Connect with us

Bota

Pse Britania e Madhe po infekton vullnetarë me koronavirus?

Published

on

Në një studim duhet të sqarohet sasia e koronavirusut, e nevojshme që virusi të të ngjitet. Rezultatet duhet të ndihmojnë në zhvillimin e medikamenteve.

Për ta kuptuar më mirë koronavirusin, Britania e Madhe do të infektojë qëllimisht me patogjenin njerëz pjesëmarrës në test. Kërkohen deri në 90 vullnetarë midis moshës 18 dhe 30 vjeç, sipas Ministrisë së Punëve Ekonomike në Londër. Ata do të ekspozohen ndaj virusit në një “mjedis të sigurt dhe të kontrolluar”. Projekti është planifikuar të fillojë në javët e ardhshme dhe subjektet nuk do të vaksinohen paraprakisht.

Ndër të tjera, autoritetet duan të zbulojnë se si reagon sistemi i imunitetit ndaj virusit, sa e madhe duhet të jetë ngarkesa virale për një infektim dhe si i lëshojnë në mjedis grimcat e virusit të infektuarit. Studimi pritet gjithashtu të luajë një rol qendror në zhvillimin e vaksinave dhe medikamenteve kundër COVID-19. Qeveria po e financon këtë studim të parë në të gjithë botën me ekuivalentin e 38.6 milionë eurove.

Përdoret patogjeni i Coronas, i cili është në qarkullim në Britaninë e Madhe që nga marsi i vitit 2020, dhe jo varianti B.1.1.7 shumë më ngjitës, i cili u shfaq për herë të parë në vjeshtë në Anglinë juglindore. Studimin e drejtojnë shkencëtarët e Kolegjit Imperial të Londrës në bashkëpunim me Royal Free Hospital të Londrës.

Në Gjermani i quajnë joetike provat dhe ka rezerva mjekësore

Në një studim pasues, subjektet e testit do të vaksinohen me një agjent të ri aktiv dhe më pas do të ekspozohen ndaj virusit. Në këtë mënyrë duhet të përcaktohen vaksinat më efektive, siç shpjegoi Chris Chiu nga Imperial College. Britania e Madhe është një nga vendet më të goditura nga pandemia, me më shumë se 118.000 vdekje nga koronavirusi. Në të njëjtën kohë, ishte vendi i parë perëndimor që filloi një fushatë të vaksinimit kundër koronavirusit.

Në Gjermani, studimet “Sfida Njerëzore” për voronavirusin konsiderohen të pamundura. Shoqata e Kompanive Farmaceutike që zhvillojnë kërkime (vfa) i hodhi poshtë në vjeshtë teste të tilla si jo etike. Ekzistojnë gjithashtu rezerva mjekësore: “Studimet e sfidave mund të tregojnë një pamje të falsifikuar, pasi rezultatet që mblidhen vetëm te njerëz të rinj, të shëndetshëm nuk mund të transferohen tek të moshuarit dhe te të sëmurët kronikë. Por këto grupe njerëzish kërcënohen më shumë nga COVID-19 “, thekson shoqata në faqen e saj të internetit.

Infektimet e shkaktuara artificialisht nuk korrespondojnë me infektimet reale në jetën e përditshme./DW/

Continue Reading
Advertisement

Bota

E kërkonte policia gjermane, arrestohet në Tetovë

Published

on

By

Është arrestuar një narko diler I kërkuar nga policia gjermane, I cili fshihej në rajonin e Tetovës

Shkup, 6 mars 2021 (MIA) – Nëpunës të policisë nga Sektori për bashkëpunim ndërkombëtar policor-Departamenti për gjurmim vepruan pas fletë arrestit ndërkombëtar nga Interpoli Gjermani dhe dje në Tetovë e privuan nga liria K.I.(30), I cili kërkohej për vepra të kryera lidhur me tregtinë në sasi të mëdha të kokainës dhe marihuanës, në territorin e Gjermanisë.

Siç kumtuan nga MPB, për këtë vepër sipas ligjit penal gjerman parashihet dënim maksimal me burg prej 15 viteve.

Personi, sipas procedurës ligjore, do t’I dorëzohet policisë gjermane.

Continue Reading

Bota

Droni vrasës, i padukshëm dhe pa zhurmë: Kjo është arma më e fuqishme në botë

Published

on

By

‘Navy’ arma e parë me lazer e ushtrisë amerikane, është arma më e fuqishme në botë e cila e cila është e aftë të sulmojë objektet në det, tokë dhe ajër, pa zhurmë

Arma me lazer, është 50.000 herë më e shpejtë se sa një rakete balistike e llojit të Koresë Veriore. Në fillim ajo dikton një objekt në ajër apo det dhe më pas objekti goditet me lazer duke djegur më temperaturë të lartë dronin, raketën apo avionin.

Goditja është e padukshme dhe pa zhurmë. “Ajo operon në një pjesë të padukshme të spektrit elektromagnetik kështu që ju nuk e shihni rrezen e lazerit, ai nuk ka lëshon asnjë zë, kjo është plotësisht e heshtur dhe kjo është tepër efektive në atë që bën”.

Për më shumë ndiqeni videon më poshtë:

Continue Reading

Bota

Shembet kangjella e ballkonit të universitetit, 7 studentë humbasin jetën! (VIDEO)

Published

on

By

Shtatë studentë të kolegjit universitar në Bolivi vdiqën dhe katër të tjerë u plagosën gjatë një incidenti tragjik, ku u shemb kangjella, duke i rrëzuar ata nga një ballkon i katit të katërt.

Video e incidentit të së martës tregoi një grup studentësh nga Universiteti Publik i El Alto të ulur në ballkon para se të binte kangjella.

Tragjedia ndodhi në ndërtesën e Fakultetit të Shkencave Financiare të universitetit, ndërsa studentët u përpoqën të hynin në një sallë leksionesh për një asamble.

Pamjet, të marra nga New York Post, treguan gjithashtu një grua të re që shtyn një tjetër pranë kangjella pak momente para se ajo të shembej.

Komandanti i përgjithshëm i policisë boliviane Jhonny Aguilera Montecinos tha të mërkurën se gruaja do të merret në pyetje si pjesë e hetimit, njoftoi media lokale.

Montecinos gjithashtu ia atribuoi vdekjet e viktimave “traumës së shumëfishtë”.

“Na vjen keq për tragjedinë e ndodhur në Universitetin Publik të #ElAlto (UPEA), ku kishte disa të vdekur dhe të plagosur”, shkroi Presidenti Bolivian Luis Arce në Twitter.

“Ngushëllimet tona më të thella për njerëzit e El Alto dhe për familjet e vuajtura. Ne presim sqarimin e shpejtë të fakteve”.

Continue Reading

Aktuale