Connect with us

Kolumna

“L u f t a nisi nga vгаsja e Krasniqit”/ Si e shkatëггoi Hashim Thaçi LDK-në? Profesori flet me emra, tregon edhe liderin e ri të LDK-së?

Published

on

Më 14 shkurt 2021 në Kosovë ndodhi diçka e jashtëzakonshme. Kështu vlerëson profesori Binak Maxharraj, pas fitores së Lëvizjes Vetëvendosje, e cila i mundi bindshëm partitë tjera në Kosovë.

Profesori thotë se, këtë ditë Kosova përjetoi një teгmet të fortë elektoral me një shpëгthim vu11kani të fuqishëm.

“Llava e këtij vu11kani e cila pëlciti me pasoja të mëdha për LDK por edhe për disa parti tjera ishte akumuluar vite me radhë veç priste ditën kur te shpëгthejë. Duhet theksuar se lava e këtij vu11kani ka nisë qe nga pas 1ufta.

Nga atëherë kur komandantët, me ndihmën e enveristeve në Shqipëri, e morën me dhunë pushtetin në emër të 1uftës fillimisht përmes Qeverisë së përkohshme fill pas luftës nën udhëheqjen e Hashim Thaçit çdo gjë nisë e merr teposhtën, u cungua liria e njerëzve, filluan ndjekjet e shtгigave, të njerëzve kundërshtar të tyre me ç’rast një numër i konsiderueshëm u vгanë, humbën pa gjurmë sot e kësaj dite, uzurpuan çdo gjë te mundshme, vodhën dhe p1açkitën për shumë vite, ггënuan shtyllat kryesore të shtetit si arsimin, shëndetësinë, ekonominë të cilën e shkatërruan krejtësisht për mes privatizimit, por instaluan një prokurori dhe gjyqësi e cila është e kapur dhe dirigjohet nga ata vetë”, thotë profesori.

Ai shton se, jeta politike për të gjitha këto vite u bë rrëmujë nga vete politikanet e koггuptuar të cilët nuk ishin aspak të interesuar për ndërtimin e shtetit por veç për pushtetin e tyre.

Binak Maxharraj

“Filluan pazaret midis tyre për çdo gjë e sidomos për poste për pushtet. E lejuan Serbinë te kthehet në Kosovë dhe të bëhet gati hisedarë në Veri të cilin që për 20 vite kontrollohet nga Beogradi dhe Presidenti i saj Vuçiq, krejt këtë e lejoj vetë Hashim Thaçi duke i lëshuar pe Serbisë gjatë gjithë dialogut i cili filloi me 2011 e deri më sot pa kurrfarë rezultati pos që i solli dëme të pariparueshme Kosovës me Marrëveshje të dëmshme. Mirëpo projekti i Hashim Thaçit për shkatërrimin e Kosovës e në veçanti të LDK ishte mese evident. Lu[tën me LDK ai e kishte filluar që nga 1ufta ku i ndiqte aktivistet dhe luftëtarët e LDK që disa prej tyre edhe gjendeshin të vгaгë si rasti i Kolonelit Ahmet Krasniqi e dhunë të tjerë për të vazhduar kjo edhe me intensivisht pas 1uftës ku ishin në shënjestër aktiviste e LDK. Ishte thjeshtë ky një komp1ot i Thaçit për të shkatërruar LDK. Por, kjo edhe më shumë i erdhi përshtati kur në vitin 2010 Isa Mustafa pas eliminimit te Fatmir Sjediut që ishte ide e Thaçit, me dhunë e mori LDK sipas preferencave të Thaçit dhe ShIK-ut. Isa Mustafa për ta “pushtuar” LDK e nisi betejën me sharje kundër PDK dhe SHIK-ut, me ç’rast edhe i fitoi zgjedhjet”, thekson Maxharraj.

Ai shton se, fytyra e Isa Mustafës ndryshoi shpejtë. “Intrigat e tij brenda LDK filluan shumë shpejtë e formoi grupin e tij të servilëve, k1anin e tij maf¡0z dhe nuk interesohej aspak për LDK reformimin e sajë, por në veçante sillte rregullore e statute që i përshtatej atij vet për te vazhduar “ѕundimin” me LDK.

