqitja deri më 1 qershor

Published

on

By

Do të publikohet thirrje publike për mbështetjen financiare të studiove për fotografi dhe qendrave të fitnesit, paraqitja deri më 1 qershor

Shkup, 18 maj 2021 (MIA) – Qeveria sot në seancë e obligoi Sekretariatin e përgjithshëm ta publikojë thirrjen publike për mbështetje financiare për studiot e regjistruara të fotografive dhe qendrat e fitnesit në kuadër të pakos së gjashtë të masave ekonomike për rimëkëmbjen e ekonomisë së vendit dhe për daljen nga kriza ekonomike e shkaktuar nga KOVID-19.

Siç kumtoi shërbimi për shtyp i Qeverisë, thirrja ka për qëllim të sigurojë mbështetje financiare për studio të regjistruara të fotografive dhe qendra fitnesi të cilat u mbyllën me vendimin e Qeverisë për ndalesën e plotë për vizitorët dhe mysafirët.

Lartësia e mbështetjes llogaritet si shumë prej 30 për qind rë të ardhurave mesatare mujore ndërsa shtesë, çdo subjekt i regjistruar aktiv do të marrë mbështetje financiare në shumë prej 15.200 denarë për një të punësuar, sipas numrit të orëve efektive të punës deri më 31 dhjetor 2020.

Afati për parashtrimin e paraqitjeve për këtë thirrje publike është 1 qershor 2021.

Continue Reading

Lajme

Deri më 1 qershor janë vazhduar masat aktive për kufizim të lëvizjes

Published

on

By

Shkup, 18 maj 2021 (MIA) – Masat aktive për kufizim të lëvizjes vazhdojnë të vlejnë deri më 1 qershor të vitit 2021.

Shërbimi qeveritar për shtyp kumtoi se në mbledhjen e sotme, me rekomandim të Komisionit për sëmundje ngjitëse, Qeveria solli konkludim që masat aktive për kufizim të lëvizjes, në vend se deri më 18 maj, të vazhdojnë të vlejnë deri më 1 qershor 2021.

Kufizimi I lëvizjes fillon nga mesnata prej orës 00 deri në orën 04 të mëngjesit.

Continue Reading

Kosovë

Detaje nga vrasja në Pejë, dyshohet se mësimdhënësi vrau babain e nxënëses së tij

Published

on

By

Një vrasje e rëndë ka ndodhur sot rreth orës 15:35 në rrugën “Gjon Gazulli” në Pejë.

Zëdhënësi i Policisë Rajonale të Pejës, Fadil Gashi ka thënë se dorasi është identifikuar i cili ndodhet ende në arrati.

“Po është identifikuar i dyshuari për vrasjen në Pejë, është në kërkim të Policisë. I dyshuari është më i vjetër në moshë sesa viktima. Viktima është rreth moshës 51-vjeç”, tha Gashi për RTV Dukagjinin.

Mësohet se i dyshuari është mësimdhënës në shkollën “Dardania” në Pejë, ndërsa viktima pretendohet të jetë prindi i nxënëses së tij.

KALLXO.com raporton se dorasi ishte dënuar nga Gjykata në Pejë për veprën penale “sulm seksual”.

“Po sipas informacioneve që kemi dorasi ka qenë i dënuar për sulm seksual, por në këtë fazë nuk mund të prononcohemi më shumë”, ka deklaruar për këtë media Fadil Gashi.

Continue Reading

Aktuale