Connect with us

Argëtim

Horoskopi 20 shkurt, shenjat që do të kalojnë një situatë të rëndësishme

Published

on

Dashi

Sot do të jeni energjik dhe të zellshëm. Jeni të etur për të zbuluar talentet tuaja personale dhe të shfaqeni në formë në evente publike. Ju duhet t’iu përmbaheni projekteve të reja sidomos atyre afatgjata. Manifestimet spontane të aftësive tuaja do të jenë të mirëpritura.

Demi

Pasionet sekrete do të përmirësohen gjatë kësaj dite. Në të njëjtën kohë ju do të jeni në gjendje që të shfaqni aftësitë tuaja në mënyrë efektive në një mjedis të zakonshëm, siç mund të jetë shfaqja e talentit në kuzhinë.

Binjakët

Mund të jeni shumë më vendimtar në miqësinë tuaj dhe në marrëdhëniet romantike. E kaluara ka më pak pushtet tek ju, dhe tashmë e shihni veten në një rrugë më të mirë. Duke filluar nga orët e para të mëngjesit do të jeni gati për t’u larguar nga iluzionet e mëparshme dhe do të ndërmerrni një hap përpara.

Gaforrja

Dëshira e fortë e juaja për t’u bërë zot të situatës mund të shkaktojë veprime radikale. Me vendosmërinë tuaj ju jeni të aftë të shkelni mbi partnerin, rivalët apo kundërshtarët tuaj si dhe të injoroni opinionin publik.

Luani

Do të jeni entuziast dhe të aftë për veprime të guximshme. 20 maji premton më shumë fat për ju. Do të ketë lëvizje të dukshme në jetën tuaj private, në lidhjet e huaja, në punët krijuese dhe në sport. Ju mund të udhëtoni në një vend të largët dhe të mësoni për kulturën e këtij vendi.

Virgjëresha

Kjo është një ditë e mirë për tejkalimin e komplekseve tuaja më të thella, siç mund të jenë rezervimi apo mungesa e vetëbesimit. Duke ju dhënë dëshirave, ju mund të eleminoni plotësisht dobësitë tuaja, të cilat ju kanë penguar për të bërë progres.

Peshorja

Sot do të jeni në avantazh. Gjatë ditës ju do të jeni të sigurtë dhe do të keni një arsye të mirë për të qëndruar me partnerin, për të admiruar talentin dhe arritjet e tij. Sot do të keni çfarë të mësoni, megjithatë cilësitë nuk do t’iu mungojnë.

Akrepi

Dita favorizon aktivitetet. Duhet të punoni shumë duke treguar se jeni shembull në ngjitje për të tjerët. Është kohë e favorshme për ata që veprimtarinë e kanë të lidhur me shumë stres, vështirësi, tendosje fizike etj.

Shigjetari

Kjo është një kohë shumë e favorshme për sukseset personale. Marrja me sport është një ide e mirë sot, përfshi sporte që kërkojnë qëndrueshmëri dhe rezistencë. Koha e lirë e kaluar me aktivitete dhe në shoqëri do t’iu bëjë të ndiheni shumë mirë.

Bricjapi

Përpjekjet tuaja aktive për shtëpinë dhe familjen, do të sjellin rezultat pozitiv. Në të njëjtën kohë, mund të ketë rivalitet në territorin që ju e konsideroni si tuajin. Ballafaqimi mund të jetë i fortë, por mos haroni se anëtarët e familjes suaj, nuk duhen lënduar.

Ujori

Ritmi i komunikimit do të ketë rëndësi të madhe sot. Sinqeriteti juaj do të jetë një nga mënyrat më të besueshme për të bashkëbiseduar. Mos kini turp për të folur hapur lidhur me simpatitë dhe antipatitë tuaja, aty ku e ndjeni të nevojshme.

Peshqit

Do të jeni të aftë qe gjërat nga kokë poshtë që mund të jenë, ti shtyni drejt një impulsi të ri. Me shumë gjasa do të preferoni ruajtjen apo pavarësisnë tuaj financiare, duke shpenzuar dhe rezervuar pa marrë leje dhe këshilla nga askush./abcnews.al

Continue Reading
Advertisement

Argëtim

Rreth 2.500 gjuhë në botë rrezikojnë zhdukjen

Published

on

By

Aktualisht ekzistojnë rreth shtatë mijë gjuhë në botë dhe afërsisht 2.500 prej tyre po përballen me rrezikun e zhdukjes, paralajmëroi një përfaqësues i Organizatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara (UNESCO) në Turqi, transmeton Insajderi.

Duke folur për Anadolu Agency (AA) me rastin e 21 Shkurtit – Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, kryetari i Komisionit Kombëtar të Turqisë (UTMK) të UNESCO-s, Prof. Dr. Alcal Oguz, tha se nga 62 ditë ndërkombëtare të shpallura nga UNESCO, pesë kanë të bëjnë me gjuhët, raporton Anadolu Agency (AA).

Oğuz thotë se në kuadër të kësaj dite, organizohen aktivitete për të mbrojtur diversitetin kulturor, si dhe për të tërhequr vëmendjen ndaj diversitetit gjuhësor dhe gjuhëve që përballen me rrezikun e zhdukjes.

“Në botë ka rreth shtatë mijë gjuhë. Në mesin e tyre, rreth 2.500 përballen me rrezikun e zhdukjes për shkak se numri i njerëzve që i flasin ato po zvogëlohet. Sipas statistikave dhe të dhënave të përpiluara, fatkeqësisht, në çdo 15 ditë, një nga këto gjuhë zhduket”, tha ai.

