Connect with us

Lajme

Vetëm tre persona u arratisën nga Alcatraz

Published

on

Vetëm një grup arriti të shpëtonte me sukses nga Alcatraz. Nga 36 burrat që u përpoqën të shpëtonin, 23 u kapën, gjashtë u qëlluan dhe pjesa tjetër u mbyt.

Sidoqoftë, të tre burrat, vëllezërit John dhe Clarence Anglin dhe Frank Morris, bënë ndoshta një nga arratisjet më të mëdha të burgjeve në historinë amerikane.

Të tre të burgosurit kishin planifikuar arratisjen e tyre të madhe për disa muaj, duke punuar në një punëtori duke bërë fshehurazi mjetet e nevojshme për t’u arratisur. Pastaj, më 11 qershor 1962, ata vunë në veprim planin e tyre.

Sidoqoftë, askush nuk e di se çfarë ndodhi në të vërtetë me të arratisurit.
Por tani, më shumë se 50 vjet më vonë, familja Anglin ka siguruar prova se burrat mbijetuan. Si fillim, nëna e Clarence dhe John Anglin mori kartolina të Krishtlindjeve të nënshkruara me emrat e tyre tre vjet pas arratisjes nga burgu. Familja gjithashtu postoi një foto të vëllezërve, e cila mund të jetë bërë në vitet 1970, pas arratisjes.

Për më tepër, John Anglin dyshohet se i shkroi një letër policisë së San Franciskos në 2013. Megjithëse të tre të burgosurit i mbijetuan arratisjes, ai ishte i vetmi ende gjallë.

BURIMI

Continue Reading

Lajme

Maqedoni: Dasmat mund të lejohen nga 1 qershori

Published

on

By

Sipas informacioneve të Alsatit, protokollet për organizimin e ceremonive martesore u diskutuan në seancën e sotme të Qeverisë.

Sipas informacionit nga Qeveria, nëse ruhet trendi i ulët i infektimeve si javët e fundit me koronavirusin, restorantet e dasmave do të hapen më 1 qershor ose maksimumi deri më 15 qershor.

Sigurisht që kjo do të varet nga situata epidemiologjike.

Protokollet për organizimin e festimeve të dasmave janë duke u përgatitur dhe së shpejti do t’u paraqiten pronarëve të objekteve hotelierike, në mënyrë që ata të mund të përgatiten për organizimin e festimeve

Continue Reading

Lajme

Do të publikohet thirrje publike për mbështetjen financiare të studiove për fotografi dhe qendrave të fitnesit, paraqitja deri më 1 qershor

Published

on

By

Do të publikohet thirrje publike për mbështetjen financiare të studiove për fotografi dhe qendrave të fitnesit, paraqitja deri më 1 qershor

Shkup, 18 maj 2021 (MIA) – Qeveria sot në seancë e obligoi Sekretariatin e përgjithshëm ta publikojë thirrjen publike për mbështetje financiare për studiot e regjistruara të fotografive dhe qendrat e fitnesit në kuadër të pakos së gjashtë të masave ekonomike për rimëkëmbjen e ekonomisë së vendit dhe për daljen nga kriza ekonomike e shkaktuar nga KOVID-19.

Siç kumtoi shërbimi për shtyp i Qeverisë, thirrja ka për qëllim të sigurojë mbështetje financiare për studio të regjistruara të fotografive dhe qendra fitnesi të cilat u mbyllën me vendimin e Qeverisë për ndalesën e plotë për vizitorët dhe mysafirët.

Lartësia e mbështetjes llogaritet si shumë prej 30 për qind rë të ardhurave mesatare mujore ndërsa shtesë, çdo subjekt i regjistruar aktiv do të marrë mbështetje financiare në shumë prej 15.200 denarë për një të punësuar, sipas numrit të orëve efektive të punës deri më 31 dhjetor 2020.

Afati për parashtrimin e paraqitjeve për këtë thirrje publike është 1 qershor 2021.

Continue Reading

Lajme

Deri më 1 qershor janë vazhduar masat aktive për kufizim të lëvizjes

Published

on

By

Shkup, 18 maj 2021 (MIA) – Masat aktive për kufizim të lëvizjes vazhdojnë të vlejnë deri më 1 qershor të vitit 2021.

Shërbimi qeveritar për shtyp kumtoi se në mbledhjen e sotme, me rekomandim të Komisionit për sëmundje ngjitëse, Qeveria solli konkludim që masat aktive për kufizim të lëvizjes, në vend se deri më 18 maj, të vazhdojnë të vlejnë deri më 1 qershor 2021.

Kufizimi I lëvizjes fillon nga mesnata prej orës 00 deri në orën 04 të mëngjesit.

Continue Reading

Aktuale