Connect with us

Foto

Protesta në objektivin e Arbnora Memetit (FOTO)

Published

on

Mijëra qytetarë protestuan në Shkup kundër rasteve të montuara gjyqësore e me theks të veçantë, rasti “Monstra”.

Fotografoi Arbnora Memeti – META.MK

Fotografoi Arbnora Memeti – META.MK

Fotografoi Arbnora Memeti – META.MK

Rigjykimi i këtij rasti siç duket nuk do të sjellë diçka të re, bazuar sidomos në seancën e fundit, ku në fjalën përfundimtare të saj, prokurorja Fatime Fetai kërkoi burgim të përjetshëm për të akuzuarit. Kaq ka mjaftuar për të shpërthyer mllefi tek qytetarët shqiptarë, të cilët deri sot shpresat për zgjidhje të këtij rasti i kishin pikërisht tek Prokuroria Speciale (e shuar), pjesë e së cilës ishte Fatime Fetai, shkruan in7.

Fotografoi Arbnora Memeti – META.MK

Fotografoi Arbnora Memeti – META.MK

Fotografoi Arbnora Memeti – META.MK

Si në shumë ngjarje të rëndësishme edhe në protestën e sotme nuk mund të mungonte Arbnora Memeti, fotoreporterja e Agjencisë së lajmeve META, që sjell fotografi ekskluzive dhe shumë domethënëse nga kjo ngjarje.

Fotografoi Arbnora Memeti – META.MK

Fotografoi Arbnora Memeti – META.MK

Fotografoi Arbnora Memeti – META.MK

Continue Reading

Foto

Qytetarët protestojnë kundër shtrenjtimit të rrymës

Published

on

By

“Asnjë cent ma shumë”, është moto e protestës kundër shtrenjtimit të rrymës, e cila po mbahet në Prishtinë.

Në këtë protestë do të kërkohet të mos aprovohet bllok tarifa e propozuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) dhe që të nacionalizohet Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS).

Deri më 28 janar 2022, ZRRE-ja ka hapur diskutimi publik për tarifat e reja të rrymës.

Ndërsa, kryesuesi i Bordit të ZRRE-së, Ymer Fejzullahu për katër orë ka raportuar në Komisionin për Ekonomi e ku e ka arsyetuar propozimin për shtrenjtimin e rrymës nga 1 shkurti 2022 deri më 1 mars 2023, i cili tha se kanë qenë të obliguar për këtë.

“ZRRE duke u bazuar në legjislacionin në fuqi ka prezantuar raportin konsultues për caktimin e tarifave. Të gjithë e dimë që kriza energjetike e ka përfshirë të gjithë Evropën, ashtu që edhe Kosova nuk është imune ndaj krizës, ka qenë e nevojshme edhe shqyrtimi i tarifave sipas mandatit që e kemi”, ka thënë Fejzullahu.

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka propozuar që të rikthehen bllok-tarifat e energjisë duke propozuar që çmimi i energjisë për ata që konsumojnë mbi 600 kWh të dyfishohet. /Telegrafi/

Continue Reading

Foto

U akuzua për tradhti, Alvisa del me një reagim të gjatë – ja çfarë thotë për Bashkimin

Published

on

By

Pasi u përfol gjerë e gjatë tradhtia nga ana e Alvisës si arsye për ndarjen me Bashkimin, ka reaguar kjo e fundit.

Në Instagram, ajo ka mohuar një gjë të tillë, sipas saj koha do të vërtetojë çdo gjë.

Ndërsa thekson se e vlerëson Bashkimin dhe s’do ta hedh kurrë poshtë, ashtu siç ka deklaruar edhe Bashkimi për Alvisën.

Continue Reading

Foto

“Shfaqet” fytyra e perëndisë Neptun, fotoja që po bën xhiron e botës

Published

on

By

Bregdeti i Sussex-it Lindor është përfshirë nga një stuhi orët e fundit, duke ngritur dallgë të mëdha.

Por, ajo që ka tërhequr vëmendjen e mediave është fotografia e bërë nga Jeff Overs në Newhaven, ku një nga dallgët “shfaqet” fytyra e perandorisë së lasht romake, Neptun.

Fotoja e bërë nga BBC, ka tërhequr vëmendjen e shumë qytetarëve në botë, të cilët e kanë shpërndarë atë në rrjetet sociale./Opinion.al

Continue Reading

Aktuale