Connect with us

Komente

“Kush ia ka pa hajrin t’ecmes, kap gjeje njo që t’vozitë”

Published

on

Unë jam Aja.

Sot, bëhen plot 26 vite nga dita që erdha n’këtë botë. Nuk do t’iu tregoj se si e festova këtë datë, por do t’iu tregoj si e kalova një pjesë të kësaj dite.

Me të hedhur hapin e parë në lagje, m’përshëndeti fqinja që nuk i ikë gjë pa marrë vesh, e nuk i kishte ikë as lajmi për ditëlindjen time. M’uroi aq bukur, sa t’iu them t’drejtën një urim që buron prej thellësisë së zemrës sa ky, v’shtirë e keni me e gjetë! M’tha “sa shpejt po kalojnë vitet, urime e mos e pritsh vitin tjetër pa burrë! haha “.

Bash m’erdh mirë qe qeshi. Pasi unë nuk i qesha budallallëkut t’saj, t’paktën ajo pa diçka komike në të. Por, në atë moment mu dhimbsën prindërit e saj, të cilët pasi ajo u divorcua e as nuk provoi të kërkojë një vend pune, u kujdesën për të dhe vajzën e saj nga martesa me ish-burrin, e kjo po e rëndon pleqërinë e tyre. Faj nuk i vë për divorcin, s’është e para as e fundit që u divorcua.
Por, një nënë e papërgjegjshme për f’mijën e saj t’i jap dikujt mend për martesë? Absurde!

Vazhdova rrugën e hipa në autobus, ku ulur pashë një nga shoqet e shkollës së mesme.
E ftova të pinim diçka bashk’ pasi të zbrisnim. M’tha “me qejf e dashur, por duhet me shku tash te nji shoqe e me i marrë disa ilaqe për djalë”. Thash “është afër barnatorja, merri këtu”, e ajo disi mërzitur ma ktheu “e di, por i marr falas nga ajo, s’e burri s’është t’u punu e unë qeshtu pa punë, veç v’llau sa po m’ndihmon”. Thash “me t’mira për ndonjë ditë tjetër pra, e djali qoftë mirë me shëndet!”
Tha “me t’mira! Urime edhe një herë e edhe ti ngutu pak, ja shihe djalin tem 3 vjeç, tash n’Gusht t’u i bo 4 hahaha”.

Ç’t’i thoja? Ku ta gjeja vullnetin për debat me një grua që mburret pse biri i saj është 3 vjeç, e ajo nuk i siguron dot as barnat?
Me një grua që nuk ështe krah, por barrë për familjen e saj. Nuk është turp të mos kesh, por të lavdërohesh me fatin e keq, po që është! “Po, po, duhet me u ngut” e thash si me shaka.

Pasi zbrita nga autobusi ndalova të shihja një fustan që më tërhoqi vëmendjen tek një butik aty afër, dhe befas përballë meje ishte Arbona. Ajo vajza që e patën dërgu n’shkollë prinderit e saj me dëshirë që ajo t’bëhej dikushi n’jetë. Ajo që shpesh m’kish folë për ëndrrat që i kishte, e besa edhe kish arritë me i realizu. Por, si?

Shkatërroi një familje për një pasanik torollak, me të cilin sot janë bashkë. Ai s’la gjë pa i blerë, e dëshirë pa i plotësu. Nuk e pyet ku është, ku shkon, e as kur kthehet. Asaj një i tillë i është dasht’ që martesa mos ta pengonte “lojën” e saj. Çudi si është aq krenare që jeton me dikënd që s’di me i lidhë dy fjalë t’mençura bashk’.

Pasi biseduam ndërkohë që shikonim fustanet, dolëm nga aty… ajo ndaloi tek vetura e saj super luksoze. “Eja, t’vozis unë” tha. “Jo, faleminderit se m’paska marrë malli me ecë”, ju përgjigja. E ajo ma ktheu, “kush ia ka pa hajrin t’ecmes, kap gjeje njo që t’vozitë!”
Qesha si për t’ia bërë qejfin e s’i thash gjë. Fundja ishte jeta e saj, por dikush si ajo t’më k’shillonte mua? Kjo më habiste!

