Connect with us

Argëtim

Video e rrallë/ Fermeri kanadez kap riqebullin nga qafa, e kritikon për pulat që i hëngri në kotec (VIDEO)

Published

on

Një fermer kanadez ka regjistruar veten e tij teksa mbante një riqebull të egër nga lëkura e qafës, teksa e kritikonte për masakrën që sapo kishte kryer në kotecin e pulave.

Chris Paulson, nga rajoni i British Columbia, tha se e kishte ndërprerë macen e egër te njohur si ‘links kanadez’, teksa i vriste pulat dhe ishte përpjekur ta trembte që të largohej.

“U përpoqa ta përzë, por ai ishte aq i fokusuar në prenë e tij sa që e ngrita nga lëkura e qafës, siç bëjnë macet me këlyshët e tyre,”, tha Paulson për rrjetin CBC.

Ai e kishte ngritur më pas riqebullin 11-kilogramësh mbi kotecin ku kishte vrarë dy nga pulat e fermerit.

“Tani eja të shohim dëmin që ke bërë”, i thotë Paulson riqebullit, i cili hungërin i nevrikosur ndaj tij. “Sa pula hëngre more, paske kapur edhe nga të rejat! Nuk është gjë e mirë kjo”, dëgjohet në kamera kritika e fermerit.

Pulat ende të tmerruara nga kafsha dëgjohen që kakarisin në sfond. “Shiko si i ke mërzitur të gjithë, paske vrarë dy, dy nga pulat e reja”, i thotë Paulson.

Por megjithse dhëmbët e liksit ishin vetëm disa centimetra larg fytyrës së fermerit, ai thotë se nuk shqetësohet kur e mban atë nga lëkura e qafës.

“Në këtë mënyrë nënat e tyre i nënshtrojnë të vegjlit kur bëhen rrëmujaxhinj. Kështu sikur mpihen dhe nuk rezistojnë”.

Paulson thotë më tej se e futi macen në një kafaz qeni, para se të transportonte larg shtëpisë së tij në liqenin Decker në Prince George, dhe më pas e kishte liruar përsëri në botën e egër. Shumë fermerë të tjerë i qëllojnë predatoret që sulmojnë kulturat e tyre ne raste te ngjashme.

Paulson, me gruan e dy fëmijët e tij, jetojnë në territorin e popullatës indigjene Wet’suwet’en prej gati një shekulli.

Jeff Palm, zyrtari vendas i mbrojtjes së botës së egër tha se nuk rekomandonte kapjen e liksit të egër nga Paulson.

“Ne nuk rekomandojmë kapjen e kafsheve të egra me duar. Linksi kanadez është një kafshë e egër dhe mund të behet shumë i egërsuar. Gjithashtu është e jashtëligjshme të kapësh kafshët e egra dhe t’i zhvendosësh ato në një tjetër vendndodhje. Kjo mudn të sjellë gjobë”, tha zyrtari.

Continue Reading
Advertisement

Argëtim

“A të vjen keq që s’jam e jotja?”, Arsimi i përgjigjet Anës dhe e thumbon publikisht

Published

on

By

Pas ndarjes Ana Lleshi i bëri Arsimit një pyetje therëse në rrjete sociale.

Ajo publikoi një foto krahas së cilës shkroi “Kur për mua të pyet bota, a të vjen keq që s’jam e jotja?”.

Doni ta dini përgjigjen e Arsimit?

Ish-konkurrenti i “Përputhen” ka publikuar një foto të tij në Instagram dhe i ka bërë thirrje Anës t’i ndalojë lotët.

“Lëre ti se ça më pyet mua bota, ndaloi ato lotët e tua të kota”, ka shkruar ai, duke shtuar se i mungon Tirana, se është beqar dhe gati për të njohur vajzën e duhur.

Continue Reading

Argëtim

Publikohen fotografitë nga kurorëzimi i Andit me Melisën

Published

on

By

Andi dhe Melisa u martuan, publikohen edhe fotografitë.

Ish-protagonsitët e programit “Për’puthen”, Andi dhe Melisa, prej kohësh janë përfolur për një romancë të mundshme me njëri-tjetrin.

Kjo romancë me sa duket ka marrë edhe kahje tjetër, pasi sipas ndjekësve dyshja i kanë dhënë fund beqarisë.

 

Dyshimet për një martesë të mundshme janë bërë për shkak të një fotografie të publikuar ku shihen.

Melisa bashkë me Andin veshur me rroba zyrtare.Por ende nuk ka pasur asnjë reagim nga dyshja për lajme të tilla.

 
Continue Reading

Argëtim

Mosmarrëveshje në Përputhen / Aristela i zbulon një sekret Princit

Published

on

By

Tregon se çfarë i ka ofruar ai Sindit në prapaskenë

Në episodin e sotëm Aristela i ka zbuluar një të fshehur Princit.

Sot kanë ndodhur disa mosmarrëveshje të ndryshme mes konkurrentëve të “Përputhen”, shkruan lajmi.net.

Ndërsa Aristela ka vendosur të tregojë një të fshehtë të Princit, i cili sipas saj e kishte bërë një gjest të pahijshëm kundrejt saj dhe Sindit.

Ajo zbuloi se Princi i ka ofruar Sindit ta shoqërojë deri në shtëpi, menjëherë pasi i kishte bërë asaj një skenë xhelozie.

“Shpirt hajde me mua në makinë”, i kishte thënë Princi Sindit.

Ndërsa Princi u shpreh se ai fjalën ‘shpirt’ nuk e kishte me ndonjë paramendim dhe se ajo është vetëm një mënyrë e të folurit të tij.

Continue Reading

Aktuale