Isa Mustafa është një lider i pabesë, jo i fjalës, të tradhton në çdo moment. Kështu veproi edhe me LDK, qëndrimet dhe parimet e LDK nuk i zbatonte por krejt aktivitetin e tij e drejtoi kah PDK dhe SHIK në bashkëpunim të thellë me Hashim Thaçin që do të thotë se Thaçi i futi duart në LDK përmes Isa Mustafës përmes pazareve të ndryshme politike sidomos kur ishte fjala për pozitat në pushtet. Thjesht Isa Mustafa erdhi ne krye të LDK me një qellim të caktuar, dhe me porosi te Hashim Thaçit, për ta dobësuar e bile edhe për ta shkatërruar LDK dhe kështu ia arriti qëllimit. Për shkak të sjelljeve të këtilla të Isa Mustafës pakënaqësia e anëtarësisë dhe elektoratit të LDK po rritej dita ditës. Kjo e arriti kulmin kur Isa Mustafën për shkak të sjelljeve të tij prothaçiste, për shkak të mos mbajtjes së qëndrimeve dhe parimeve dhënë anëtarësisë, e për të cilat iu kundërshtua ashpër Vjosa Osmani për sjelljet e tij kundër LDK të cilën se shpejti me sjelljet e ti aгbitrare edhe e përjashtoi nga LDK, çfarë pakënaqësia të elektorati u rritë edhe më shumë dhe veç pritej të shpëгthejë.

Por, ndërkohë Vjosa Osmani me Listën “Guxo” në kuadër të LVV dhe mori pjesë në zgjedhje”, shton ai. Dhe pikërisht, sipas tij, kjo pakënaqësi e elektoratit ndaj punës dyfytyrëshe të Isa Mustafës dhe k1anit të tij brenda LDK kulmoj me 14 shkurt 2021 kur u mbajtën zgjedhjet e parakohshme.

“Në këto zgjedhje LDK përjetoi zhgënjimin dhe poshtërimin më të madh në historinë e saj goxha shumë të lavdishme për pavarësinë dhe shtetndërtimin e Kosovës kur votuesit dhe elektorati i saj ia kthyen shpinën. Ani pse LDK trumbetonte se do të del partia e parë përjetoi fiasko kur LVV doli bindshëm e para me 48% të votave të cilën e votuan mbi 370 mijë votues, kurse LDK mbeti e treta me vetëm 13,o8% ose me 100 mijë votues që ishin dy fish më pak se sa në votimet e 6 tetorit 2019, kurse vetëm Vjosa Osmani me Listën e vetë në kuadër te LVV fitoj dy herë me shumë se sa krejt LDK.

Pra, vlen konstatimi i qëndrueshëm së LVV nuk ia mori anëtarësinë LDK, por ia mori Vjosa Osmani me Listën e sajë e cila mori dy herë më shumë vota në nivel të vendit se sa krejt LDK.

Në këto votime LDK përjetoi katastrofën më të madhe zgjedhore që nga themelimi, nuk e fitoi asnjë komunë por i humbi edhe ato që i kishte, bile i humbi edhe bastionet e saj si në Podujevë dhe Istog. Pra, në këtë mënyrë Isa Mustafa e mbaroi misionin e vetë për të cilin ishte futë në LDK si antirugovist qëllimi i të cilit ishte te shkatërronte LDK dhe ia arriti qëllimit. LDK ra për tokë”, vlerëson ai.