Çudi që t’njejtën këshillë ma patë dhënë edhe Tina, ajo vajza e hallës që është martu n’Suedi, e gjithë thotë që ka pas mundësi me gjetë ma mirë. Besa edhe n’dasmën e saj dukej si me e martu me zor. Sot e asaj dite rrjetet sociale i përdorë me u çmallë me ish të dashurin e saj, i cili nuk arriti me ja “siguru jetën” siç thoshte ajo, dhe u ndanë. Sot i shikon fotot e tij me e dit’ a është martu, me çka merret, e sa ka ndryshu ai.
Pyes veten, k’të jetë paska dashtë me “siguru”? Ku mendjen e zemrën, e ku trupin?!

Edhe djali i dajës, Loriku, m’patë thënë “është shumë nëse vajza i pret 25 vite n’shtëpinë e babës” e unë lutesha edhe 30 me i prit e mos me m’taku Zoti me një si ai.
Ka një jetë të shfrenuar, me këshillat e “burrit” që aktron burrërinë, e mendjen sa tek njëra sa tek tjetra. Mënyra si e shikon ai gruan e tij është identike me atë si i shikoj unë minjtë, të cilët i kam frikë e neveri. Më dhimbsej fryma ta hargjoja për një debat me të, s’ia vlente!

Sidoqoftë, vazhdova rrugën për ku edhe isha nisur, të takoja miken time pasi ajo të kishte mbaruar orarin e punës. Gjatë bisedës me të si me shaka i thash “je aq e mirë që më kursen nga pyetjet që në qendër të vëmendjes kanë martesën!” Ndërsa, ajo qeshi dhe mu drejtua “nuk të pyeta qëllimisht lidhur me k’të temë, sepse, ti mund të mos duash të ndash këtë pjesë kaq të bukur me të tjerët.

Dhe tjetra, nuk është çështja ime. Apo mbase, lumturia që kam nuk më lë kohë të ndërhyj aty ku nuk më takon. Kam përshtypjen ata të cilët kanë zbrazëti nga zgjedhjet e partnerëve të tyre e bëjnë këtë. Nuk e kuptojnë dot që ka njerëz të cilët duan të ndjejnë dashuri dhe jo të nënshkruajnë kurorëzim sa për sy e faqe.

Andaj, mos prano asgjë më pak se respekt, besnikëri, dashuri, dhe mirëkuptim.
E nëse jeta nuk të takon me një që të ofron këto, mos e shih martesën si gjë që duhet kryer doemos. Martesa nuk është qëllimi kryesor pse ti je këtu”. Biseduam edhe për pak kohë e u përshendetëm. Duke ecur mendoja “ajo vërtet kishte të drejtë…”

Por, mendimet m’i ndërpreu thirrja që më mbushë jetë. Qesha dhe u përgjigja “po, i dashur…?”

Tregim nga Nora HASANI

Continue Reading
Advertisement

Komente

Pasi nuk sollët vaksinat në kohë, pamjet e skafanderëve na mbeten…

Published

on

Shkruan, Ilire Dauti – Deputete e ASH-AAA

Pasi nuk munden të punojnë ashtu siç duhet, punojnë ashtu siç duan!

Ardhja me skafander e deputetëve në Kuvend, që janë me Covid 19, nuk u bë që ata të jenë për vetveten, sepse Koalicioni jonë ASH-AAA kishim deklaruar dhe njoftuar që ne do mbulojmë mosprezencën e tyre, por ata i sollën aty për të mbuluar “teket” e disa deputetëve të shumicës parlamentare, për shkakun e të cilëve para dy ditësh u thirr seanca e 36 dhe nuk u hap, sepse disa nuk ishin aty fare e do të tjerë ishin të zënë me “rrahjen e tavolinave”.

Sigurisht, pasi nuk sollët vaksinat në kohë, pamjet e skafanderëve na mbeten…

E dhimbshme, sidomos për faktin se si sot një deputete- nënë u detyrua për ca dëshira PR-i të bëj sakrificën e saj pa asnjë nevojë, gjersa ambulanca që qëndronte aty mund t’i ishte dashur një nëne apo një qytetari tjetër.

Me çfarë të drejte tani e tutje do shkruani dënime për qytetarët që thejnë rregullat e karantinës?

p.s. Pakoja e 5-të kaloi me 115 pro dhe asnjë kundër!

