Connect with us

Lajme

Gazetari shqiptar “e zuri mat” Vuçiqin – Cila ishte pyetja që e ngushtoi presidentin sërb?

Published

on

Gazetari shqiptar nga Shkupi, Furkan Saliu i drejtoi pyetje presidentit sërb, Aleksandar Vuçiq gjatë ceremonisë për dorëzimin e vaksinave në vendkalimin kufitar Tabanoc. Teksa dy kryeministrat, Vuçiq dhe Zaev mburreshin se sa të afërt janë, se si maqedonasit dhe sërbët janë vëllezër dhe se duhen shumë mes veti, Saliu në pyetjen e tij vuri në pak një fenomen që po ndodh prej vitesh në Maqedoni. Vendkalimi kufitar Llojan – Miratoc është premtuar prej shumë vitesh nga dy shtetet, por hapja e tij ende duket e largët, njofton in7.

Saliu në pyetjen e tij, tregoi edhe për zhvillimet e reja që po ndodhin në anën sërbe të kufirit, ku sipas tij po ndërtohet një mur. Ndërtimi i murit paraqet kundërshtim të asaj që është premtuar nga politikanët e dy shteteve fqinje.

“A do t’i vazhdoni këto raporte vëllazërore që i keni edhe me hapjen e kufirit Llojan – Miratoc sepse ka pasur shumë fjalë, por asnjë veprim konkret? Sipas informacioneve nga ana e Miratocit, atje veçmë po ndërtohet një lloj muri dhe kjo nuk shkon me atë që është premtuar nga politikanë e të dyja palëve”, ishte pyetja e gazetarit, Furkan Saliu drejtuar presidentit sërb, Vuçiq.

Vuçiq nuk u përgjigj direkt dhe nuk dha datë të përafërt se kur mund të hapet ky kufi, por arsyetohej se hapja e kufirit do të ngarkonte buxhetin e shtetit të tij, pasi do duhet të punësohen njerëz e të paguhen rroga. Ai e ritheksoi interesin e madh e banorëve shqiptarë që jetojnë në dy anët e kufirit dhe si zakonisht, ashtu siç bëjnë shpesh politikanët, theksoi se do të bëjnë çdo gjë që është e mundur për ta zgjidhur këtë çështje.

“Ne kemi biseduar për këtë çështje edhe Zorani ka shfaqur interes të madh. Ekziston interes i theksuar tek banorët shqiptar që jetojn në këto anë të kufirt tonë në Llojan dhe Miratoc dhe ne po bëjmë çdo gjë që është e mundur që atje të hapet kufiri. Nuk është aq e thjeshtë dhe nuk është aq gjë e lehtë për t’u bërë. Jo për arsye politike, por për shkak se duhet të paguhen për çdo ditë njerëz që të punojnë dhe këta janë harxhime shtesë e ne duam që harxhimet t’i zvogëlojmë”, u përgjigj Aleksandar Vuçiq, duke lënë të kuptohet se çështja e kufirit do të zgjasë edhe për një kohë të gjatë, përcjell in7.

Hapja e kufirit Llojan – Miratoc do të ishte lehtësim i madh për banorët e kësaj ane, të cilët janë të lidhur familjarisht mes tyre, ndërsa për ta takuar njëri-tjetrin duhet të bëjnë dhjetëra kilometra shtesë. Premtimi për hapjen e këtij kufiri është bërë prej më shumë se 10 vite nga Bashkimi Demokratik për Integrim, ndërsa së fundmi, premtim ka dhënë edhe Mumamed Zekiri, Nënkryetari i LSDM’së së Zaevit dhe Sekretar Gjeneral i Qeverisë./in7.tv/

Continue Reading
Advertisement

Lajme

Spasovski: Hetimi për rastin “Sozia” do të zgjerohet, nuk ka tolerancë për askënd

Published

on

By

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski sonte deklaroi se hetimi për rastin “Sozia” në lidhje me abuzimin e pasaportave do të zgjerohet, pavarësisht nëse janë struktura brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme apo jashtë vendit, dhe pa marrë parasysh sa lart arrinë në hierarkinë e policisë.