Maxharraj tutje shprehet se, për rënien katastrofale të LDK është koha të reflektoi fajtori, dhe si për çudi vetë Isa Mustafa tha e se e merr përgjegjësinë për këtë, por të njëjtën gjë e tha edhe Avdullah Hoti. “Isa Mustafa e ofroi dorëheqjen, dha dorëheqje edhe e gjithë kryesia e Partisë, por jo edhe kryetarët e degëve. Dorëheqjes së Isa Mustafës nuk i besohet, duke e ditë se çfarë njeriu është, i pa besë, injorant, të tradhton në çdo kohë, nuk e mbanë fjalën, është mashtrues i madh. Këtë e vërteton fakti se edhe pas gjoja dorëheqjes ai përzihet në punët e LDK e cila po përjeton çastet më të vështira të ekzistencës bash për shkak të Isa Mustafës. Këtë më se miri e tregon fakti kur ai në vend që të tërhiqet edhe fizikisht nga prania e tij në LDK ai merre pjesë në mbledhjen me kryetarët e degëve të LDK, por edhe më keq, në vend që të mos përzihet askund ai shkon edhe më larg sa qe e përcakton edhe pasardhësin e tij për kryetar Kujtim Shalën, pra njërin nga varësit e tij. Këtë punë të piste nuk është deshtë as që ka të drejtë moral ta bëjë Isa Mustafa. Ose ani pse në dorëheqje fletë se do të bëjnë reforma të reja për ta rimëkëmbë LDK. Po pse nuk i bëri këto reforma që 10 vite që ishte në krye të partisë të cilat i kërkonte edhe elektorati. Në vend se ai të përgjigjet se deri ku e katandisi LDK i jep te drejtë vetes të lënë edhe pasardhës. Kjo të bënë të kuptosh se dorëheqja e tij është mashtruese e kamufluar dhe pret përsëri rastin vetë”, pohon ai.

Sipas tij, për të marrë LDK vetën drejtë rimëkëmbjes Isa Mustafa duhet sa më shpejtë të rri në shtëpi e jo në LDK. “Rimëkëmbjen LDK nuk mund të marrë me zgjedhjen e ndonjë varësi të tij nga radhët e LDK kushdo qoftë ai ose ajo, sepse të gjitha aty janë bashkëpjesëmarrës në fundosjen e LDK. LDK për ta udhëheq duhet të vijë një figurë kundërshtar i Isa Mustafës, në këtë rast figura më e përshtatshme do të ishte që LDK pasi që të lirohet nga Isa Mustafa dhe klani i tij mafioz brenda LDK për kryetare të zgjidhët Vjosa Osmani më ç’rast LDK do të merrte vetën shumë shpejtë duke e parë autoritetin e saj. Por nëse Vjosa e merr pozitën e presidentes së Kosovës, që ia pamundëson edhe postin e kryetares së LDK, mendoj se një figurë tjetër emblematike do të ishte e përshtatshme për kryetare të LDK, kjo do të ishte Donika Gërvalla çika e heroit të kombit Jusuf Gervalla, një aktiviste e denjë dhe ambasadore e vërtetë e LDK në Evropë në kohën e Presidentit Ibrahim Rugova por edhe e injoruar nga vetë Isa Mustafa të cilës edhe ia patë mbyll dyert e LDK. Çdo figurë tjetër që e merr pozitën e kryetarit te LDK nga varësit dhe bashkëpunëtorët e Isa Mustafës brenda LDK nuk do të ishte zgjidhje fatlume, por do ta keqësonte edhe më shumë situatën e LDK e ndoshta edhe deri në zhdukjen e sajë si parti politike”, thotë ai.

Ai shton se, fitorja e LVV është e merituar, por ndihmën më të madhe ia ka dhënë Isa Mustafa kur bëri hapa të gabuar kur pa dëshirën e anëtarësisë u lidh me Hashim Thaçin dhe SHIK-un por edhe duke i kundërshtuar kundërshtarët, duke i përjashtuar nga partia, çka mundësoi që një pjesë e madhe e anëtarësisë dhe elektoratit të ia kthen shpinën LDK.

“Më dallim nga rastet e më parshme kur qeveria pas zgjedhjeve harrnohej nga partitë paterica, kur dorëzohej ndaj Srpska Listës, LVV dhe Albin Kurti si kryeministër së bashku me Listën e Vjosa Osmanit besoj që nuk duhet të këtë ndonjë problem për formimin e qeverisë Kurti II, sepse LVV qysh tash i ka të sigurta 56 vende deputetesh, por kur të numërohen edhe votat e diasporës të cilat besohet se do të jenë mbi 80% në favor te LVV atëherë LVV dhe Lista e Vjosa Osmanit nuk kanë problem ta formojnë qeverinë pa ndihmën e askujt, sepse do ti kenë mbi 61 deputet.

