Connect with us

Kolumna

Maqedonasit do përdhosin historinë dhe kombin shqiptarë derisa këtë e toleron shteti shqiptar

Published

on

Shkruan: Bekim Qoku

Nxënësit nëpër shkollat e MV mësojnë se Shqiptarët e Maqedonisë e kanë prejardhjen nga çerkezët, romët dhe turqit. Këtë e thotë një popull që falsifikon historinë dhe origjinën e vet, që nuk ka dëshmi shkencore se ka ekzistuar si komb para 1945 dhe që gjithçka ku mbështet historia e saj, të gjithë figurat historike para ’45 kontenstohen nga shteti bullgar.

1. Nga Marrëveshja e Prespës ka dalë edhe një komitet i përbashkët shkencor që do të kujdeset për shkrimin e teksteve të historisë, gjeografisë etj. Interesant është fakti se për mbikëqyrjen e punëve të këtij komiteti është caktuar Ministria e Punëve të Brendshme. Shkurt policia do ta mbikëqyre punën e shkencëtarëve që do ta shkruajnë historinë dhe gjeografinë.
Nga ajo kohë e tutje, historia dhe gjeografia e Maqedonisë së Veriut mund të shkruhet vetëm nëse miratohet nga historianë dhe shkencëtarë të shtetit grek, edhe atë pa pas asnjë grek në MV. Thënë ndryshe, po t’ishte për palën maqedonase, ajo do ta kishte bërë historinë sipas qejfit të vet, por këtë nuk e toleron kurrë shteti grek.

2. Analog me këtë, maqedonasit sllavë do përdhosin gjithmonë historinë dhe kombin shqiptarë përsa kohë këtë e toleron shteti shqiptarë. Apropo shteti shqiptarë, ai deri tani do të duhej të kishte nisur disa nota proteste për shtrermbërimin e historisë dhe ofendimet në drejtim të kombit shqiptar. Kur flitet për shqiptarët, nuk bëhet fjalë vetëm për shqiptarët e MV, por për shqiptarët në përgjithësi, dhe për këtë arsye shteti shqiptar e ka për obligim kushtetues t’i dalë zot vetes.

3. Sidomos për gjendjen kulturore të një populli, përveç politikanëve, një përgjegjësi e madhe bie mbi elitën e përgjithshme intelektuale. T’u biesh më qafë politikanëve, natyrisht se ke zënë kaun për brirësh, por ke amnistuar njëkohësisht edhe të tjerët. U tha që faj për këtë kanë edhe arsimtarët që nuk kanë ngritur zërin mfjatueshëm për këto dukuri. Por gishti ama nuk iu drejtua aspak gazetarisë. Përveçse nuk është hulumtuar sa duhet, në e dimë mirë se këtu kemi gazeta, gazetarë dhe media të shumta që kanë përkrahur e ndihumar sa kanë mundur partinë në pushtet, BDInë, për t’i fituar zgjedhjet, partia e cila është fajtori kryesor për të gjithë aspektet politike, sociale, kulturore që kanë ndikim te shqiptarët. Ministri i arsimit nuk mban përgjegjësi vetëm individuale, ai përfaqëson një mendësi partiake. Nuk mund ta ndihmosh partinë e ta kritikosh ministrin e saj. Recensentët, redaktorët gjuhësor dhe shkencor të librave shkollorë të historisë e gjeografisë e të muzikës janë kryesisht ish ministra e zv. ministra dhe sekretarë shtetërorë nga radhët e BDIsë. Një nga ta është Mizafer Bislimi, sekretari shtetëror që ministrja shovene e kulturës, Elizabeta Kançevska e quante shqiptari i ndershëm. Ai para disa kohësh bënte u lejua të bënte patriotin dhe nacionalistin në një nga gazetat ditore.

4. Tre ditë do zgjase e gjithë kjo.

Continue Reading
Advertisement

Kolumna

Mirë që po dënohet Mijallkovi, keq që s’po dënohet për zullumin ndaj shqiptarëve

Published

on

By

Fejzi HAJDARI

Edhe pse nuk është në nivel që e meriton, dënimi prej 12 viteve për Sasho Mijallkovin është lajm i mirë për të gjithë shqiptarët. Mirë që po dënohen Mijallkovi e Jankullovska, por keq që nuk po dënohen për zullumet ndaj shqiptarëve, që ndodhën në kohën e tyre.