“Rrezikimi dhe zhdukja e gjuhëve është rritur viteve të fundit në veçanti për shkak të ndryshimeve sociale, politike dhe ekonomike në botë”, shtoi Oguz.

Sipas tij, shumica e gjuhëve të rrezikuara përbëhen nga gjuhë që fliten nga më pak se 10 mijë njerëz.

Ai po ashtu tha se është e vështirë të gjenden folës të rreth 200 gjuhëve.

“Numri i gjuhëve të zhdukura nga viti 1950 është mbi 250”, tha Oguz.

Shënimi më 21 shkurt i Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare është miratuar në Konferencën e Përgjithshme të 30-të të UNESCO-s më 17 nëntor të vitit 1999. /Insajderi.com

Continue Reading

Argëtim

E pabesueshme – Macja shpëton fëmijën e vogël të mos bie nga ballkoni

Published

on

Një video me mbishkrimin “Ëngjëll i Zotit” është bërë virale në rrjetet sociale, duke u parë nga miliona ndjekës dhe shpërndarë nga mijëra të tillë. Bëhet fjalë për një fëmijë të vogël që dëshiron të kapet dhe të ngrihet tek muri mbrojtës i ballkonit në një ndërtesë të lartë. Por aty pranë gjendet macja e familjes, e cila siç duket në pamjet e publikuara, luan rolin e rojes së fëmijës. Sapo fëmija tenton të kapet tek hekurat e ballkonit, macja zgjatet dhe ja largon duart, dhe bën ç’mos që fëmija të mos hipë tek muri mbrojtës e kështu të mos ггezikojë të bjerë nga ballkoni i lartë, përcjell in7.

Ndërkaq, nuk dihet se ky ka ndodhur kjo ngjarje, por mbishkrimi në video ishte në gjuhën braziliane. Shikoni videon më poshtë, për të mësuar arsyen se përse kjo video është shpërndarë aq shumë në rrjetet sociale.

Continue Reading

Argëtim

6 sjellje që i largojnë njerëzit nga ju

Published

on

Njerëzit që ju duan ose ju njohin do ju pranojnë gjithmonë për atë që ju jeni. Mirëpo ka disa sjellje negative ose jo shumë produktive që i bëjnë njerëzit të largohen prej jush.

Këto sjellje krijojnë marrëdhënie të tensionuara dhe kjo shpjegon distancën që krijoni me njerëzit. Sjelljet toksike dhe fjalët destruktive duhet të largohen nga jeta juaj në mënyrë që të mund të arrini të krijoni lidhje të forta. Edhe pse gjithmonë mund të gjeni justifikime lidhur me rezultatin e sjelljes tuaj, sërish nuk duhet bërë. Duhet të luftoni të krijoni marrëdhënie dhe jo ti shkatërroni ato.

I merrni gjërat shumë personale

Jeta është e vështirë dhe marrja e gjithçkaje shumë personale do ta bëjë atë edhe më të vështirë. Kjo gjë jo vetëm shkatërron marrëdhënien, por mendimet negative janë gjithashtu të dëmshme për vetëvlerësimin tuaj.

Jeni vazhdimisht xheloz

Pak xhelozi është e mirë për motivim dhe për të arritur disa gjëra në jetë. Ndërkohë që ndjenja e xhelozisë mund t’i shtyjë njerëzit të bëhen më mirë, ndjenja e vazhdueshme e tij është arsyeja pse njerëzit largohen.

Keni nevojë për vlerësim dhe miratim konstant të të tjerëve

Sa më shumë që mbështeteni tek njerëzit për të miratuar atë që bëni, aq më e vështirë do ta keni që të jeni vetvetja. Edhe pse mënyra se si perceptohen nga të tjerët është e rëndësishme, mirëqenia juaj dhe dëshira për t’u ndjerë e pranuar varet nga mënyra se si ndiheni për veten tuaj.

Nuk pranoni asnjë kritikë konstruktive

Ne nuk jemi të përsosur, dhe kjo është ajo që na bën njerëzore. Njohja e defekte tona dhe pranimi i tyre është fuqia që duhet për tu përballur me to dhe kritikat e të tjerëve. Duke refuzuar të pranoni kritika, ju jo vetëm që e pengoni potencialin tuaj për të përmirësuar si një person, por gjithashtu mund të krijoni tensione në marrëdhëniet me të tjerët. Suksesi i çdo lloj marrëdhënieje varet nga aftësitë e komunikimit dhe gatishmëria juaj për të pranuar reagime pozitive dhe negative.

Hiqeni sikur jeni viktima në çdo rast

Kur ankesat dhe problemet tuaja janë të pafundme dhe gjithmonë fshiheni në skenarë ku shfaqeni gjithmonë viktima është një qëndrimi negativ si për personalitetin tuaj dhe marrëdhëniet që krijon.

Bëni gjithmonë thashetheme për të tjerët

Njerëzit pozitivë që keni në jetën tuaj nuk kënaqen kur flisni negativisht për njerëzit e tjerë dhe kur as nuk ju duhet jeta e tyre apo gjërat që ato bëjnë. Sigurisht, është e pamundur të marrësh thashetheme nga çdo bisedë, por mendimet gjykuese për të tjerët duhen të shmangen.

BURIMI

Continue Reading

Aktuale