Nga ana tjetër duke e pas parasysh këtë rezultat te LVV mendoj se nuk do të këtë ndonjë problem që Vjosa Osmani të zgjidhet për presidente e vendit. Jam shumë i bindur se ajo do të zgjidhet sepse do ti këtë mbi 80 deputet të pranishëm në sallë, dhe se fundit në rundin e tretë presidentja mund të zgjidhet edhe me 61 vota sa i ka LVV. Kuorumin në mbi 80 deputet të pranishëm në sallë do ta ndihmojnë PDK, AAK e pse jo edhe LDK pasi që nuk ka rrugë dalje tjetër, sepse çdo pazar politik në dobi te saj veç ka përfunduar. Kjo do të ndodhë edhe nga shkaku sepse Kosova nuk e ka luksin që brenda dy muajve të shkojë përsëri në zgjedhje të reja, sepse dihet se skema e votave do ta dëmtoj edhe PDK, AAK kurse ekziston rreziku që LDK të fundoset krejtësisht. Pas formimit të qeverisë së re Kurti II, kjo qeveri do të filloj më realizimin e premtimeve dhënë gjatën fushatës parazgjedhore në drejtim të ç’kapjës së shtetit nga strukturat më parshme maf¡0ze të cilat janë të instaluara thellë në çdo segment të jetës”, thotë ai.

Sipas tij, është vështirë por kjo do të arrihet më premtimin dhe qëndrimin e fortë të Kurtit dhe Osmanit dhanë elektoratit. Ata do ta mbajnë fjalën sepse janë të pakoггuptuar, janë të fjalës dhe besës. Së pari do të sjellin ligjet e që mundësojnë këtë siç është Ligji antikorrupsion, Ligji për konfiskimin e pasurisë se pa ligjshme, por ajo çka është më e rëndësishme është së do ta bëjnë vettingun në segmente e rëndësishme shtetërore si në prokurori, gjyqësi, polici etj. Më këtë rast të fortit, të korruptuarit, hajnat dhe plaçkitësit e shtetit nuk do të ndihën rehat sepse do te dhënë përgjegjësi morale dhe juridike për pasurin e tyre të paligjshme e cila edhe do të iu konfiskohet. Kjo edhe të ndodhë edhe nga shkau së kjo qeveri e ka stabilitetin e qëndrueshmërisë, e ka përkrahjen e votuesve për ndryshime, e ka përkrahjen e faktorit ndërkombëtar, e sidomos të SHBA për љuftimin e koггupsionit dhe kгimit të organizuar i cili në Kosovë ka lulëzuar pa u prekur fare që 20 vjet e tutje. Këto ndryshime janë të domosdoshme, qeveria mundët ti bëjë dhe do ti bëjë me ç’rast do të kthehet jeta normale në Kosovë, do të kthehet liria e nëpërkëmbur nga komandantet e 1uftës të cilët nga 1ufta dolën krenar kurse nga paqja do të ikin të turpëruar për të gjitha të këqijat që ia bënë këtij populli për këto 20 vite duke e sjellë shtetin buzë kolapsit”, përfundon profesori Binak Maxharraj.

Continue Reading
Advertisement

Kolumna

Tregimi (narrativi) kritik ndaj opozitës i imponuar në opinion është në shërbim të rehatisë së pushtetit

Published

on

By

Shefik Duraku- Udhëheqës i Departamentit për Informim-Aleanca për Shqiptarët

Tregimi (narrativi) i imponuar në opinion, i tipit “po këta”(BDI) i dijmë më, s’kanë bërë asgjë, as që duam të merremi me ata, kanë dështuar, janë të pa aftë, por ju (opozita) çka bëni, s’keni kapacitet, vetëm ankoheni,ju nuk dini,blla blla) ky tregim (narrativ) i imponuar nëpër debate televizive, shpresojmë jo nga pushteti për të fituar “qetësinë” dhe amnestinë,për të relativizuar dështimet e tyre, por edhe për ti ikë kritikës nga opinioni dhe ballafaqimit me opozitën, vlerësoj se është shumë i dëmshëm, lëre që ka tendencë për të amnestuar politikisht pushtetin për dështimet, por më e keqja është se kjo është tendencë për të ngulfatur debatin pozitë-opozitë dhe kjo është goditje direkte edhe për ardhmërinë, është tentim për “kidnapim” të ndryshimit që të gjithë e thonë zëshëm se është shumë i nevojshëm.