Shumë mirë që Sasho Mijallkovi mori 12 vite burg, Jankullovska edhe 4 vite shtesë, kurse u dënuan edhe bashkëpunëtorët e tyre. Por, keq që asnjëri prej tyre nuk u gjykua, e as dënua, për involvim të mundshëm në rastin e Harun Aliut me shokë, për rastin “Gjorçe Petrovin”, për “Monstrën”, “Lagjen e Trimave”…

Keq që nuk po zbulohet roli i Mijallkovit dhe Jankullovskës në këto raste, aq shumë i përfolur si në opinionin e këtushëm, poashtu edhe tek ndërkombëtarët në Maqedoni.
Edhe më keq që ende po mbijetojnë “jaranat” shqiptarë të Mijallkovit, Gruevskit, e Jankullovskës.

Mesazhi është i qartë – në këtë vend dënohet krimi dhe zullumi vetëm në pjesën e shtetit të banuar me maqedonas. E në pjesën shqiptare çka të donë le të bëjnë, bile sa më shumë krim e korrupsion, aq më mirë. Me rëndësi që krimi të mos kalojë kufirin te Ura e Gurit në Shkup, te “Garnizoni” në Kumanovë, apo te “Cetinska” në Tetovë. Sa për Çair, Saraj, Haraçinë, Likovë, Tetovë, e gjetiu, jo që ta pengojnë institucionet krimin, por kur të ju jepet mundësia bile ta ndihmojnë nga pak. Se me i liru shqiptarët prej krimit, pastaj i kërkojnë të drejtat e tyre politike dhe njerëzore që u takojnë. E kërkojnë hisen buxhetore që u takon etj. Kjo nuk guxon të ndodhë.

Prandaj, t’i zhysim në krim e korrupsion, që mos t’u shkojë mendja as për të drejta politike, as për të drejta njerëzore, por vetëm si të ikin jashtë vendit.

Continue Reading

Kolumna

Me punë, por pa jetë!

Published

on

By

Nga Vitjon Nina, Ardit Lipa

“Çdo ditë, zgjohem rreth orës 07:00 dhe filloj bëhem gati për punë. Dita më shkon thuajse e gjitha aty. Rruga e kthimit në shtëpi më duket e lodhshme dhe kur mbërrij, nuk kam ndonjë dëshirë tjetër veçse të bëj një dush e të qetësohem pak”.

“Ndonjëherë më shkruajnë miqtë për t’u takuar. Mbyllja pas orës 20:00 nuk më lë hapësirë të nevojshme. E njëjta gjë, ndodh me shumë të rinj të tjerë”.

“Kjo është puna ime e përditshme dhe e kolegut tim”.

Me punë, por pa jetë! Një dukuri, shndërruar rutinë prej pandemisë, gjatë këtyre thuajse 12-muajve të fundit. Të rinj që punojnë, disa prej nevojës, disa prej pasionit, nuk kanë më një jetë sociale jashtë ambientit të punës.

“Ka pasur ndikim negativ tek unë. Te miqtë e mi gjithashtu”, thotë për Albanian Post Biora Vojka, studente e gazetarisë në Tiranë. “Na ka privuar nga shumë aktivitete sociale. Nuk bëjmë dot më asgjë jashtë punës”.

“Dëshira e momentit e gjithsecilit, duket sikur është shprehja: Mos shkofshim në derën e spitalit!”, vijon e reja. “Kjo panoramë e zymtë të bën të lutesh për shëndetin. Mbi të gjitha, po na lë pa përjetuar asnjë emocion tjetër”.

“Ajo që më mundon më shumë është fakti se ka raste kur kthehem nga puna dhe rrugët janë bosh. Kudo sheh patrulla policie. Asnjë thërrime jete sociale. Kjo më tremb, po zhduk jetën”.

Jo vetëm Shqipëria
Triada Tiranë-Prishtinë-Shkup, ndoshta, nuk ka qenë kurrë kaq e unifikuar për çështjet e rinisë, sa në këtë efekt anësor që ka shkaktuar pandemia.

“Kam pasur jetë shumë dinamike, rreth njerëzve që i dua, shoqërisë, familjes”, përshkroi për AP një e re nga Tetova, e cila preferoi të mos bëhej publike. “Kisha një liri që nuk mendoja kurrë se do e humbisja. Sot, fatkeqësisht, po përjetoj të pamendueshmen”.

“Shpenzonim aq shumë kohë në fakultet. Kohë të bukur. Punonim në grup. Kur e mendoj tashmë në retrospektivë, ajo gjë aq normale dhe e thjeshtë, më duket si gjëja më e bukur në botë”.

Ndër të tjera, tetovarja ndihet “e ngulfatur” brenda një qyteti që i ndërron fashat orare për çdo javë.

“Më mungojnë udhëtimet. Liria që ato më jepnin, qetësia. Gjithçka na ka mbetur, janë takimet universitare në ndonjë platformë virtuale tejet larg realitetit”.

