Connect with us

Lajme

Mjekët në takimin me Bashën: Qeveria fsheh vdekjet nga Covid, medikamentet vetëm në tregun e zi

Published

on

Ilaçe në treg të zi dhe pa rimbursim, testtime në privat pasi shteti nuk ka kapacitete, spitalet pa protokoll mbrojtës për mjekët, e për pasojë Shqipëria shënon rekord vdekjesh te bluzat e bardha.

Ato që nuk raportohen në buletinin zyrtar të autoriteteve të shëndetësisë për situatën me Covid u thanë në një tjetër tryezë.

Ekspertë shëndetësorë brenda sistemit shtetëror dhe jashtë tij i paraqitën liderit të opozitës të dhënat që ata kanë konstatuar që nga nisja e pandemisë e deri sot.

” Shumë prej medikamenteve dhe nidhmave janë në treg të zi dhe nuk kanë një faturim ato, shumë nga ndihmat merren ndihmë infermierore në shtëpi. Janë sa e sa qytetarë që shpenzojnë nga këto lekët”.

Denoncimi i mëhershëm i demokratëve për fshehje nga qeveria të numrit të vdekjeve nga Covid është mbështetur dhe nga mjekët.

“Vendi i tretë për vdekshmëri shtesë, indikatorë më të dhimbshëm se vdekja nuk ka. Kjo katastrofë, këto mijëra vdekje nuk mund të kalojnë pa ndëshkuar”.

“Kemi numrin më të lartë të humbjeve të jetëve të mjekëve në të gjithë Europën.”

“Jemi në një javë ku duket se po thejmë një numër të rëndësishëm rekordesh sai i përket numrit të vdekjeve, moshës mesatare të vdekjeve, numrit të të infektuarve.”

Fshehja e statistikave, sipas Bashës, përbën vepër penale, ndaj dhe kërkon ndëshkimin e përgjegjësve.

“Fshehja e fakteve është bërë me qëllim për të fshehur dështimin total në marrjen e masave adekuate. Nuk janë numra këto 6000 vdekje shtesë që u detyrua më në fund ti publikonte dhe INSTAT.”

Opozita por edhe mjekë jashtë sistemit shtetëror shëndetësor prej kohësh kanë paraqitur rekomandime për përballimin e situatës por ata janë refuzuar në mënyrë sistematike nga qeveria.

Continue Reading
Advertisement

Lajme

Spasovski: Hetimi për rastin “Sozia” do të zgjerohet, nuk ka tolerancë për askënd

Published

on

By

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski sonte deklaroi se hetimi për rastin “Sozia” në lidhje me abuzimin e pasaportave do të zgjerohet, pavarësisht nëse janë struktura brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme apo jashtë vendit, dhe pa marrë parasysh sa lart arrinë në hierarkinë e policisë.

“Nuk ka asnjë tolerancë për askënd, kushdo që ai dëshiron të jetë, si në strukturat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe në vend në përgjithësi. Sigurisht, ne punojmë me shërbimet partnere jashtë territorit të vendit, në krijimin e identiteteve dhe marrjen e masave kundër personave që ata përdorën”, tha Spasovski në “Vetëm e vërteta” në televizionin Kanal 5.

Ministri theksoi se procesi i hetimit do të tregojë se si dhe në çfarë mënyre janë bërëa ato.

I pyetur se si është e mundur që një parti politike të ketë informacione të tilla të rëndësishme si 214 dokumente të falsifikuara, Spasovski dyshon se opozita donte të sabotonte aksionin.

Spasovski informon se MPB-ja ka hapur përpunim të veçantë penal që i referohet punonjësve ose zyrtarëve të dikurshëm dhe aktualë të cilët në një moment të caktuar nxjerrin ose vendosin dokumente deri tek partia opozitare, mediat, etj.

Continue Reading

Bota

Zvicra lehtëson masat – Hap tarracat e lokaleve

Published

on

By

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim

Do të hapen zonat e jashtme të restoranteve (tarracat) por edhe brenda hapësirave të objekteve sportive dhe institucioneve kulturore.

Përveç kësaj, janë përsëri të lejuara ngjarjet me 50 persona brenda dhe deri në 100 persona jashtë si dhe mësimi me prani fizike, në universitete, transmeton albinfo.ch.

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim.

Vendimin e ka bërë të ditur pak më parë ministri i shëndetësisë, Alain Berset, shkruan albinfo.ch. Ai, së bashku me përfaqësues të tjerë qeveritarë është duke mbajtur një konferencë për media, në Bernë ku po u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve lidhur me situatën më të re të pandemisë.

Continue Reading

Lajme

Shtetësia, Snopçe: Është jetike për mijëra shqiptarë

Published

on

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe në emisionin “ENTER” ka deklaruar se bllokadën në Kuvend paralelisht e ka bërë vet pushteti dhe pastaj edhe opozita maqedonase me amendamentet dërguara për propozim ligjin për shtetësi. Ai tha se duke parë këto veprime, opozita shqiptare me 5 mars ka marrë vendim që të bllokojë çdo ligj në kuvend, dhe këtë Snopçe e quan “vendim reciprociteti”.

“Ne vlerësojmë se ky ligj, është jetik për mijëra shqiptarë, banorë të këtij shteti. Nëse qeveria thotë se ligji aktual plotëson standardet evropiane, njëra nga standardet evropiane është që të mos ketë asnjë qytetarë në botë që nuk ka asnjë shtetësi. Si mund të jetë standard evropian kur ne kemi qytetarë që jetojnë 30 vjet rresht në Maqedoni dhe nuk kanë shtetësinë. Ky fakt dhe argument demanton qeverinë”, tha Snopçe.

Ai tha se kur qeveria e ka parë se opozita është serioze dhe ka kapacitete edhe intelektuale edhe mekanizma për të bllokuar kuvendin atëherë kanë ndërmarr iniciativa për të biseduar dhe për të gjetur zgjidhje.

“Jemi afër marrëveshjes, ka disa detaje që duhet të hekurosen, të premten duhet të kemi edhe një takim të grupeve koordinuese për t’i parë dilemat dhe mendojë që kjo çështje ka vullnet të mirë që të zgjidhet”, u shpreh Snopçe.

Continue Reading

Aktuale