Connect with us

Bota

Danimarka dhe Suedia prezantojnë pasaportën e Covidit-19

Published

on

Suedia deri tani ka qenë e njohur për mënyrën e saj të veçantë për të luftuar pandeminë e koronavirusit.

Në vend të mbylljes, siç ishte rasti në vendet e tjera evropiane, autoritetet suedeze fillimisht llogaritën në të ashtuquajturën nga imuniteti i tufës dhe më vonë te mendja e shëndoshë. Dhe për shkak të një politike të tillë, autoritetet janë përballur me kritika të shumta. Deri tani, sipas të dhënave të universitetit amerikan “Johns Hopkins”, 600.000 qytetarë janë infektuar me koronavirusin në Suedi, shkruan B92, transmeton IndeksOnline.

Suedia, tani me Danimarkën fqinje, gjithashtu ka vendosur për një zgjidhje të ndryshme nga të gjitha të tjerat dhe ka në plan të prezantojë një “pasaportë corone” digjitale deri në verë.

Për kë është “pasaporta e coronës”?

Ky konfirmim digjital duhet të shërbejë kryesisht si provë e vaksinimit të koronavirusit, shpjegon Anders Igemani. Në të njëjtën kohë, ai duhet të mundësojë vizita në ngjarje kulturore ose sportive, si edhe të mundësojë udhëtime falas. Infrastruktura për të kontrolluar atë dokument duhet të jetë gati deri më 1 qershor.

Edhe para Suedisë, Danimarka paraqiti këtë lloj dokumenti, i cili, mbi të gjitha, duhet të bëjë më të lehtë udhëtimin për njerëzit e biznesit. Crown Pass në Danimarkë duhet të jetë ose në formën e një hyrje në faqen e Internetit të Ministrisë daneze të Shëndetësisë ose në smartphone të pronarit të saj.

Ku janë Danimarka dhe Suedia kur bëhet fjalë për vaksinimin?

Por aktualisht në të dy vendet skandinave vetëm një numër i vogël i qytetarëve mund të përfitojnë nga projekti digjital i koronës. Sipas të dhënave të platformës online “n Të dhënat e botës tonë” në Danimarkë është deri në 14.2. vetëm 6.87 për qind e qytetarëve ishin vaksinuar, në Suedi 4.53. Situata në këto dy vende është pra e ngjashme me atë në Gjermani, ku vetëm 4.95 për qind e popullsisë ka marrë vaksinën deri tani si edhe e ngjashme në pjesën tjetër të Bashkimit Evropian. Për krahasim, 74 për qind e popullsisë së Izraelit tashmë është vaksinuar.

Pyetja është gjithashtu se sa shtetas suedezë do të vaksinohen. Vendi konsiderohet veçanërisht skeptik për vaksinimin pasi problemet shëndetësore në masë u shfaqen te fëmijët dhjetë vjet më parë, pasi u vaksinuan kundër gripit të derrit. Qindra njerëz të vaksinuar më pas morën sulme narkolepsie, e cila shkaktoi një nga skandalet më të mëdha mjekësore në historinë e vendit. Dhe suedezët ende e mbajnë mend mirë atë.

Continue Reading
Advertisement

Bota

E kërkonte policia gjermane, arrestohet në Tetovë

Published

on

By

Është arrestuar një narko diler I kërkuar nga policia gjermane, I cili fshihej në rajonin e Tetovës

Shkup, 6 mars 2021 (MIA) – Nëpunës të policisë nga Sektori për bashkëpunim ndërkombëtar policor-Departamenti për gjurmim vepruan pas fletë arrestit ndërkombëtar nga Interpoli Gjermani dhe dje në Tetovë e privuan nga liria K.I.(30), I cili kërkohej për vepra të kryera lidhur me tregtinë në sasi të mëdha të kokainës dhe marihuanës, në territorin e Gjermanisë.

Siç kumtuan nga MPB, për këtë vepër sipas ligjit penal gjerman parashihet dënim maksimal me burg prej 15 viteve.

Personi, sipas procedurës ligjore, do t’I dorëzohet policisë gjermane.

Continue Reading

Bota

Droni vrasës, i padukshëm dhe pa zhurmë: Kjo është arma më e fuqishme në botë

Published

on

By

‘Navy’ arma e parë me lazer e ushtrisë amerikane, është arma më e fuqishme në botë e cila e cila është e aftë të sulmojë objektet në det, tokë dhe ajër, pa zhurmë

Arma me lazer, është 50.000 herë më e shpejtë se sa një rakete balistike e llojit të Koresë Veriore. Në fillim ajo dikton një objekt në ajër apo det dhe më pas objekti goditet me lazer duke djegur më temperaturë të lartë dronin, raketën apo avionin.

Goditja është e padukshme dhe pa zhurmë. “Ajo operon në një pjesë të padukshme të spektrit elektromagnetik kështu që ju nuk e shihni rrezen e lazerit, ai nuk ka lëshon asnjë zë, kjo është plotësisht e heshtur dhe kjo është tepër efektive në atë që bën”.

Për më shumë ndiqeni videon më poshtë:

Continue Reading

Bota

Shembet kangjella e ballkonit të universitetit, 7 studentë humbasin jetën! (VIDEO)

Published

on

By

Shtatë studentë të kolegjit universitar në Bolivi vdiqën dhe katër të tjerë u plagosën gjatë një incidenti tragjik, ku u shemb kangjella, duke i rrëzuar ata nga një ballkon i katit të katërt.

Video e incidentit të së martës tregoi një grup studentësh nga Universiteti Publik i El Alto të ulur në ballkon para se të binte kangjella.

Tragjedia ndodhi në ndërtesën e Fakultetit të Shkencave Financiare të universitetit, ndërsa studentët u përpoqën të hynin në një sallë leksionesh për një asamble.

Pamjet, të marra nga New York Post, treguan gjithashtu një grua të re që shtyn një tjetër pranë kangjella pak momente para se ajo të shembej.

Komandanti i përgjithshëm i policisë boliviane Jhonny Aguilera Montecinos tha të mërkurën se gruaja do të merret në pyetje si pjesë e hetimit, njoftoi media lokale.

Montecinos gjithashtu ia atribuoi vdekjet e viktimave “traumës së shumëfishtë”.

“Na vjen keq për tragjedinë e ndodhur në Universitetin Publik të #ElAlto (UPEA), ku kishte disa të vdekur dhe të plagosur”, shkroi Presidenti Bolivian Luis Arce në Twitter.

“Ngushëllimet tona më të thella për njerëzit e El Alto dhe për familjet e vuajtura. Ne presim sqarimin e shpejtë të fakteve”.

Continue Reading

Aktuale