Genisi nga Prishtina ka qenë i infektuar me Covid-19 më parë. Ajo që nuk dinte ai, ishte se më shumë do të vuante izolimin pasardhës, se sa vetë sëmundjen, të cilën e kishte kaluar lehtë.

Gjithsesi, ai përpiqet çdo ditë të shohë ndonjë anë pozitive të situatës. “Studioj, punoj dhe shumë rrallë shpenzoj kohë jashtë këtyre ambienteve. Çfarë më ngelet, i përdor për pasionet e mia”.

Dhimbja për të është e madhe kur nuk i lejohet të ndjekë ekipin e zemrës në stadium. Politika është një tjetër pasion i tij, por e ka të vështirë të marrë pjesë përtej mbledhjeve online.

“Nuk mbaj mend herën e fundit kur kam bërë ndonjë aktivitet përveç punës dhe shkollës. Më është krijuar një izolim akoma më i madh se sa e kam pasur”.

Çfarë thotë psikologia për këtë situatë?
Pasojat vihen re edhe nga vetë psikologët, të cilët kanë mbajtur një barrë të madhe mbi shpatulla, për të garantuar çdokënd të marrë një përkujdesje të duhur nëse e kërkon.

Brunilda Laboviti, psikologe klinike e zhvillimit dhe marrëdhënieve, pedagoge prej vitesh, ka mendimin se “tashmë që jemi një vit pas fillimit të pandemisë, rutina mund të quhet e ndryshuar tërësisht”.

“Në fillim ishte e vështirë për të gjithë. Por, nëse të tjerët u mësuan disi, të rinjtë, të cilët punojnë, po vuajnë mungesën e kohës për aktivitete sociale. Të gjithë kemi nevojë të shpenzojmë kohë me të tjerë pas përfundimit të punës. Mbi të gjitha, të rinjtë”.

Laboviti e përkufizon këtë izolim social si një “orë me zile”, që zgjon ndjesi negative tek individi. “Kthehet në gjë të rrezikshme, pasi tensioni i akumuluar gjatë punës nuk mund të shkarkohet nga të rinjtë”.

“Rrezik i madh është dhe humbja e kontakteve tërësore. Njeriu është qenie sociale. Ndërveprimi na formëson. Ndërprerja e tij mund të sjellë pasoja të rënda në psikikën e njeriut”.

Për sa i përket rijetëzimit të ditëve, psikologia këshillon ndërmarrjen e aktiviteteve të reja. “Duhet të përpiqemi të zbulojmë kënaqësi të reja. Mund t’i drejtohemi punës artizanale, leximit, gatimit. Aktiviteteve që kryhen edhe në shtëpi”.

Nesër do të jetë një ditë e re, me zgjimin e zakonshëm rreth orës 07:00 dhe shkuarjes në punë. Rutina do të jetë sërish ajo kapluese, të paktën për sa kohë do të sillemi rrotull në këtë rreth pandemik.

Ndoshta nuk do të jemi aq të qetë sa duhet, edhe pse me punë.

Me punë, por pa jetë!

Continue Reading

Kolumna

Ajdari: Ç’ju desht Fatime Fetait amnestimi i Trajko Veljanovski-t

Published

on

By

Shkruan: Bedri Ajdari

A thua ku ngeli MOTIVI i vrasjes se 5 maqedonasve nga ana e shqipetarve tek Liqeni i Smilkoves?

Pra, c’ju desht Prokurores Fatime Fetai pastrimi dhe amnestimi i Trajko Veljanovski-t ne seance gjyqsore, bash ne shpalljen e fjalimit perfundimtar, ku Trajkoja, as ka qene i akuzuar as nuk ka qene ne cilsine e deshmitarit qe te permendet bash ne seance gjyqsore?!
– “Ishkaj si ja muvata” ishte nje fjali qe e tha ne sallen gjyqsore kolegu i yt, Gavrill Bubeski, duke i’u drejtuar Fejzi Aziri-t nga mllefosja e juaj kur u’a diskreditonte dhe u’a zbulonte manipulimet deshmitareve qe ju i kishit propozuar, nga te cilet pikerisht ishte montuar rasti!

– Si e komentoni Prokurore kete veprim tuajin? Si mund ta konsiderojme kete “ishkatje te mizes” nga koka e mikut tuaj, me c’far e kembyet kete sherbim, per c’far premtimi apo per c’far te mire materiale?
A mos te friguan, kercenuan apo shantazhuan kta te VMRO-se me ndonje veprim tendin te pakontrolluar, e sidomos kur keni qene te ftuar ne nje koktell per te festuar Jubileun e 50 vjetorit te zyres se avokatise Apostolski, tek restorani i “MKC” afer gjykates?!
P.S. C’far te detyroi ti mbulosh te zezat e VMRO-se e t’i akuzosh shqiptaret?

Continue Reading

Aktuale