Ata,që besoj me pavetëdije kanë rënë në këtë kurthë,sipas meje të krijuar nga pushteti, duhet ta kenë të qartë se edhe ata kanë përgjegjësi për vonesën e ardhjes së ndryshimit, pjesa intelektuale, studentët, gazetarë dhe opinionistë, analistët e pavarur etj. Sigurishtë se ata janë masa kritike që është vendimtare nëse do të ndodhë ndryshimi. Opozita,është ajo që e bartë proçesin, i prinë por edhe e merr përgjegjësinë për të sjellë ndryshimin.

Ky tregim (narrativ) i imponuar se “BDI-në e dimë se ska bërë asgjë, por ju çfarë do bëni”, në vete përmbanë agjendën e përhumbjes, dekoncentrimit të subjekteve politike opozitare, defokusimin e opinionit publik dhe moralizimin e rremë të një “populli” që qenka në pritje të madhe të ndryshimit. Po fakt, populli po e pret ndryshimin e madh, popull ky pa ëndrra dhe që shikojnë të pashpresë drejt qiellit e me sy të mavijosur nga pagjumësia nga dertet e skamjes që ua ka shkaktuar pikërisht BDI për këto 20 vite.

Apsolutisht nuk jamë kundër kritikës, por në një gjendje ku ndodhemi në si shtet, duke pasë parasysh nivelin e lartë të korrupsionit, sistem gjyqësorë të kalbur dhe me nuanca fashiste, e qasje selektive, me një ekonomi të rrënuar dhe diskriminuese, me sistem arsimor të pareformuar dhe të udhëhequr nga politikanë të frustruar, sistem shëndetsorë me standarde të shekullit kaluar, me një fjalë, një shoqëri me një sistem të rrënuar vlerash pikërishtë nga politika hajdute dhe zhvatëse, sigurishtë se të kritikosh opozitën është një luks që nuk mundë të ja lejojmë vehtes, në një situatë të këtillë, përgjegjësia është e të gjithë neve nëse do të vijë ose jo ndryshimi, ose më mirë thënë e duam ose jo ndryshimin,në duhet të përcaktojmë prioritete dhe jo të kërkojmë arsye.

Kritikat ndaj opozitës do të ishin të bazuara nëse opozita do të tregohej e mbyllur dhe nuk do të jepte mundësi, por të qëndrosh “neutral” dhe të kritikosh opozitën se nuk po bën mjaftueshëm mendoj se nuk qëndron, sepse opozitë është çdo një qytetarë që nuk mban pozitë shtetrore.

Tregimi (Narrativi) i imponuar më shumë ndihmon pushtetin sesa opozitën, jo që opozita ka mungesë kapaciteti, por opozita ka nevojë për logjistikë, për përkrahje morale nga shtresa intelektuale, por mbi gjitha opozita ka nevojë për guximin e shtresës intelektuale.

Prandaj, tendenca për të gjetë arsyetime nuk është e mjaftueshme për të qëndruar neutral. Është momenti që të gjithë ne ta ndiejmë peshën e përgjegjsisë si individë por edhe si shoqëri, sepse ndryshimi nuk vjen vetvetiu, as nuk vjen nga të qëndruarit indiferent, e aq më pak nga të kritikuarit e opozitës, sidomos kur asnjëher nuk ke kërkuar hapsirë dhe mundësi veprimi.

Për fund koalicioni ASH/AAA është sihaqiri më i mirë në funksion të fuqizimit të shqiptarit politik të nëpërkëmbur, vizionit për një të ardhme politike dhe fitores kundër sistemit të kriminalizuar.

Continue Reading

Kolumna

Ustallarët e opinionit publik në Maqedoni si sihirbazët në kohën e profetit Musa

Published

on

By

Shkruan Emir RN Hamzai:

Ustallarët e opinionit publik në Maqedoni si sihirbazët në kohën e profetit Musa

“Pse duhet kritikuar edhe opozita”, keshtu e ka nisur sot kolumnen e radhes Sefer Selimi, duke theksuar faktin që “20 vite me radhë janë duke dremitur jashtë pushtetit”?! Eshtë pikërisht ajo kur një plak sheh filma me efekte speciale dhe shprehet “sikur të mos jetë e vërtetë do jetë rrenë e madhe”! Seferi është shume ‘’kompetent’’ ne analizimin e gjerave kur bëhet fjalë për opozitën, me kulturë debati dhe fare pak e bën këtë për partinë shqiptare në pushtet. Në këtë kolumne, si duket pa e diktuar, ai ka shkarë në pistën e atyre qe e kanë për detyrë ta thonë atë qe e thonë. Kjo tezë do të qëndronte nëse kjo i dedikohet PDSH-së dhe nëse ajo parti do ishte në opozite, pasi vetëm ajo parti e përmbush faktorin për ta kritikuar (apostrofuar), 20 vite opozitë e BDI-së! Asnjë parti tjetër, në të vërtetë asnjë organizim tjetër politik nuk e përmbush këtë që theksohet.

Por pse apostrofohet kjo?

E pash që edhe Arben Ratkoceri i kishte ngritur lapidar shkrimit të Selimit në profilin e tij në Facebook. Natyrisht, Ratkoceri e ka për detyrë, normë pune, por Seferi nuk duhet ta ketë. Por kur ndërton situatën me të gjitha rrethanat, të duhen elemente siç janë protagonisti dhe antagonisti, kështu ndërtohet edhe situata ku ndër-veprojnë këta dy protagonist. Nëse protagonisti është 20 vite në pushtet, kjo nuk ndodh shkaku i antagonistit të dobët, por shkaqet janë të shumta, në veçanti kapja e shoqërisë në të gjitha dimensionet dhe logjika e etabluar NUK ESHTE ME RENDESI KUSH, SI DHE PER KE VOTON, E RENDESISHME ESHTE KUSH I NUMERON VOTAT! Keshtu ishte stalinizmi, kishte krijuar tërë atë makineri të pushtetit dhe normalisht numërimin e votës e bën pushteti dhe për rrjedhojë dihet se në favor të kujt numëron ai sistem. Në fund të fundit dikush mund të thotë se ndryshimi i pushtetit bëhet me votë, por vota nuk është çdoherë akt racional, këtë e thotë edhe Rexhep Qosja kur fliste (para 7-8 vitesh) për arsyet pse LVV nuk mund të fitonte pushtetin, sepse klani PRONTO kishte krijuar numëratorin, prandaj vota nuk kishte se si ta nxirrte të parën LVV.

E dimë se nevoja për themelimin e LRPDSH doli pikërisht nga ajo që Seferi e thotë, ‘’12 vite opozitarizëm klientalist te PDSH në raport me BDI-në’’. Pra, një numër i konsiderueshëm i anëtarëve të PDSH e detektuan, apo thënë më mirë e ndjen këtë qe e thotë Seferi, se kjo mënyrë e të bërit opozitë është diçka e kurdisur (klientaliste). Pra, bëjmë se gjoja jemi opozitë, por në të vërtetë jemi vërtetim dialektik i domosdoshmërisë së BDI-së për të qenë në pushtet. Makiaveli këtë e quan ‘’OPOZITE E PAGUAR’’, e cila vetëm dëshmon domosdoshmërinë e mos ndryshimit te pozitës.

Tendenca për të dalë nga kjo gjendje amullie, apo amorfe (formimi i LRPDSH dhe BESA) shkaktoi shqetësim tek pozita dhe menjëherë i morën masat që të instalojnë ‘’kuajt e Trojës’’ brenda këtyre strukturave, për të parandaluar që kjo logjikë apo sistem i të menduarit mos të përhapet tek populli. Pasoi ndarja e BESA-s, në dy taborë dhe ngritja e LRPDSH në ASH. Instalimi i ‘’kuajve të Trojës’’ është proces që vazhdon ende, sepse ata kuaj janë “luftëtarët” e ndryshimit brenda këtyre strukturave.