Continue Reading

Komente

Hipokrizi totale, Talat Xhaferi lëpiu atë që pështyu me ligjin për shtyrjen e regjistrimit

Published

on

Shkruan, Halil Snopçe – Deputet i ASH-AAA

Pasi që kryetari i Kuvendit u lavdërua publikisht në emision televiziv duke i rënë tavolinës se shtyrja e regjistrimit nuk mund të ndodh dhe të nesërmen ishte i detyruar që të ndërrojë qëndrimin duke përgatitur një skenar për shtyrjen e tij dhe duke i thyer të gjitha procedurat për të cilat fliste në po të njëjtin emision, tani i duhej diçka me të cilën do të defokusojë opinionin prej rezillëkut në të cilën hyri, pa mos e detyruar askush. Duke e parë se është e patjetërsueshme që të bëjë diçka me të cilën do duhet shpërlarë veten e tij dhe të paraqitet si ai trimi që si trembet syri, ashtu siç ushtroi skenarin për mosmarrjen e imunitetit të ish kryeparlamentarit Trajko Veljanovski ashtu edhe tani, popullata për së dyti herë u bind që është vetëm një figurë të cilin e dirigjon dikush tjetër dhe qëndrimet i ndryshon në formë të teledirigjuesit që e kontrollojnë të tjerët.

Më 15.04.2021 Talat Xehaferi cakton mbledhjen e 36-të edhe atë pikërisht në kohë të iftarit kur deputetët e opozitës shqiptare më veç kishin shkuar në shtëpi për iftar.

Sidoqoftë, edhe përkundër këtij skenari, opozita shqiptare u kthye ne Kuvend për së dyti herë atë ditë. Talat Xhaferi në mënyrë teatrale kërkonte që fillimisht të votohen ligjet e seancës së 32-të dhe pastaj të hapet seanca e 36-të ku ishin pakot për ndihmat ekonomike. Bëri teatër tërë natën duke shitur parime gjoja se njerëzit nuk e dinë se disa ditë përpara i theu të gjitha parimet duke na bindur të gjithëve se askush nuk e pyetën për asgjë. Ai mundej edhe më 15 prill ti vendos në rend dite pikat edhe të seancës së 32-të sepse opozita shqiptare ishte prezentë aty, por atë nuk e bëri. Pse? Sepse i duhej vazhdimësia e skenarit. Këtë skenar në formë teatrale e bëri edhe sot, më 18 prill, ditë e diel, kur në Kuvend me skafandera erdhën edhe deputetët e infektuar me COVID-19.

Imagjinoni, pakoja ekonomike u votua me 115 vota PËR dhe pushteti me të madhe propagon se vendimtare kanë qenë deputetët me skafandera.

Pra, hipokrizi totale të një skenari jo të suksesshëm. Talat Xhaferi ndoshta për një moment arriti të defokusojë opinionin nga turpi i tij, duke u detyruar të lëpijë atë që pështyu me ligjin për shtyrjen e regjistrimit. Por, kjo ndodhi vetëm për një moment, sepse i tërë fokusi i mediumeve për momentin ishte pikërisht në këtë skenar të përgatitur.

Por, shqiptarët dhe posaçërisht diaspora shqiptare nuk do harrojnë kurrë atë që bëri Talat Xhaferi me BDI-në, në lidhje me shtyrjen e regjistrimit. Ata nuk do harrojnë kurrë se pikërisht kryeparlamentari me partinë e tij, ishin përkrahësit e vetëm të shtyrjes, pas marrëveshjes të cilën e arritën liderët maqedonas.

Continue Reading

Komente

Qeveria e prokuroria duart larg nga mediat!

Published

on

By

Shkruan Jusuf Thaçi:

Qeveria e prokuroria duart larg nga mediat!

Nëse media dhe gazetarët kanë nxjerrë dhe publikuar informata e dokumente konfidenciale, atëherë përgjegjësit për këtë le t’i kërkojnë në institucione, jo në media, sepse për mediat nuk ekziston detyrimi për konfidencialitet në këto raste.

Nëse media dhe gazetarët kanë shpifur, atëherë ekziston mundësua për padi civile për shpifje.

Prandaj, qeveria dhe prokuroria nuk kanë punë me mediat dhe gazetarët asnjëherë për rastet kur mediat dhe gazetarët janë duke e bërë punën e tyre që lidhet me informimin e publikut.

Continue Reading

Aktuale