“Nuk ka asnjë tolerancë për askënd, kushdo që ai dëshiron të jetë, si në strukturat e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe në vend në përgjithësi. Sigurisht, ne punojmë me shërbimet partnere jashtë territorit të vendit, në krijimin e identiteteve dhe marrjen e masave kundër personave që ata përdorën”, tha Spasovski në “Vetëm e vërteta” në televizionin Kanal 5.

Ministri theksoi se procesi i hetimit do të tregojë se si dhe në çfarë mënyre janë bërëa ato.

I pyetur se si është e mundur që një parti politike të ketë informacione të tilla të rëndësishme si 214 dokumente të falsifikuara, Spasovski dyshon se opozita donte të sabotonte aksionin.

Spasovski informon se MPB-ja ka hapur përpunim të veçantë penal që i referohet punonjësve ose zyrtarëve të dikurshëm dhe aktualë të cilët në një moment të caktuar nxjerrin ose vendosin dokumente deri tek partia opozitare, mediat, etj.

Continue Reading

Bota

Zvicra lehtëson masat – Hap tarracat e lokaleve

Published

on

By

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim

Do të hapen zonat e jashtme të restoranteve (tarracat) por edhe brenda hapësirave të objekteve sportive dhe institucioneve kulturore.

Përveç kësaj, janë përsëri të lejuara ngjarjet me 50 persona brenda dhe deri në 100 persona jashtë si dhe mësimi me prani fizike, në universitete, transmeton albinfo.ch.

Këshilli Federal ka vendosur për relaksimin e masave edhe pse Zvicra nuk plotëson katër nga pesë standardet e caktuara nga qeveria, për lehtësim.

Vendimin e ka bërë të ditur pak më parë ministri i shëndetësisë, Alain Berset, shkruan albinfo.ch. Ai, së bashku me përfaqësues të tjerë qeveritarë është duke mbajtur një konferencë për media, në Bernë ku po u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve lidhur me situatën më të re të pandemisë.

Continue Reading

Lajme

Shtetësia, Snopçe: Është jetike për mijëra shqiptarë

Published

on

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe në emisionin “ENTER” ka deklaruar se bllokadën në Kuvend paralelisht e ka bërë vet pushteti dhe pastaj edhe opozita maqedonase me amendamentet dërguara për propozim ligjin për shtetësi. Ai tha se duke parë këto veprime, opozita shqiptare me 5 mars ka marrë vendim që të bllokojë çdo ligj në kuvend, dhe këtë Snopçe e quan “vendim reciprociteti”.

“Ne vlerësojmë se ky ligj, është jetik për mijëra shqiptarë, banorë të këtij shteti. Nëse qeveria thotë se ligji aktual plotëson standardet evropiane, njëra nga standardet evropiane është që të mos ketë asnjë qytetarë në botë që nuk ka asnjë shtetësi. Si mund të jetë standard evropian kur ne kemi qytetarë që jetojnë 30 vjet rresht në Maqedoni dhe nuk kanë shtetësinë. Ky fakt dhe argument demanton qeverinë”, tha Snopçe.

Ai tha se kur qeveria e ka parë se opozita është serioze dhe ka kapacitete edhe intelektuale edhe mekanizma për të bllokuar kuvendin atëherë kanë ndërmarr iniciativa për të biseduar dhe për të gjetur zgjidhje.

“Jemi afër marrëveshjes, ka disa detaje që duhet të hekurosen, të premten duhet të kemi edhe një takim të grupeve koordinuese për t’i parë dilemat dhe mendojë që kjo çështje ka vullnet të mirë që të zgjidhet”, u shpreh Snopçe.

Continue Reading

Aktuale