Connect with us

Bota

“Tesla” ka realizuar përfitim prej një miliardë dollarëve nga investimet në bitkoin

Published

on

Nju-Jork, 22 shkurt 2021 (MIA) – Prodhuesi amerikan i automobilave elektrike “Tesla” ka realizuar pothuajse 1 miliard dollarë nga investimet në bitkoin, deklaroi analisti Daniel Iv.

Sipas tij, “kompania mund të fitonte më shumë nga investimet në bitkoin sesa nga shitja e automjeteve të saj elektrike gjatë vitit 2020”.

Në fillim të këtij muaji, “Tesla” në parashtresën e dorëzuar deri tek Komisioni për letra me vlerë se ka blerë bitkoin në vlerë prej 1.5 miliard dollarë për ta bërë atë “më fleksibël për të diversifikuar dhe maksimizuar më tej kthimet e parave të gatshme”.

Tregtimi u bë i ditur muajin e kaluar, por kompania nuk zbuloi saktësisht se kur dhe me çfarë çmimi. Në këtë kohë është e panjohur nëse Tesla shiti ndonjë prej bitkoinëve të blera.

Valuta më e madhe dixhitale në botë ka shënuar rritje të paparë këtë vit, duke arritur vazhdimisht nivele të reja rekord.

Daniel Iv nuk shpjegon se ka ardhur deri në llogaritje të përfitimit të “Tesla”-s nga bitkoini. Sipas të dhënave nga KoinDesk, çmimi i kësaj kriptovalute më 31 janar ishte në maksimum ditor prej 34,793.45 dollarë, ndërsa më 20 shkurt, kur Iv e publikoi shënimin e tij, ishte 57,487.03 dollarë.

Continue Reading
Advertisement

Bota

E kërkonte policia gjermane, arrestohet në Tetovë

Published

on

By

Është arrestuar një narko diler I kërkuar nga policia gjermane, I cili fshihej në rajonin e Tetovës

Shkup, 6 mars 2021 (MIA) – Nëpunës të policisë nga Sektori për bashkëpunim ndërkombëtar policor-Departamenti për gjurmim vepruan pas fletë arrestit ndërkombëtar nga Interpoli Gjermani dhe dje në Tetovë e privuan nga liria K.I.(30), I cili kërkohej për vepra të kryera lidhur me tregtinë në sasi të mëdha të kokainës dhe marihuanës, në territorin e Gjermanisë.

Siç kumtuan nga MPB, për këtë vepër sipas ligjit penal gjerman parashihet dënim maksimal me burg prej 15 viteve.

Personi, sipas procedurës ligjore, do t’I dorëzohet policisë gjermane.

Continue Reading

Bota

Droni vrasës, i padukshëm dhe pa zhurmë: Kjo është arma më e fuqishme në botë

Published

on

By

‘Navy’ arma e parë me lazer e ushtrisë amerikane, është arma më e fuqishme në botë e cila e cila është e aftë të sulmojë objektet në det, tokë dhe ajër, pa zhurmë

Arma me lazer, është 50.000 herë më e shpejtë se sa një rakete balistike e llojit të Koresë Veriore. Në fillim ajo dikton një objekt në ajër apo det dhe më pas objekti goditet me lazer duke djegur më temperaturë të lartë dronin, raketën apo avionin.

Goditja është e padukshme dhe pa zhurmë. “Ajo operon në një pjesë të padukshme të spektrit elektromagnetik kështu që ju nuk e shihni rrezen e lazerit, ai nuk ka lëshon asnjë zë, kjo është plotësisht e heshtur dhe kjo është tepër efektive në atë që bën”.

Për më shumë ndiqeni videon më poshtë:

Continue Reading

Bota

Shembet kangjella e ballkonit të universitetit, 7 studentë humbasin jetën! (VIDEO)

Published

on

By

Shtatë studentë të kolegjit universitar në Bolivi vdiqën dhe katër të tjerë u plagosën gjatë një incidenti tragjik, ku u shemb kangjella, duke i rrëzuar ata nga një ballkon i katit të katërt.

Video e incidentit të së martës tregoi një grup studentësh nga Universiteti Publik i El Alto të ulur në ballkon para se të binte kangjella.

Tragjedia ndodhi në ndërtesën e Fakultetit të Shkencave Financiare të universitetit, ndërsa studentët u përpoqën të hynin në një sallë leksionesh për një asamble.

Pamjet, të marra nga New York Post, treguan gjithashtu një grua të re që shtyn një tjetër pranë kangjella pak momente para se ajo të shembej.

Komandanti i përgjithshëm i policisë boliviane Jhonny Aguilera Montecinos tha të mërkurën se gruaja do të merret në pyetje si pjesë e hetimit, njoftoi media lokale.

Montecinos gjithashtu ia atribuoi vdekjet e viktimave “traumës së shumëfishtë”.

“Na vjen keq për tragjedinë e ndodhur në Universitetin Publik të #ElAlto (UPEA), ku kishte disa të vdekur dhe të plagosur”, shkroi Presidenti Bolivian Luis Arce në Twitter.

“Ngushëllimet tona më të thella për njerëzit e El Alto dhe për familjet e vuajtura. Ne presim sqarimin e shpejtë të fakteve”.

Continue Reading

Aktuale