Connect with us

Lajmet kryesore

E jashtëzakonshme – Florian Marku shkatëггon kundërshtarin dhe e detyron të dorëzohet (VIDEO)

Published

on

Florian Marku ka triumfuar në meçin e madh ndaj Rylan Charlton.

Ishte një fitore e jashtëzakonshme nga ana e bokserit kosovar që triumfoi me nokaut në raundin e tetë.

Kjo ishte fitorja e tetë për Markun nga nëntë duele sa ka në boksin profesionist. Meçin e shkuar ai u ndal baras me Jamie Stewartin. S’ka përjetuar ende humbje.

Goditjet e fuqishme të Markut bënë që kundërshtari të dorëzohet në raundin e tetë.

Continue Reading
Advertisement

Lajmet kryesore

‘Kërset’ dajaku ndërmjet disa vajzave në Ferizaj (Video)

Published

on

By

Një rrahje ndërmjet disa vajza të moshës së re sapo ka ndodhur në qytetin e Ferizajt, shkruan Syri Kosova.

Në një video të postuar në “Facebook” nga faqja e këtij qyteti ‘Ferizaj 05”, shihen disa vajza teksa rrahën me grushte dhe disa djem të tjerë që tentojnë t’i ndajnë ato nga përleshja që ka ndodhur në qendër të këtij qyteti.

Për më shumë shikojeni videon më poshtë:

Continue Reading

Kosovë

Bëhen ‘bashkë’ Haradinaj, Jashari e Lladrovci

Published

on

By

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari dhe kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, janë takuar në nder të shënimit të 23-vjetorit të Epopesë së UÇK-së.

Një gjë të tillë e ka bërë të ditur vetë Lladrovci, me anë të një postimi në ‘Facebook’, teksa ka publikuar një fotografi bashkë me Haradinajn e Jasharin.

“Një herë atdhetar, tërë jetën atdhetar!”, ka shkruar kreu i Komunës së Drenasit.

Postimi i plotë:

Bashkë në angazhimin para luftës çlirimtare, gjatë luftës çlirimtare, sot, po ashtu me rastin e shënimit të 23 vjetorit të Epopesë së UÇK-së, bashkë.

Jeta jonë, ka kuptim, kur çdo ditë i kujtojmë dhe vazhdojmë rrugën e më të dashurve tanë, edhe pse ata nuk janë fizikisht me ne.

Një herë atdhetar, tërë jetën atdhetar!

Continue Reading

Kosovë

Popoviq/”Do të gjejnë një model, e ajo është autonomia më e madhe në botë për Kosovën!”

Published

on

By

Ministri serb i Inovacionit, Nenad Popoviq ka insistuar se Serbia nuk mund të ekzistojë pa Kosovën.

Serbia ka lindur në Kosovë dhe Serbia pa Kosovën nuk mund të ekzistojë, deklaroi Ministri serb i Inovacionit, Nenad Popoviq.

“Mendoj se me qëndrim të paqes por me argumente të fuqishme mund ta fitojmë gjithmonë atë që dëshirojmë. Më e rëndësishmja është ta caktojmë pikën e fillimit, pozicionit që është kryesori. ”, u shpreh ai.

“Kjo kërkon respektimin e Kushtetutës tonë, Kushtetutës së Republikës së Serbisë, respektimin e të drejtës ndërkombëtare, mbi të gjitha Rezolutës 1244 të Këshillimit të Sigurimit në OKB”, shtoi ai. Popoviq ka theksuar se BE nuk kishte kapacitet ta bind Kosovën t’i zbresë kërkesat e saj.

“Jam i sigurt se do të gjejnë një model, e ajo është autonomia më e madhe në botë që ekziston, por në përputhje me Rezolutën 1244 dhe Kushtetutën e Serbisë. Marrëveshjet e Brukselit kanë marrë fund. BE nuk kishte kapacitet t’i bind shqiptarët. Pala serbe ka qenë vërtetë bashkëpunuese. Shqiptarët nuk e bënë asnjë hap. BE nuk bëri asgjë”, theksoi ai. Popoviq beson se Rezoluta 1244 është “e fuqishme si guri”.

“Tani duhet të gjejmë një format të ri të bisedimeve. Serbia është përsëri e gatshme për kompromis. Nuk ka zgjidhje pa pjesëmarrjen e SHBA-së, Rusisë, Kinës dhe Bashkimit Evropian, të gjithë së bashku”, përfundoi ai.

Burimi: https://njekomb.org/popoviq-do-te-gjejne-nje-model-e-ajo-eshte-autonomia-me-e-madhe-ne-bote-per-kosoven/

Continue Reading

Aktuale