Kuptohet qe luftëtarët e vijës së parë të frontit për të mbrojtur pushtetin (establishmentin) janë media, gazetarët dhe analistët, kuptohet të blerë në treg me çmim te majmë. Analistët e pa|||varur, janë malli më i mirë në treg, sepse analistët (me nder qofshi, analiste vetem mos u thënshim) janë çdo natë në mediume dhe ata bëjnë projektin e hipnozës (mbajtjen e popullatës në gjumë dimëror), ku popullata mbahet në gjendje hibernimi (gjumë dimëror) nga prezantimi i realitetit se: gjendja nuk është e mire, por nëse vjen opozita në pushtet do jetë edhe më keq, sepse ata janë më të këqij. Kemi parasysh dimensioni ‘’antipatriotik i AA’’, me përkrahjen e fesë (e asgjë për fe nuk kanë bërë), Erdoganit, panosmanizmit, xhemijetit, etj. Ndërsa te ASH mundohen të gjejnë pikërisht atë që nuk e ka, duke spikatur mungesë te theksuar të patriotizmit apo me klishen se ‘’Ka stilin e komunikimit politik si Menduh Thaçi’’, e kur ky dimension i nacionalizmit dominon te ASH, atëherë cilësohet si populizëm! E kurrë mesi nuk iu gjetë as Selës e as partive tjera opozitare.

Kjo është ajo që ne e shohim nga establishmenti në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni, ku për çudi edhe gazetarët janë në të njëjtin rrjet, ndoshta edhe pagesat i kanë të përafërta, se interes tjetër nuk ka, a mos vallë këta e bëjnë se kanë bindje politike, pff! Seferi tek ne u paraqit me përgatitje impresive analitike dhe ai është perfekt target, sepse ai e ka titullin “I pavarur” dhe kur e thotë ai, më kollaj e besojnë. Dhe ja, qëllimi arrihet disi. Asnjë medium (përveç Alsat M në dimension të inatit personal me Teatrin Shqiptar) nuk i trajton dhe analizon dukuritë shoqërore që janë derivat i keqqeverisjes së BDI. Por e spikasin që edhe për këtë fajin e ka opozita, pse nuk i rrezon nga pushteti. Seferi bën një gabim bazik të bërjes së opinioneve në politikë. Ai shkruan se opozita duhet të vërtetojë korrupsionin. Një huqjemadhe amatoreske. Nese dikush nuk e ka të qartë se çfarë funksioni ka opozita, eshte mire t’u kthehet teorive politike. Nuk është detyrë e opozitës të vërtetojë korrupsionin, por detyrë e saj është të problematizojë dukuritë, fenomenet politike apo t’i problematizojë ato e jo të vërtetojë diçka.

Çdo kund në botë e në veçanti në SHBA kemi taborët politike, ekonomike dhe industriale, kuptohet kjo është edhe në mediume. Kemi CNN dhe FOX. Është shumë normale që FOX ta quaj Bajdenin komunist, sepse nuk dëshironin që të zgjidhet, ashtu si CNN që kritikonte Trampin. Por te ne, këtë e bëjnë mediumet që vetë quhen të pavarur. Analistat e pavarur, qe janë të shitur te establishmenti dhe dhe luftojnë çdo ide apo diçka qe mundësisht mund të dëmtoj establishmentin, që do të thotë se ata do i largoj nga grazhdi! Do të ishte më e ndershme, që të deklarohen si mediume Pro establishment, e jo si mediume që quhen të pavarura. E qe në të vërtetë janë fytyra me e fëlliqur e pushtetit që qëndron aty vetëm shkaku i mundësive qe i ka, para se gjithash materiale. Duke u nisur nga fakti që dashuria nuk blihet, ndërsa sexi po, duket qarte që ata kane këmbyer diçka te tyren personale me kundërvlerë materiale. Pra, shtrohet pyetja; cilën opozitë e kritikon Seferi e cila për 20 vjet po dremit jashtë pushtetit?! Me siguri do kërkohet logjikë duke thënë se shumica e eksponentëve te opozitës së sotme kane qenë në partinë opozitare që ka dremit jashtë pushtetit. Po, por pikërisht ata eksponent nuk e pranuan atë gjumë dimëror dhe ndërmorën veprime që e dëshmojnë të kundërtën e asaj që thuhet në tekstin e tij. Përderisa në kohën e profetit Musa kishim më shumë magjistarë apo sihirbazë, në kohën e sotme i kemi mediumet, gazetarët që bëjnë sehire në opinionin publik, me të vetmin qëllim për të instaluar ‘’blur effect’’ që masa të ketë bindjen se e keqja nuk është te pushteti, por oponenca ndaj pushtetit. Keni parasysh se magjistarët në atë kohë bashkëpunonin me Faraonin, por këta gazetarët dhe opinionistet e Maqedonisë, kë mbrojnë?!

