Connect with us

Lajme

Sot shpallet aktvendimi për rastin “Monstra”

Published

on

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup sot duhet të shqiptohet aktvendimi për rastin “Monstra” për vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës më 12 prill të vitit 2012.

Rastin “Monstra” e udhëheq gjykatësi Ognen Stavrev, ndërsa përfaqësues të palës akuzuese janë Fatime Fetai dhe Gavrill Bubevski.

Në fjalën përfundimtare, prokurorja Fatime Fetai, kërkoi dënime maksimale për të akuzuarit Halil Demiri dhe vëllezërit Afrim dhe Agim Ismailloviq, të akuzuar për veprën penale “terrorizëm”, gjegjësisht kryerje direkte të vrasjes së pesëfishtë të pesë personave në Liqenin e Smillkovës më 12 prill të vitit 2012. Për të akuzuarin Fejzi Aziri, prokurorja Fetai kërkoi nga Gjykata që ai të shpallet fajtor për dy vepra penale ndihmë të autorit të rastit për kryerjen e veprës penale. Për vepra të njëjta penale, si Fejzi Aziri, është akuzuar edhe Haki Aziri. Në mungesë të dëshmive se e ka kryer veprën penale “terrorizëm” nga aktakuza është liruar Sami Luta.

Pala mbrojtëse e të akuzuarve, në fjalën përfundimtare, tha se rasti “Monstra” është ndryshuar tërësisht dhe është sinonim i rastit “Drajfus”, me atë që ka pasoja shumë më të mëdha sepse gjashtë persona të pafajshëm ishin dënuar me burg të përjetshëm. sipas tyre, është e dukshme se prokuroria nuk ka siguruar dëshmi të mjaftueshme dhe vetëm indikacione të kota dhe nuk i dëshmon supozimet për motive të mundshme.

Nga ana tjetër, mbrojtja e familjeve të viktimave, në fjalët përfundimtare Gjykatën e porositi se ka obligim edhe ndaj familjeve, por edhe ndaj gjithë publikut që të japin përgjigje se çka ka ndodhur më 12 prill të vitit 2012 dhe përsëri kërkoi ekstradimin e dy të akuzuarve nga Kosova.

Pas fjalëve përfundimtare të prokurorisë, në Shkup u mbajt protestë e anëtareve të familjeve dhe mbështetësve të të akuzuarve, në të cilën ishte kërkuar shkarkimi i prokurores Fatime Fetai dhe bashkësia ndërkombëtare të intervenojë që të ketë drejtësi në rastin “Monstra”, ku sipas protestuesve, ndiqen persona të pafajshëm.

Në procedurën paraprake për vrasjen e djemve Kire Triçkovski, Filip Sllavkovski, Cvetanço Axhkovski, Aleksandar Naqevski dhe peshkatarit Borçe Stefanovski me burg të përjetshëm ishin dënuar Alil Demiri, Afrim dhe Agim Ismailloviç, Ezim dhe Haki Aziri dhe Sami Luta. Gjykata Supreme në dhjetor të vitit 2017 i shfuqizoi akuzat, i liroi nga paraburgimi të dënuarit Agim Ismailloviq, Haki Azirin, Sami Lutën dhe Fejzi Azirin dhe iu përcaktoi masën e kujdesit.

Pas shfuqizimit të gjykimeve, lënda ishte kthyer në gjykim të serishëm dhe rastin në mars të vitit 2018 e ndërmori PSP-ja. Në shtator të vitit 2019 lëndët e PSP-së i ndërmori Prokuroria Themelore Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit dhe u ishin besuar prokurorëve publikë të cilët deri atëherë vepronin për lëndët konkrete.

Continue Reading
Advertisement

Kosovë

Osmani flet për vendosjen e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem: Do të koordinohemi me SHBA’në

Published

on

By

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, ka folur lidhur me lokacionin e vendosjes së Ambasadës së Kosovës në Izraelin që njohu Kosovën nga marrëveshja e Uashingtonit, në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Osmani në RTV 21 ka thënë se qeveria (Kurti) do të koordinohet për çdo veprim me Adminsitratën Biden.

