Connect with us

Denoncime

Ministria e Arsimit i pëгzuri nga universiteti – Nxënësve të Medresesë me vendim nuk u lejohet të vazhdojnë studimet (DOKUMENT)

Published

on

Ministria e Arsimit në Maqedoninë e Veriut ka sjellë një vendim për largimin e studentëve që kanë kryer Medresenë “Isa Beu” dhe tani ndjekin studimet në universitetet e vendit. Në vendim theksohet se nxënësit e kësaj shkolle të mesme fetare nuk kanë kryer maturë shtetërore, dhe bazuar në ligjet në fuqi nuk mund të regjistrohen në universitete.

Foto – INA

Vendimi i sjellur me 06.02.2021 u ka pamundësuar nxënësve të medreseje që të vazhdojnë ose kryejnë ndonjë fakultet në universitetet private apo publike në vend.

Kjo ka shqetësuar shumë prindër dhe nxënës të cilët kanë investuar me vite për ta kryer një shkollë të mesme dhe në fund, e njëjta nuk u njihet nga institucionet e shtetit.

Imami nga fshati Matec i Komunës së Likovës, Enver Azizi është ndër të parët që ka reaguar, duke kërkuar zgjidhje për këtë problem të rëndë.
Ai thotë për agjencinë e lajmeve INA se me këtë vendim e pësoi vajza e tij, por edhe shumë të rinjë e të reja, të cilët tashmë po i largojnë nga institucionet e arsimit të lartë në Maqedoni.
“Bazuar në këtë vendim, Universiteti Nëna Terëzë në Shkup ua mori të drejtën e vazhdimit të studimeve në semestrin e II-të dy vajzave të pranuara me nga 100 pikë. Nga pyetjet e shumta private që mi bëjnë prindërit që fëmitë i kanë në Medrese se :Çka do të bëhet me diplomat e bijve të tyre , përgjigja ime ishte: “Vajza ime u sakrifikua ” e ju si të doni veproni”, shprehet Hoxhë Azizi.

Foto – INA

Ai kërkon nga Ministria e Arsimit që të gjindet ndonjë zgjidhje për këtë problem. Kërkesa e tij i drejtohet vetë zëvendësministrit, i cili poashtu Hoxha thekson se ka qenë medresantë.

Gjithashtu Azizi thotë se këtë kërkesë ja drejton edhe Drejtorit të sektorit për arsim-BFI si dhe Drejtorit të medresesë ISA BEU.

Hoxha gjithashtu, të gjitha këto pohime i ka dokumentuar me qëllimin për të zbardhur të vërtetën. (INA)

Continue Reading
Advertisement

Denoncime

Rashkovski, bashkëpunëtor i ngushtë i kryeministrit, vozit “xhip” luksoz, që nuk figuron në fletën anketuese të tij

Published

on

Ish Sekretari Gjeneral i Qeverisë, Dragi Rashkovski është duke ngarë një “xhip” luksoz, të cilin nuk e ka paraqitur në fletën anketuese, publikoi “360 stepeni”, përcjell in7.

Bëhet fjalë për gjeneratën aktuale të kompanisë “Volvo”, modeli më i theshtë i të cilës kushton rreth 74 mijë euro.

Rashkovski nuk është përgjigjur se pronë e kujt është automjeti në fjalë, të cilin e ka përdorur për punë private, ndërsa informacion të tillë nuk kanë dhënë as nga MPB.

Komisioni për AntiKorrupsion ka paralajmëruar se do të kryejë kontrollet e nevojshme për të mësuar se e kujt është vetura në kuadêr të lëndës për hetimin e pasurisë së Rashkovskit.

Rashkovski u bë temë debati në momentin që u zbulua se si sekretar qeverie, për nevojat e qeverisê kishte kontraktuar një lloj softueri, të cilin nuk e ka përdorur askush, përcjell in7. Për këtë qëllim, lëndë kundër tij ka hapur edhe Prokuroria Publike.

BURIMI

Continue Reading

Denoncime

Skandaloze, dy infektologët shqiptarë, kryesorët në luftën kundër Covid-19 anashkalohen nga Shoqata e Mjekëve / Dekorata vetëm për maqedonasit

Published

on

By

Reagime të shumta kanë vërshuar rrjetet sociale pas publikimit të listës së mjekëve që kanë marrë mirnjohje nga shoqata e mjekëve në Maqedoni për luftën kundër Covid 19, e në të cilën list fare nuk figurojnë dy infektologët shqiptar, Ilir Demiri dhe Fadil Cana, shkruan Zyrtare.net.

Zëvendësministri i Shëndetësisë, Ilir Hasani por edhe mjeku shqiptar dhe njëherit përfaqësuesi i ASH-së, Bekim Tateshi e kanë reaguar ashpër për mospërfshirjen e dy mjekëve shqiptar, heroj të vërtetë në ballafaqimin me pandeminë Covid19.

“Dhënja e çmimeve nga Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë edhe një herë solli në pah ndasitë që ekzistojnë në shoqërinë tonë në baza etnike. Kjo më së paku duhet të ndodh tek mjekët, e sidomos në këtë moment. Më të rënd e bën fakti i mos njohjes së mundit të mjekëve të rëndësishëm në këtë luftë kundër pandemisë të cilët rastësisht janë shqiptarë për nga etnia por zemërmëdhej për nga humanizmi”, ka theksuar mes tjerave zv ministri Hasani.

“E lexoj këtë listë dhe ju garantoj që 80% të këtyre nuk kanë takuar pacient me COVID 19 e le më të mjekojnë. Por, përsëri mendoj se është PR i ulët i partive qeveritare për ta defokusuar vëmendjen nga përditshmëria e zymtë dhe skandalet e njëpasnjëshme“, ka shkruar mjeku Bekim Tateshi./Zyrtare.net/

Continue Reading

Denoncime

Pjesë të Tetovës pa rrymë / Iniciativa BOLL MË denoncon: A ka fund papërgjegjësia dhe diletantizmi i EVN-së

Published

on

Iniciativa qytetare “Boll më” nê facebook denoncon:

Dhjetëra herë gjatë këtij dimri, lagjet e Tetovës mbeten pa energji elektrike?!
Sonte, Lagjja “Bllok 82”, një pjesë e lagjes “Teqe”, “Reçicë e vogël”, “Reçicë e Madhe”, “Bogovinë” dhe disa lagje tjera, për disa orë pa paralajmërim paraprak janë pa energji elektrike?!
Edhe me rregjim të orës policore edhe pa energji elektrike, ÇKA DUHET TË BËJ POPULLATA? KY ËSHTË KULMI !
Deri kur?
A ka fund PAPËRGJEGJËSIA DHE DILETANTIZMI I EVN-së?
Ku mbetën direktivat evropiane për furnizim me energji elektrike???
DERI KUR DO TË TOLEROHET SJELLJA E TILLË E EVN-së???

EVN_OFF
#BOLL_MË 😡

Continue Reading

Aktuale