Për ta mbyllur, sapo dolën rezultatet e VV ne Kosove, pasoi panik te establishmetit i Kosovës, dhe menjëherë opinionistet në Maqedoni, dolën si skifterë neper mediume duke qetësuar popullin (duke vazhduar gjendjen e hibernimit) se ajo gjë nuk ka gjasa te ndodh tek ne, sepse tek ne nuk ka VV, nuk ka Albin Kurti, nuk ka mase kritike për opozitarizem alla Vetëvendosje. Kuptohet duke lavdëruar Albin Kurtin, (te cilin do e kishin pjekur ne zgarrë nëse do kishin mundësi) me tipare mbinjerëzore. Vetëm e vetëm për te vazhduar gjendjen e hibernimit, se nuk ka këtu njeri te tille.

Por, historia na mëson, ne veçanti Shekspiri. Magbethi thotë se sipas profecisë, për derisa nuk lëviz mali, atë askush nuk e rrëzon nga froni. Dhe vetëm një njeri qe nuk është i lindur (me lindje natyrore) mund ta vret atë. Ai vazhdon te mbretëroj (siç bëjnë anal-istet te ne), i qete. Deri sa vjen lajmi qe MALI VERTETE KA FILLUAR TE LEVIZE, DHE AI QE DO IA MERR FRONIN NUK KA ARDHE NE KETE BOTE ME LINDJE NORMALE, POR ME PRERJE CEZARIANE. Natyrisht opozita ka shumë gjëra për ta kritikuar, por jo për ‘’dremitjen’’ që i ngjitet. Opozita jam unë, opozitë duhet të jesh edhe ti, Sefer, ai tjetri, e ky tjetri. Opozitë duhet të jemi të gjithë për atë të keqe që ka ndodhur, sidomos periudhën e pasluftës.

Ne, do të presim, sepse mali ka filluar të lëviz (NDYSHIMI NE KOSOVE), duhet vetëm të del ai që e përmbush kushtin e dytë sipas Magbethit!

Emir H ||| zevendes opinionist i pavarur

Continue Reading

Kolumna

“Ali Ahmeti, shqiptarëve u ka sjellur vetëm dëm, vaj e mjerim”

Published

on

By

Shkruan Bekim Qoku:

Në qoftë se do të detyroheshim të pranonim ndonjë ndryshim pozitiv për shqiptarët këto 20 vitet e fundit sa është Ali Ahmeti në pushtet, do të veçoja mandatin e parë të BDI 2002-2006, që doli nga zgjedhjet e para pas konfliktit të vitit 2001. Megjithatë, ne duhet ta vëmë në dukje këtu faktin që këto ndryshime pozitive nuk erdhën si rezultat i politikbërjes racionale e të urtë të Ali Ahmetit apo BDI-së, por si rezultat i luftimeve të UÇK-së dhe gjakut të derdhur shqiptar. Ky është një dallim thelbësor.

Thënë tjetërsoj, ndryshimet pjesërisht pozitive që përmirësuan shumë pak statusin e shqiptarëve e që kishin filluar tashmë me një ritëm të vrullshëm nga PDSH-ja e Arbër Xhaferit, nuk ndodhën ngaqë Ali Ahmeti politikan diti të kapitalizojë legjitimitetin e tij politik, por sepse shteti maqedonas duhej patjetër t’i shpërblente shqiptarët që dorëzuan armët dhe nuk prishën shtetin e tyre kur kishin mundësi.

Por pas mandatit të parë, pasi shqiptarët morën çka morën, pas 2006 e këtej, gjithë ato ndryshime pjesërisht pozitive na kanë dalë për besë për hundësh. Shkurt, Ali Ahmeti politikan zyrtar i integruar në sistemin maqedonas, shqiptarëve u ka sjell vetëm dëm, vetëm vaj e mjerim. Ali Ahmeti është stabilokrati i përsosur i gjendjes inferiore të shqiptarëve të MV. Ky status quo i shkon përshtati të gjithë faktorëve tjerë përpos vetë shqiptarëve dhe mbase edhe bullgarëve.

Continue Reading

Aktuale