Madje Osmani tha për SHBA’në se atje është Jerusalemi i Kosovës, shkruan Gazeta Express.

“Ne do të koordinojmë çdo veprim tonin diplomatik me SHBA’në dhe Administratën Biden, atje është Jerusalemi ynë”, është shprehur Osmani.

Kjo deklaratë e Osmanit erdhi pasi Glauk Konjufca i VV’së tha se nëse kërkohet ose vendoset kusht nga BE per integrim çështja e ambasadës, do të rishqyrtohet vendosja e saj në Jerusalem të Izraelit.

Deklarata e tij nxiti reagime edhe nga Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ku tha se nuk do të dëshironte ta shihte Kosovën në listën e atyre shteteve që i thejnë premtimet e tyre./Express

Continue Reading

Lajme

Filipçe: Nuk ka nevojë për masa shtesë

Published

on

By

Era e fortë nuk ishte pengesë për punëtorët që po punojnë intensivisht për ndërtimin e poliklinikës në Saraj.

Edhe ata e kanë kuptuar nevojën e banorëve të kësaj zone, që sa më shpejtë të ndërtohet një institucion i tillë shëndetësor në komunën e tyre. E kryetar i Komunës, Blerim Bexheti, kishte vetëm fjalë miradije për Ministrinë e Shëndetësisë, të cilët janë edhe investitorë të këtij projekti.

“Një projekt shumë i rëndësishëm dhe i nevojshëm për qytetarët e komunës së Sarajit. Falënderoj Ministrinë e shëndetësisë, ministrin Z. Filipçe dhe zëvendësin, Z. Hasani për realizmin e suksesshëm të këtij projekti deri në këtë fazë”, tha Blerim Bexheti, kryetar i Komunës së Sarajit.

Por ministri Filipçe, nuk kaloi vetëm me falënderimet e autoriteteve lokale. Pyetjet për vaksinat dhe për rritjen e numrit e të infektuarve nuk munguan as sot. Tani për tani, për masa restriktive nuk po mendohet, por të hënën Komisioni për sëmundje infektive do të takohet sërish.

“Me të vërtetë është detektuar një përqindje e madhe tek rastet e reja prezenca e llojit britanik të virusit, mbi 70%. Në këtë moment kapacitetet nëpër spitale nuk janë të rrezikuara, gjithandej ka krevate të lira. Analiza do të përfundojë në fillim të javës së ardhshme. Po i ndjekim të gjitha këto ditë. Tani për tani nuk ka nevojë për vendosjen e masave të reja restriktive, por nuk e përjashtoj edhe këtë mundësi. Në fillim të javës së ardhshme do ta themi qëndrimin tonë në përputhje me këtë analizë”, tha ministri Filipçe.

Përveç ndërtimin e poliklinikës, lajmi i mirë është se vaksinimi masiv pritet të nisë të mërkurën. Filipçe tha se janë në bisedime me AstraZeneca-n për 200 mijë doza shtesë, por ende nuk ka konfirmim nga kompania. Sipas tij, deri më tani janë porositur 2.200.000 doza të vaksinave të ndryshme.

Continue Reading

Lajme

Aksioni policor në “Bogorodicë”, kapen qindra kilogramë marijuhanë

Published

on

By

Burime të Alsat njoftojnë se nga aksioni i sotëm kundër trafikut të paligjshëm të lëndëve narkotike në “Bogorodicë” janë kapur 300 deri në 500 kilogramë marijuhanë.

Policia mbrëmjen e sotme fillimisht kishte ndaluar një kamion nën dyshime për posedim të lëndëve narkotike, pas çka janë kryer kontrolle dhe është sekuestruar sasia e marijuhanës.

Jozartarisht mësohet se për momentin është ndaluar shoferi i kamionit. Kjo është sasia e dytë me lëndë narkotike që është kapur gjatë ditës së sotme, pas kapjes së rreth 200 kg marihuanë në rajonin e Gjevgjelisë.

Informacione zyrtare në lidhje me aksionet në fjalë priten gjatë ditës së nesërme.

Continue Reading

Aktuale