Connect with us

Teknologji

Lime, 50 milionë dollarë për biçikletat elektrike

Published

on

Lime, kompania amerikane e transportimit, ka deklaruar se do të investojë 50 milionë dollarë për të rritur rrjetin e biçikletave elektrike duke përfshirë shtimin e një modeli të ri dhe dyfishimin e numrit të qyteteve ku do të operojë.

The Verge, faqe kushtuar të rejave teknologjike, shkruan se investimi i Lime-it vjen në kuadër të synimit të kompanisë për të qenë ofrues multimodal i llojeve të ndryshme të automjeteve elektrike me shpejtësi të ulët.

Lidhur me shtrirjen e kompanisë, planet e dyfishimit të biçikletave elektrike do të përqëndrohen.në qytete të reja në Amerikën e Veriut, si dhe në shumë tregje të tjera evropiane. Në total, pretendohet që biçikletat elektrike Lime të mbërrijnë në 50 qytete të reja.

Sipas The Verge, investimi do të mbulojë projektimin, prodhimin dhe montimin e biçikletave elektrike të gjeneratës së ardhshme, të cilat do të kenë një motor më të fuqishëm 350 vat dhe një bateri të shkëmbyeshme deri në 25 milje diapazon.

Kjo bateri është e këmbyeshme edhe me ushqyesit e skuterëve elektrik të kompanisë. Nga ana tjetër, një ndërrues ingranazhesh me dy shpejtësi do të ndihmojë që biçikleta të ngjitet në kodër, ndërsa një bllokues i shpërndarësit të integruar, i cili është i kontrolluar elektronikisht, do të ndihmojë në mbajtjen e biçikletës së sigurt nga vjedhja.

Karakteristikat e reja nuk mbarojnë me kaq. Dorezat e ngjashme me ato të skuterëve, mbajtësja e telefonit në shportën e përparme dhe arritja e shpejtësisë deri në 20 milje në orë, do të jenë risitë e modelit të ri.

The Verge, sqaron se investimi i kompanisë Lime për biçikletat elektrike vjen në një kohë kur çiklizmi po rritet në të gjithë globin duke arritur numra rekord shitjesh.

Sipas kompanisë, klientët e saj kanë ndërmarrë më shumë se 2.5 milionë udhëtime me biçikleta elektrike vitin e kaluar dhe gjithashtu pretendon të rrisë ndjeshëm numrin e tyre për vitin 2021.

Albanianpost

Continue Reading
Advertisement

Bota

Turqia ndaloi pagesat me bitcoin

Published

on

By

Banka Qendrore e Turqisë ndaloi përdorimin e kriptovalutave, të tilla si Bitcoin, për pagesat për mallra dhe shërbime.

Vendimi i kësaj banke u bë publik të premten, më 16 prill, teksa shumë qytetarë në Turqi po përdorin kriptovalutat për të mbrojtur kursimet e tyre nga rritja e inflacionit dhe rënia e vlerës së lirës turke.

Në deklaratë, banka tha se transaksionet që bëhen përmes përdorimit të kriptovalutave paraqesin rreziqe të “parevokueshme”.

Kriptovalutat “nuk janë subjekt i ndonjë mekanizmi rregullues e mbikëqyrës të ndonjë autoriteti rregullator të vendit. Vlerat në treg të këtyre monedhave mund të jenë të paqëndrueshme”, tha Banka Qendrore turke.

Ky vendim pritet të hyjë në fuqi më 30 prill, tha Banka Qendrore e Turqisë./REL

Continue Reading

Teknologji

A janë monedhat dixhitale e ardhmja e financave? – Coinbase bëhet startup-i i parë që regjistrohet në tregun e aksioneve

Published

on

By

Kriptovaluta Coinbase vlerësohet më shumë se gjigandi i naftës BP.

Coinbase, një startup i San Franciskos që lejon njerëzit të blejnë dhe shesin monedhën dixhitale, u bë kompania e parë e madhe e kriptomonedhave që doli në publik kur bëri debutimin e saj në tregun e aksioneve.

Tregtimi filloi rreth 381 dollarë për aksion, duke e shtyrë vlerësimin e kompanisë afër 100 miliardë dollarë. Kjo është për atë që Facebook vlente kur kishte ofertën e tij fillestare publike në 2012.

Listimi i Coinbase në Nasdaq nën simbolin “COIN” u lajmërua nga entuziastët si një pikë kthese për monedhat dixhitale dikur të errëta.

“Sot ishte një moment historik”, tha investitori i kriptomonedhës Ian Lee. “Crypto është e ardhmja e financave”.

Bradley Tusk, një konsulent politik dhe kapitalist sipërmarrje që mbështeste financiarisht Coinbase, tha se oferta publike e kompanisë tregon se më shumë banka të Wall Street dhe investitorë të tjerë tradicionalë po mirëpresin idenë e kriptovalutës.

“Njerëzit kanë pasur dyshime për kripton për një kohë të gjatë. Dhe unë nuk u vë faj atyre,” tha Tusk. “Por ajo që u bë, pavarësisht nëse ishte menduar apo jo, është një klasë asetesh, diçka që njerëzit që kërkojnë një portofol vërtet të ekuilibruar duan të jenë pjesë e saj”.

Por Tusk pranon që kriptovalutat janë jashtëzakonisht të paqëndrueshme.

“A do të përdoret ndonjëherë kriptomonedha për sendet e përditshme? Nuk jam i sigurt,” tha Tusk. “Por një mënyrë tjetër për të menduar është: A do të godasim një pikë ku të gjitha pagesat janë dixhitale dhe nuk do të përdorim para ose karta krediti? Absolutisht.” Sidoqoftë, ajo pikë mund të jetë larg.

Continue Reading

Teknologji

Vlera e Bitcoin-it arrin nivel rekord

Published

on

By

“Fluturon” vlera e Bitcoin-it, arrin nivel rekord.Vlera e kriptovalutës së famshme, Bitcoin, të martën arriti vlerë rekorde, duke e vazhduar ecurinë pozitive të nisur në fillim të vitit, duke shkuar në 62.575 dollarë amerikanë për një njësi.

Kriptovalutës më të madhe në botë i është rritur vlera për më shumë se dyfish këtë vit, pas zgjerimit të pranimit të saj si mënyrë pagese, në kohën kur investitorët po kërkojnë asete pas shkallës së ulët të interesit.

Kompani të mëdha si “BNY Mellon”, “Mastercard” dhe “Tesla” janë në mesin e atyre që i kanë pranuar kriptovalutat ose që kanë investuar në to, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Disa javë më parë, shefi i prodhuesit të veturave elektrike, “Tesla”, Elon Musk, njoftoi se ata që janë të interesuar të blejnë vetura nga kompania e tij, tani e tutje këtë mund ta bëjnë edhe përmes Bitcoin-it.Sidoqoftë, tregjet financiare ende kanë ngurrime ndaj kriptovalutave për shkak të vlerës së tyre të paqëndrueshme.

Pak kohë pas rekordit të mëparshëm, Bitcoin-i filloi të pësonte rënie, duke treguar luhatje vështirë të parashikueshme.

Continue Reading

Aktuale